שתף קטע נבחר

צילום: עידו ארז , מוטי קמחי, shutterstock

המגפה במדרכה, וההומלסים בודדים מתמיד

בעולם נשארים בבית כדי להתגונן מהקורונה, והרחובות ריקים. מי שנשארים בחוץ הם אלה שאין להם לאן ללכת: "כאילו שנפלה פצצה וכולם מתחבאים בבונקר. השקט יותר מפחיד מהנגיף"

 

 

בזמן שהרשויות בספרד אומרות לציבור שהדרך הטובה ביותר לבלום את הקורונה היא להישאר בבית, לאנשים שגרים ברחובות אין לאן ללכת. ספרד, שעקפה היום את סין במספר המתים, נמצאת בעיצומו של סגר כולל. החנויות ובנייני המשרדים נסגרו, והרחובות במדינה נטושים ביום ובלילה.

 

ברחובות ברצלונה, שבדרך כלל מלאים בתיירים, ניתן לראות בימים אלה בעיקר חסרי בית עם שמיכות, מזרנים ואוהלים. הם מתקבצים על המדרכות ובכניסה לחנויות הסגורות. מצב החירום מדגיש את בדידותם של ההומלסים בעיר, שמספרם מוערך ב-1,000.

נגיף קורונה חסרי בית הומלסים ספרד ברצלונה (צילום: AP)
חסרי בית בברצלונה(צילום: AP)

נגיף קורונה חסרי בית הומלסים ספרד מדריד (צילום: AP)
ברחובות הריקים של מדריד(צילום: AP)

"זה כאילו שהיה פיצוץ גרעיני וכולם מתחבאים בבונקר. רק אנחנו, ההומלסים, נשארנו בחוץ", אומר גאנה, בן 36, שחי ברחוב כבר יותר משמונה שנים. מתחילת הסגר גאנה ישן בכניסה לחנות רהיטים, שסגרה את שעריה.

 

בעקבות מצב החירום בתי תמחוי, ומרכזים אחרים שמסייעים לחסרי הבית, נסגרו. אחרים פועלים במתכונת מצומצמת. "אני ישן ברחוב כבר 12 שנה", אומר ריקרדו בן ה-32. "חשבתי שראיתי הכול – אבל לא. השקט הזה כל היום... זה מפחיד אותי, הרבה יותר מהנגיף".

נגיף קורונה חסרי בית הומלסים ספרד ברצלונה (צילום: AP)
(צילום: AP)

נגיף קורונה חסרי בית הומלסים ספרד ברצלונה (צילום: AP)
(צילום: AP)

נגיף קורונה חסרי בית הומלסים ספרד ברצלונה (צילום: AP)
(צילום: AP)
 

ריקרדו, וארבעה חסרי בית אחרים (ממדינות שונות), ישנים על הרצפה במרכז מסחרי מול לה רמבלה – השדרה המרכזית בברצלונה. הרעש היחיד שהם שומעים בימים אלה הוא רעש הניידות והאופנועים של המשטרה.

 

הרשויות מנסות להוציא מהרחובות כמה שיותר הומלסים, ובמקביל לא להכניס אותם למקלטים צפופים – שם סכנת ההידבקות בנגיף גדולה. במדריד, מרכז הכנסים והתערוכות IFEMA הפך למקלט מאולתר עם 150 מיטות. בברצלונה הקימו מקלט זמני בבית ספר ישן. כרגע יש בו 56 מיטות, והרשויות הבטיחו לספק מיטות נוספות.

נגיף קורונה חסרי בית הומלסים ספרד ברצלונה (צילום: AP)
(צילום: AP)
 

חסרי הבית שממשיכים לחיות ברחובות בספרד גם בזמן הסגר מסכימים על דבר אחד: כשכולם מסתגרים בבתים אין כבר טעם לקבץ נדבות.

 

ברחבי העולם מנסים להרחיק מהרחובות את חסרי הבית כדי למנוע הידבקות. בקליפורניה, שבה חיים ברחובות יותר ממאה אלף איש, חוששים שרוב ההומלסים יידבקו בקורונה. עד כה ידוע רק על הומלס אחד שמת מקורונה בקליפורניה, אך החשש הוא שללא התערבות זריזה הנגיף יתפשט במהירות בקרב חסרי הבית. כדי לעצור את התפשטות הנגיף הורו הרשויות להעביר הומלסים למקלטים ואוהלים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים