שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  צילום: עידו ארז , מוטי קמחי, shutterstock

  רופאי משפחה רשמו "תרופות נגד קורונה" - הקופות עצרו המרשמים

  בעקבות דיווחים על ריפוי חולי קורונה משילוב של התרופות "הידרוכלורוקווין" נגד מלריה והאנטיביוטיקה אזניל, החלו רופאים בארץ לרשום את התרופות למטופלים החוששים שנדבקו. המלאי החל לאזול, וקופות החולים חסמו את אפשרות המרשם

  בהלה ל"תרופות נגד קורונה": ל-ynet נודע כי רופאי משפחה החלו בימים האחרונים לרשום למטופלים את שילוב התרופות "הידרוכלורוקווין" ו"אזניל" לטיפול כנגד קורונה, בעקבות מספר דיווחים על חולים שטופלו בשילוב הזה והחלימו.

   

  ל-ynet נודע כי קופות החולים שהבחינו בתופעה, חסמו את אפשרות מרשם התרופות הללו, ועתה הן ניתנות רק באישור מיוחד.

    

  התפרצות הקורונה - סיקור נרחב ב-ynet

   

  התופעה החלה בארצות הברית, לאחר פרסומים אודות התרופה נגד מלריה "הידרוכלורוקווין" בה טופלו חולי קורונה, שחלקם החלים. דיווחים נוספים הגיעו גם מסין על הטיפול הזה, אותו קיבל גם נהג האוטובוס בן ה-38 שאושפז בבית החולים פוריה לפני כשלושה שבועות, ומצבו השתפר עד שנותק ממכשיר ההנשמה.

   

  לאלה הצטרפו פרסומים נוספים, על חולים שטופלו במשולב בתרופה הידרוכלורוקווין, ובאנטיביוטיקה אזניל, הניתנת לרוב לדלקת ריאות. בדיווחים נמצא שבמספר חולים מצומצם שטופל בשילוב הזה, חל שיפור וקיצור משך ההחלמה. אלא שלא בוצעו על כך מחקרים רחבי היקף, ועדיין לא ברור האם ניתן לייחס את השיפור לשילוב התרופתי או לגורם אחר.

   

  ההתוויה הנכונה של התרופה (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  ההתוויה הנכונה של התרופה(צילום: shutterstock)

   

  כך או כך, בעקבות הדיווחים הללו, החלו רופאים בארה"ב לרשום את התרופות הללו בכמויות עצומות, עד שנרשם מחסור חמור במלאים שם. גם בישראל החלו רופאי משפחה לרשום את שילוב התרופות הזה, אף שלא אושר על ידי אף ארגון רפואי בעולם וגם לא במשרד הבריאות, לטיפול בקורונה.

   

  קופות החולים הבחינו ברישום היתר, ותחקור העלה כי הרופאים אכן רשמו את התרופות שלא בהתוויה שלהם המקורית, אלא כטיפול נגד קורונה. בימים האחרונים החליטו בקופות לחסום את אפשרות רישום התרופות, והוא ניתן מעתה רק באישור חריג ולהתוויה המקורית המאושרת שלהם, שאיננה נגד קורונה.

   

  בתוך כך, אישר משרד הבריאות לפני כשבועשמונה תרופות כטיפול אפשרי נגד קורונה, תחת אישור מיוחד הקרוי טופס 29ג', לחולים קשים המאושפזים בבית החולים. בין התרופות נכללת גם התרופה הידרוכלורוקווין, התרופה האנטי ויראלית רמדסוויר, ותרופות נגד נגיף ה-HIV. עם זאת, הניסויים שבוצעו בתרופות האלה קטני היקף, ואין עדיין הוכחה חותכת כי בכוחן לרפא זיהום בקורונה.

   

  משירותי בריאות כללית נמסר בתגובה: "התרופות ניתנות רק להתוויות המאושרות על ידי משרד הבריאות ולא לקורונה, והן ניתנות באישור רופא מחוזי בלבד".

   

  מקופת חולים לאומית נמסר: "עצרנו את המרשמים".

   

  קופות החולים מכבי ומאוחדת טרם הגיבו.

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  מרשמים לא מאושרים
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים