שתף קטע נבחר

צילום: עידו ארז , מוטי קמחי, shutterstock

אחרי איטליה, גם ספרד בקריסה: 738 מתו בתוך יממה

ספרד עקפה את סין, וכעת מספר המתים בה מנגיף הקורונה – 3,434 – שני רק לזה של איטליה. כמעט 8,000 נדבקים חדשים אובחנו בתוך יום. בצרפת, שבה הגיע מספר המתים הרשמי ל-1,100, מזהירים: "לא ספרנו בבתי אבות, המספר כנראה גבוה בהרבה"

ספרד הודיעה בצהריים (יום ד') כי עוד 738 בני אדם מתו בשטחה מנגיף הקורונה ביממה האחרונה – הנתון היומי הקשה ביותר שמסרה מאז תחילת ההתפרצות, בסוף החודש שעבר. בכך הגיע מספר המתים הכללי מהנגיף בספרד ל-3,434, והיא עקפה את סין. מספר המתים בספרד שני כעת רק לזה של איטליה.

 

 

ספרד ברצלונה בית חולים נגיף קורונה (צילום: EPA)
קליטת מטופלים בבית חולים בברצלונה(צילום: EPA)

לפי העדכון של הספרדים היום בצהריים, מספר הנדבקים הכללי בספרד עלה בתוך יממה בכמעט 8,000 – מ-39,673 ל-47,610. הנתונים האלה מגיעים כשברקע הדיווחים של צוותי הרפואה הספרדיים על מחסור בכוח אדם ובציוד רפואי, המקשים עליהם, כמו על עמיתיהם באיטליה ובמדינות אחרות, להתמודד עם הזרם האדיר של נדבקים המגיע אליהם מדי יום.

 

בשבועיים האחרונים כבר הסתמנה ספרד כמוקד ההתפרצות השני בחומרתו באירופה, אבל בימים האחרונים חלה שם החמרה דרמטית במצב, ומספר המתים היומי התקרב בצעדי ענק למספרים הבלתי נתפסים שמגיעים מאיטליה מדי יום. כבר אתמול נקבע שיא חדש של מתים מהנגיף ליום אחד בספרד, 514, והיום בצהריים כאמור נקבע שיא יומי נוסף וגבוה בהרבה. באיטליה, שם נרשמו ביומיים הראשונים של השבוע מספרי מתים מעט נמוכים יותר מבשבוע שעבר, חלה אתמול לפתע שוב עלייה דרמטית במספר המתים היומי, והוא עמד על 743.

ספרד מדריד רופאים מגיבים ל מחיאות כפיים של אזרחים נגיף קורונה (צילום:  EPA )
רופאים במדריד מגיבים למחיאות כפיים של האזרחים המצדיעים להם(צילום: EPA )

ספרד מדריד רופאים מגיבים ל מחיאות כפיים של אזרחים נגיף קורונה (צילום: AP )
(צילום: AP )

ספרד מדריד רופאים מגיבים ל מחיאות כפיים של אזרחים נגיף קורונה (צילום:   EPA )
(צילום: EPA )

המצוקה של מערכת הבריאות בספרד גדולה: כבר עכשיו קרוב ל-4,000 אנשי צוות רפואי שם נדבקו בנגיף – ונכון לתחילת השבוע הם היו יותר מ-10% מכלל מקרי ההידבקות המאומתים במדינה. כמה ממוקדי ההתפרצות החמורים ביותר בספרד הם בתי אבות ומוסדות סיעודיים, עובדה מדאיגה ביותר בהתחשב בכך שאנשים מבוגרים נמצאים בסיכון גבוה במיוחד לסבול מסיבוכי הנגיף ולמות ממנו.

 

יותר מ-100 ממקרי המוות בספרד נרשמו בבתי אבות ובמוסדות סיעודיים. 17 מטופלים מתו מנגיף הקורונה במוסד סיעודי אחד, מונטה ארמוסו, במדריד, ותובעים כבר פתחו בחקירה בניסיון להבין מה אירע שם. אתמול דווח כי חיילים שהגיעו לבתי אבות בכמה מקומות מצאו מטופלים מתים שהצוות נטש אותם. כמעט 400 אלף בני אדם מתגוררים בבתי אבות ברחבי ספרד, וכולם הושמו בהסגר והם אינם יכולים לפגוש כעת את בני משפחותיהם.

 

צרפת מתכוננת לגרוע יותר

בצרפת הזהיר היום נשיא התאחדות בתי החולים פרדריק ולטו כי מספר המתים מנגיף הקורונה בארצו גבוה בהרבה מזה שהממשלה מפרסמת, משום שנתוני הממשלה נוגעים רק למי שמתים מהנגיף בתוך בתי החולים, ולא מחוצה להם. נכון לנתון שמסרה צרפת אתמול, עד כה מתו בצרפת 1,100 בני אדם מהנגיף, ובימים האחרונים הולך וגדל מספר המתים היומי. לדברי ולטו, אם בחישוב ייכללו גם המתים בבתי האבות או בבתיהם הפרטיים – יתברר שהמספר גבוה בהרבה.

גרמניה פינוי חולה קורונה מ צרפת (צילום: רויטרס )
פינוי חולה קורונה משטרסבורג, צרפת, לבית חולים בגרמניה(צילום: רויטרס )

גרמניה פינוי חולה קורונה מ צרפת (צילום: רויטרס )
(צילום: רויטרס )

צרפת אחות ב בית חולים ב ברסט עוברת חיטוי נגיף קורונה (צילום: AFP)
אחות עוברת חיטוי בבית חולים בברסט, צרפת(צילום: AFP)

ראש סוכנות הבריאות של צרפת, ז'רום סלומון, אמר אתמול כי בקרוב יוכלו הרשויות למסור נתונים על מספר המתים מקורונה בבתי אבות, וצירוף הנתון הזה צפוי להביא לגידול חד במספר המתים הרשמי. התקשורת הצרפתית דיווחה בימים האחרונים על עשרות מקרי מוות מהנגיף בבתי אבות ומוסדות סיעודיים, ובבית אבות אחד במזרח צרפת, למשל, מתו 15 בני אדם.

 

בצרפת, שהטילה סגר על המדינה ב-17 במרץ, קצב הגידול במספר הנדבקים עמד על 26% ליום בממוצע במהלך מרץ, אבל אתמול כבר הואט הקצב ל-15% בממוצע. עם זאת, ולטו הודה כי קשה להשוות את מספר הנדבקים למספרים אצל שכנותיה של צרפת, משום שצרפת אינה עורכה בדיקות קורונה רבות כל כך כמו איטליה וגרמניה.

 

נגיף קורונה צרפת בית חולים שדה ב מולהאוס מזרח המדינה (צילום: AP)
בית חולים שדה במזרח צרפת(צילום: AP)

נגיף קורונה צרפת בית חולים שדה ב מולהאוס מזרח המדינה (צילום: AP)
(צילום: AP)
 
משבר הקורונה – עוד כתבות:
 

איראן, המדינה שבה התפרצות הקורונה במזרח התיכון היא הקשה ביותר, חצתה היום את רף 2,000 המתים והגיעה ל-2,077, אחרי שביממה החולפת מתו בה עוד 143 בני אדם. מספר הנדבקים הרשמי עלה ל-27,017. רבים בעולם ובאיראן עצמה מעריכים כי המשטר מסתיר את הנתונים האמיתיים וכי בפועל הם חמורים יותר.

 

בגרמניה, מדינה ששיעור התמותה בה מהנגיף, לפחות לפי הנתונים הרשמיים, נמוך למדי ורחוק שנות אור מזה של איטליה וספרד, עדכנו היום הרשויות כי מספר הנדבקים עלה ל-31,554 ומספר המתים ל-149. מדובר בעלייה של 4,191 נדבקים ו-36 מתים בתוך יממה. התאחדות בתי החולים של גרמניה מסרה היום כי היא מעריכה שקצב ההדבקה יואט בתחילת השבוע הבא או באמצעו, הודות להנחיה שקיבלו הגרמנים להישאר בבתים ולהימנע ממגע זה עם זה. כ-1,000 מטופלים שנדבקו בנגיף הקורונה מאושפזים כעת ביחידות לטיפול נמרץ בגרמניה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
פינוי חולה קורונה מצרפת לגרמניה
צילום: רויטרס
מומלצים