שתף קטע נבחר

עלה ל-5 מניין הקורבנות: "גם אמא חלתה, הודענו לה בווידאו שאבא מת"

לאחר שאתמול נפטרו שניים שחלו בנגיף, הלילה מת בשיבא משה הלל, בן 76. "אני לא יכולה לחבק את אמא שלי, אצלם לה את הקבורה בווידאו", אמרה בתם. משה אורנשטיין, ניצול שואה בן 87 נפטר במעייני הישועה. ביתו כאבה: "עצוב לי שהוא מת לבד, בלי יד מנחמת". מניין החולים טיפס ל-2,030, בהם 37 במצב קשה

עלה לחמישה מניין קורבנות נגיף הקורונה בישראל. משה הלל, בן 76, נפטר הלילה (ד') בבית החולים שיבא שבתל השומר. בהודעת המרכז הרפואי נאמר כי החולה, שסבל ממחלות רקע משמעותיות, אושפז מיום שני האחרון ביחידה המיוחדת לטיפול נמרץ לחולי קורונה.

 

בבית החולים מעייני הישועה נפטר אמש משה אורנשטיין, ניצול שואה בן 87, שחלה בקורונה, כמה שעות לאחר שאושפז. הקשיש, שעלה מרומניה בשנת 1947, חולה לב עם קוצב, הגיע לבית החולים עם קוצר נשימה ודלקת ריאות. התוצאה החיובית לקורונה התקבלה לאחר שנפטר. בבית החולים אמרו כי ברגע שהגיע לבית החולים הוא נכנס לבדיקה באזור מבודד והצוות שטיפל בו היה ממוגן. אתמול נפטרו שני בני אדם נוספים שחלו בנגיף. בנוסף עדכן משרד הבריאות כי עד כה אובחנו בישראל 2,030 חולים בנגיף, עלייה של 100 ביחס לאתמול בערב.

The quarantine compound at Sheba Medical Center  ()
בית החולים שיבא בתל השומר

איריס אברהם, בתו של הלל שנפטר בשיבא, אמרה כי "אבא אדם חולה. הוא דמנטי, לא היו מחלות רקע מסובכות כל כך. ביקשנו בדיקת קורונה הרבה זמן. הם באו רק אחרי חמישה ימים וביום שקיבלנו את התשובה הוא היה מונשם ומורדם. הוא הגיע לבית החולים מקוצר נשימה וחוסר חמצן בדם. הוא היה באשפוז ביתי והרופא החליט להעביר אותו לבית חולים, ושם הוא נכנס להנשמה והרדמה. גם אמא שלי נמצאת בבידוד כי נדבקה בקורונה".

 

"אני לא יכולה לחבק את אמא שלי ואני צריכה לעשות את הקבורה לבד עם האחים שלי ולצלם לה הכל בווידאו", הוסיפה בכאב. "היא יודעת שהוא מת, הודענו לה בווידאו עם הרופא. אתמול היא קיבלה תשובה שהיא מאומתת לקורונה והיא בתל השומר במתחם הקורונה. אני לא יודעת ממי הם נדבקו אנחנו חושבים שזה או מהמטפל או שנגע במשהו בזמן הטיול שלו. הוא עשה צילום ריאות ב-10.3 והרנטגנאית אמרה שהייתה בחדר מישהי מצרפת, אז אי אפשר לדעת אם זה לא משם".

 

שלב אחר שלב: כך התגלגל משבר הקורונה

אושרו ההגבלות החדשות: יציאה מהבית - עד מרחק 100 מטר

המדינה תפצה עסקים שנפגעו מהמשבר

 

מתחם
מתחם "היבדק וסע" בתל אביב(צילום: מוטי קמחי)
 

הנפטר השני מהיום, אורנשטיין, הותיר אחריו שתי בנות, שבעה נכדים וארבעה נינים. לדברי ביתו אורית, הוא סבל מתסמינים נשימתיים בשבוע וחצי האחרון אך טופל עם אנטיביוטיקה בגלל דלקת ריאות. "למרות שב-10 במרץ אובחנה העובדת הסוציאלית בבית האבות כחולת קורונה והוא סבל מסתמינים נשימתיים, רק 11 ימים לאחר מכן נלקחה ממנו בדיקת קורונה". אורית הדגישה: "אבא היה צלול, הוא סבל ממחלות רקע, אבל הוא לא מת ממחלות רקע אלא מקורונה".

 

אורנשטיין עצמה נמצאת בבידוד מכיוון שהיא טיפלה באביה לפני שהוא נכנס לבידוד, והיא מחכה לתשובה האם היא נשאית הנגיף. היא כואבת את העובדה שאביה מת בלי שהיא הספיקה להיפרד ממנו: "נמנעה מאיתנו האפשרות לבקר ולראות מה קורה, לא ניתנה אפשרות להיפרד ממנו למרות שהייתי בקשר עם מחלקת הקורונה בהדסה. ביקשתי שיתנו לי חליפת מיגון כדי להיכנס ולהיפרד ממנו, זה לא התאפשר. עצוב לי שהוא מת לבד, בלי יד מנחמת".

 

לאחר ששמעה שיש קשישים נוספים שאובחנו עם קורונה ולא מפנים אותם לבית החולים, החליטה לשבור שתיקה: "אין לי תלונות לבית האבות, הם במצב בלתי אפשרי. הם לא מקבלים מהמדינה אמצעי מיגון, הם לא בית חולים, הם מחלקה סיעודית. לא יכול להיות שמשרד הבריאות מחליט להשאיר חולי קורונה במחלקה הסיעודית, ולא בודקים את כל יתר 170 הדיירים בבית האבות".

 

על פי נתוני משרד הבריאות, מצבם של 37 מחולי הקורונה מוגדר קשה. 54 אחרים במצב בינוני. מהנגיף החלימו עד כה 58 איש. בבתי החולים מאושפזים בסך הכול 371 בני אדם, לעומת 927 שמטופלים בבית. לפי הנתונים, אתמול בוצע המספר הגדול ביותר של בדיקות קורונה - 5,067, עלייה של כ-1,300 ביחס ליממה שלפני כן.

 אינפו קורונה בישראל תמונת מצב ()
 

בתוך כך, הלילה אישרה הממשלה את הגבלות החירום החדשות למאבק בנגיף הקורונה - ובניגוד לעמדת בכירים במשרד הבריאות לא הוחלט על סגר כללי ועל ביטול מוחלט של התחבורה הציבורית. החלטה התקבלה בתום ישיבת ממשלה טלפונית שנמשכה כשש שעות והסתיימה בשעה 03:30 לפנות בוקר.

 

לפי ההודעה בתום ישיבת הממשלה אלו ההנחיות החדשות, שעל פי הטיוטה ייכנסו לתוקף ב-20:00: יציאה לזמן קצר תתאפשר עד מרחק של 100 מטר; שירותי התחבורה הציבורית יצומצמו באופן משמעותי ורק לצרכים שאליהם הותרה היציאה מהבית; יורשו לפעול שירותי משלוחים למזון ולשירותים חיוניים לתחזוקת הבית. הממשלה תפרסם בהמשך את הנוסח המלא של התקנות החדשות, והן ייכנסו לפועל לקראת שעות הערב.

אינפו הנחיות חדשות קורונה ()

בנימין נתניהו (צילום: קובי גדעון, לע
ראש הממשלה נתניהו בתדרוך(צילום: קובי גדעון, לע"מ)
 

 

ש

 

בתקנות לשעת חירום שאישרה הממשלה נקבע כי בתי הכנסת ייסגרו ותותר התפילה בחוץ בסמוך לבתים. כמו כן, המקוואות לגברים ייסגרו ולנשים תותר כניסה למקוואות של עד חמש בתיאום מראש. חנויות הביגוד והמחשבים, שהיו פתוחות עד עתה, ייסגרו. משלוחי המזון לבתים יותרו וימשיכו לפעול. שר התקשורת דוד אמסלם (הליכוד) הציע לאסור על הפגנות אך נתניהו והיועץ המשפטי לממשלה התנגדו.

 

הלילה מסרה לשכת ראש הממשלה כי הלמידה מרחוק במסגרות הכיתתיות תחזור לפעילות החל מהיום בבוקר. הסתדרות המורים אישרה כי "הגיעה להסכמות עם המדינה בנוגע לימי הלימודים שבהם מוסדות החינוך סגורים. אמש התקיימה פגישה בהשתתפות מנכ"ל משרד ראש הממשלה רונן פרץ, מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד, מנכ"ל משרד החינוך שמואל אבואב, הממונה על השכר קובי בר נתן ומזכ"לית הסתדרות המורים יפה בן דויד".

 

לפי ההודעה, "לאחר שעות של דיונים הגיעו להסכמות הבאות - תשלום שכר מלא עד אחרי חופשת פסח, חזרה ללמידה מרחוק החל מהיום, במהלך חופשת הקיץ יוחזרו תשעה ימים". ההסדר יחול על מערכות החינוך מגני הילדים ועד כיתות י'. הנהלת ההסתדרות תתכנס הבוקר ותאשר את המתווה שהושג. מזכ"לית ההסתדרות אמרה כי "המדינה קיבלה את העקרון שלנו שגם למידה מרחוק הינה עבודה שיש לקבל עליה שכר מלא".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
מבחנה במעבדת איכילוב
צילום: AFP
מומלצים