שתף קטע נבחר

משטר הטליבאן באפגניסטן הרס פסלי בודהא עתיקים

משטר הטליבאן האיסלאמי באפגניסטן הורה להרוס את כל הפסלים במדינה, ובתוכם שני פסלי בודהא עתיקים מן המאה השלישית והחמישית. מחאות העולם והצעות להעביר את הפסלים, לא הועילו

שרידים של שני פסלי בודהא קדומים ונדירים נהרסו בפקודת משטר הטליבאן באפגניסטן. כך מסר אתמול (שבת) גורם רשמי במשטר.
אתמול והיום הרסו החיילים האפגנים את ראשיהם ורגליהם של שני פסלי הבודהא, הממוקמים במרכז אפגניסטן, בעיר באמיאן, המרוחקת 130 ק"מ מעיר הבירה קבול. "שני שלישים מהפסלים הושמדו ואילו השליש הנותר יושמד כליל ביומיים הקרובים. הראש והרגליים כבר נהרסו והחיילים שלנו עובדים קשה על מנת להרוס את מה שנשאר מהם. אנחנו נשתמש בכל אמצעי, גם הכבד והיקר ביותר בכדי להרוס אותם", אמר שר ההסברה של ממשלת הטליבאן, קואדרטולה ג'מל.
מנהיג אפגניסטן, מולה מוחמד עומר, הורה להרוס את כל הפסלים באפגניסטן, כולל שני פסלי הבודהא. לטענתו, הפסלים הם עבודת אלילים ומנוגדים לדת האיסלאם.
שני פסלי הבודהא, האחד בגובה של 36 מטרים והשני בגובה 52.5 מטרים, סותתו בצדו של אחד ההרים בעיר באמיאן. הפסל הגבוה מבין השניים הוא פסל הבודהא העומד הגבוה ביותר בעולם.
הרס הפסלים גרר זעם רב בעולם. המטרופוליטן, מוזיאון האמנות הגדול בניו יורק הציע לקחת את הפסלים אליו ולשמר אותם, ממשלת הטליבאן לא הגיבה להצעה. ארגוני תרבות ואמנות בעולם הציעו למשטר הטליבאן הצעות דומות, שלא נענו. גם האו"ם התריע בפני המשטר האפגני, שהרס הפסלים ירע את מצבה של אפגניסטן בקהילה העולמית, אך ללא הועיל.
ארגון הטליבאן האיסלאמי שולט ב-95 אחוזים מאפגניסטן, כולל קבול הבירה, והוא נחוש להשליט במדינה את החוק האיסלאמי. חלק מהמדינות האיסלאמיות בעולם כינו את ההחלטה של ממשלת הטליבאן "החלטה הגורמת מבוכה לאיסלאם".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
אחד מפסלי הבודהא באפגניסטן
צילום: איי פי
מומלצים