שתף קטע נבחר

גנץ יהיה יו"ר הכנסת בתמיכת נתניהו, כחול לבן מתפרקת

בעקבות החלטת גנץ להתמודד על תפקיד יו"ר הכנסת, הגישו יאיר לפיד ומשה יעלון בקשת פיצול משותפת. הימין יתמוך בגנץ - אך אם ייחתם הסכם לממשלת אחדות, אדלשטיין צפוי לחזור לתפקיד. אנשי יש עתיד עזבו את הוואטסאפ המפלגתי ויחרימו את ההצבעה

 

 

על רקע המגעים המתקדמים לממשלת אחדות, החליט בני גנץ להתמודד על תפקיד יו"ר הכנסת - ויצר סערה פוליטית שהביאה לפיצולה של מפלגת "כחול לבן".

 

ההצבעה התקיימה לאחר שבג"ץ הורה לערוך הצבעה על תפקיד היו"ר במקומו של יולי אדלשטיין שהתפטר. גנץ הגיש את מועמדותו למרות הסיכום כי מועמד המפלגה יהיה ח"כ מאיר כהן. ראש הממשלה בנימין נתניהו יצביע בעד גנץ.

בני גנץ הצבעה בכנסת (צילום: ערוץ הכנסת)
מועמד יחיד ליו"ר הכנסת. גנץ בהצבעה(צילום: ערוץ הכנסת)
 

 

מסתמן: כך תיראה ממשלת נתניהו-גנץ

 

גנץ נותר מועמד יחיד לתפקיד, אחרי שיו"ר סיעת כחול לבן אבי ניסנקורן הגיש את מועמדותו למזכירות הכנסת. ח"כ כהן לא הגיש את מועמדותו, מכיוון שהתברר כי אין לו רוב. גנץ צפוי להיבחר בתמיכת הח"כים מגוש הימין. יאיר לפיד הורה לאנשי מפלגתו "יש עתיד" שלא להתייצב להצבעה.

 

בעקבות ההתרחשויות עזבו חברי הכנסת של יש עתיד בזה אחר זה, בהם לפיד עצמו, את קבוצת הוואטסאפ של כחול לבן. קודם לכן כתב ח"כ בועז טופורובסקי בקבוצה: "אם הייתם יודעים איך סמוטריץ' רוקד כאן לידי במתחם המבודדים". ח"כ מיקי לוי הוסיף: "סמוטריץ' מתאים להם, כפפה ליד".

התכתבות וואטסאפ כחול לבן ()
"לפיד עזב/ה". מהנעשה היום בקבוצת הוואטסאפ של כחול לבן

גבי אשכנזי (צילום: מוטי קמחי)
נתן לגנץ גב למהלך. גבי אשכנזי(צילום: מוטי קמחי)

בתוך כך, התקיימו מגעים בין לפיד למשה (בוגי) יעלון - והוחלט כי מפלגות יש עתיד ותל"ם יישארו יחד כסיעה אחת. בקשת הפיצול הוגשה לוועדה המסדרת.

 

מי שדחף בכל הכוח ונתן לגנץ גיבוי הוא גבי אשכנזי, גם במחיר של פירוק השותפות עם לפיד ויעלון.

 

לפיד: "לא חשבתי שהוא יעשה מהלך כזה"

לפיד כתב לאנשי יש עתיד לאחר מכן: "בני החליט לפרק את כחול לבן כדי לזחול לממשלה של ביבי. אין דרך להבין את זה".

 

בעקבות ההחלטה של לפיד ויעלון להישאר סיעה אחת של 18 ח"כים מול 15 ח"כים של חוסן לישראל - לפיד ויעלון יישארו עם השם "כחול לבן" מאחר שהם הסיעה הגדולה.

 ישיבת סיעה כחול לבן  (צילום: AFP)
הגישו בקשת פיצול משותפת. לפיד ויעלון(צילום: AFP)

משום שלפיד ויעלון החליטו להישאר סיעה אחת, ביש עתיד אומרים כי יועז הנדל וצביקה האוזר לא יוכלו להתפלג ולעזוב את הסיעה לטובת ממשלת נתניהו. גורמים במפלגה אמרו על כך: "עשינו ליועז וצביקה את תרגיל המאה כדי שלא יוכלו להצטרף לממשלת ביבי".

 

האוזר והנדל, עם זאת, הצביעו שניהם בעד מינויו של גנץ לתפקיד. כך גם ח"כ אנדרי קוז'ינוב ממפלגתו של יעלון. גם יו"ר גשר אורלי לוי הצביעה בעד המינוי.

 

בשיחות סגורות אמר לפיד על ההחלטה של גנץ: "אני האמנתי לו כי בני הוא אדם הגון. לא חשבתי שהוא יעשה מהלך כזה וגם יאמין לביבי. חבל לי על הבחירה שלו". לפיד ויעלון ימסרו בשעה 20:30 הצהרה מיוחדת בעקבות ההתפתחויות.

 

ח"כ מיכאל ביטון מ"חוסן לישראל", מפלגתו של גנץ, סיפר בריאיון לאולפן ynet: "פגשנו הבוקר את בני גנץ, הוא אמר 'מאיר כהן יהיה יו"ר הכנסת כשאני אהיה ראש ממשלה, ובעת הזאת באופן זמני ראוי שאני אהיה יו"ר הכנסת כדי שכל האופציות יהיו פתוחות'. מי שלא מצביע בעדו צריך לתת לכם הסברים".

 

הוא הוסיף: "מבחינתנו יש כחול לבן. יש כרגע מו"מ על אחדות או ממשלת חירום זמנית, ויכול להיות שגם לא ניכנס לממשלה. יש רגעים בחיים שצריך לעשות את המעשה הנכון, מגיפת הקורונה זה קריסה של המשק, לא ידוע כמה מתים יהיו, לא ניכנס? לא נהיה שותפים? אם נוכל לשלוט על העקרונות שלנו. לגבי תיק המשפטים יש נכונות שיהיה אצלנו, יש לנו את היכולת להבטיח שלא תהיה פה חקיקה נגד בג"ץ, שלא תהיה הסתה".

בנימין נתניהו בני גנץ הצבעה בכנסת (צילום: ערוץ הכנסת)
הימין תמך. נתניהו וגנץ במליאה, היום(צילום: ערוץ הכנסת)
 

 

 

בשיחה שקיים נתניהו עם ראשי יהדות התורה שר הבריאות יעקב ליצמן וח"כ משה גפני, סוכם כי הסיעה תתמוך במועמדותו של גנץ לתפקיד יו"ר הכנסת.

 

יו"ר כחול לבן החליט להעמיד את עצמו לתפקיד יו"ר הכנסת בגלל החשש כי אם אכן תוקם לבסוף ממשלת אחדות, לפיד ואנשיו לא יצטרפו אליה, ובמקרה כזה היה כהן הופך להיות יו"ר כנסת מטעם מיעוט. אם ייחתם הסכם לממשלת אחדות, אדלשטיין צפוי לחזור לתפקיד יו"ר הכנסת.

הודעה על פירוק כחול לבן ()
בקשת הפיצול של כחול לבן

לאחר שפורסם בצהריים כי גנץ שוקל את המהלך הודיע יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן כי יתמוך רק במועמדותו של כהן לתפקיד. גם הרשימה המשותפת סירבה לתמוך בגנץ לתפקיד. בסיעת העבודה-מרצ תקפו את גנץ בחריפות. "לא הענקנו לגנץ את המנדט כדי לנהל משא ומתן עם הליכוד, ולא כדי להיות יו"ר הכנסת - וכדאי שהוא יפנים את זה", אמרה ח"כ תמר זנדברג.

 

יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה כתב בטוויטר בתגובה להתרחשויות: "אלה לא מפספסים הזדמנות לפספס הזדמנות".

 

מוקדם יותר קיבל יו"ר הכנסת הזמני עמיר פרץ את בקשתו של יו"ר סיעת הליכוד מיקי זוהר, ולפני ההצבעה יתקיים דיון עם נאומים של הח"כים. זאת לאחר שזוהר איים כי אם לא יתקיים דיון - גוש הימין כולו יחרים את ההצבעה.

 

בשמאל נסערים: "גנץ הפך למשת"פ של הנאשם מבלפור"

בפתח הדיון שקדם להצבעה אמר פרץ, שניהל את הדיון כיו"ר הכנסת הזמני, כי "הגיע הזמן לחדול מאפליה והכתמה של הציבור הערבי ולהפסיק את פסילת החרדים. כולם ראויים להיות חלק מהקאוליציה ולשרת את המדינה באופוזיציה. זו העת לתהליך ריפוי בחברה ישראלית".

 

הוא פנה לחברי הכנסת: "בימים שבהם המנהיגות הפוליטית מבקשת אחדות, עלינו להבין את משמעות האחדות. אחדות היא מילת קסם שכולנו אוהבים להשתמש בה, אך היא מתבטאת במגון דרכים ומשמעוית. אחדות המטרה, אחדות המעשה, אחדות לאומית, שלטונית, פוליטית. אחדות איננה חיבור מספרים רק לשם השבעת ממשלה. בעיני, בהתבלטות מה חשוב יותר, אחדות המעשה חשובה יותר וניתן לקיימה למרות המשבר הפוליטי".

 

 

ח"כ מרב מיכאלי (העבודה-מרצ) נשאה דברים במליאה ופנתה אל גנץ ואשכנזי: "אתם תהיו חברים בממשלת הנאשם בנימין נתניהו. הצטרפתם לרשימה הארוכה של אנשים שהאמינו לנתניהו, ואיפה הם היום? בשביל מה שיגעתם מדינה שלמה במשך שנה, הרי להיות שרים אצל ביבי יכולתם כבר קודם?".

 

ח"כ זנדברג פנתה גם היא במליאה את גנץ: "בני גנץ תסתכל לנו בעיניים. רימית והולכת שולל מיליוני מצביעים. בשביל מה עשית את זה? להיות ראש ממשלה או לסיים בתור שטיח לנאשם בשוחד, למסית ולגזען? אנחנו עומדים המומים כבר שעה, מנסים לעכל את עומק הרמייה".

 

 

ח"כ יואב קיש מהליכוד בירך בדבריו את נתניהו וגנץ "על צעד כל כך חיוני למדינת ישראל". גם שר הביטחון ויו"ר ימינה נפתלי בנט הצטרף לברכות וכתב בטוויטר: "אני מברך את בני גנץ על הצעד האמיץ של כניסה לממשלת אחדות בראשות נתניהו. זה הדבר הנכון לישראל בעת חירום זו".

 

יו"ר מרצ ניצן הורוביץ אמר כי "גנץ הפך למשת"פ של הנאשם מבלפור. על הבטחה אחת ויחידה בנה את עצמו בני גנץ – אלטרנטיבה שלטונית. כניסה לממשלת נתניהו היא יריקה בפרצופם ובגידה באמון של מצביעי כחול לבן וגוש המרכז שמאל כולו".

 

הוא הוסיף: "גנץ הפנה היום עורף ליותר ממחצית הציבור בישראל. זה מעשה חמור שיש עימו קלון פוליטי וציבורי. בחרתם גנץ? קיבלתם את נתניהו על כתבי האישום שלו, את רפי פרץ, סמוטריץ' ורגב. אני קורא לחברי בגוש המרכז שמאל לא לתת יד למהלך הנואל הזה".

 

לאחר מכן הוסיף בריאיון לאולפן ynet: "אני נדהם מהמהלך הזה, הייתי בטוח שמדובר בספין דלוח. גנץ תופס את תפקיד יו"ר הכנסת כדי להצטרף לביבי, וזה אחרי שבמשך שבוע אנחנו נלחמים בבג"ץ ובכנסת, ובסוף ראש הגוש הולך עם נתניהו ועושה מהכנסת קרקס".

 

ח"כ אחמד טיבי אמר כי "מה שהיה היום בכנסת זה לא דרמה, זה מסחרה". הוא פנה ברמיזה אל גנץ ואשכנזי: זה מה שיוצא מכם? בית ספר לחסרי חוליות, בלי עמוד שדרה, זוחלים. מביך, מביש".


פורסם לראשונה 26/03/2020 15:27

 

אטילה שומפלבי השתתף בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים