שתף קטע נבחר

צילום: shutterstock, עמית שאבי, ירון ברנר

מסתמן: כך תיראה ממשלת נתניהו-גנץ

כחול לבן מתפרקת וגנץ בדרך לממשלת נתניהו. לפי הסיכומים עד כה, "חוסן לישראל" של גנץ תקבל את תיק החוץ, הביטחון, המשפטים, הכלכלה והתקשורת. בגוש הימין ישראל כץ יקבל את האוצר, דרעי יישאר במשרד הפנים וליצמן בבריאות. לבנט יוצע לשוב לתפקידו הקודם במשרד החינוך

 

ראשון לציון (צילום: עמית שאבי, אבי מועלם)
נתניהו וגנץ. בדרך לממשלה(צילום: עמית שאבי, אבי מועלם)
 

בעקבות הצבתו של בני גנץ כמועמד היחיד לתפקיד יו"ר הכנסת - כחול לבן מפרקת היום (חמישי) את השותפות שנוצרה לפני כשנה, וישראל מתקדמת צעד נוסף לעבר ממשלת האחדות.  

 

 

לפי הסיכומים עד כה, "חוסן לישראל" של גנץ תקבל את משרדי החוץ, הביטחון, המשפטים, התקשורת והכלכלה - וגנץ יהיה ממלא מקומו של נתניהו. עדיין לא ברור אם גנץ יעמוד בראש משרד החוץ ואשכנזי בביטחון - או להיפך.

 

מהצד של גוש הימין והחרדים: ישראל כץ יקבל את תיק האוצר, יולי אדלשטיין יחזור לתפקיד יו"ר הכנסת, אריה דרעי יישאר במשרד הפנים ויעקב ליצמן בבריאות, לשר הביטחון בנט יוצע לשוב לתפקידו הקודם במשרד החינוך וש"ס תישאר עם משרד הדתות. בליכוד טענו כי "הדיווחים על פרטי המו"מ הם בגדר שמועות בלבד".

 

שר הביטחון נפתלי בנט כתב בחשבון הטוויטר שלו: "אני מברך את בני גנץ על הצעד האמיץ של כניסה לממשלת אחדות בראשות נתניהו. זה הדבר הנכון לישראל בעת חירום זו.  הדיווחים על שיח תיקים הם פייק ניוז מוחלט. ראש הממשלה או מי מטעמו לא דיברו איתי או עם מישהו מטעמי על כלום". 

 


יו
"למצות את האפשרות לממשלת חירום לאומית". גנץ(צילום: ערוץ הכנסת)

ניר ברקת (צילום: אבי מועלם )
נתניהו יפר את הבטחתו? ברקת(צילום: אבי מועלם )

ישראל כץ בני גנץ הצבעה בכנסת (צילום: ערוץ הכנסת)
ימונה לשר האוצר? ישראל כץ עם גנץ בכנסת(צילום: ערוץ הכנסת)

בנימין נתניהו בני גנץ הצבעה בכנסת (צילום: ערוץ הכנסת)
בדרך לממשלת חירום. נתניהו וגנץ(צילום: ערוץ הכנסת)

מינויו של ישראל כץ לתפקיד שר האוצר, אם יתקיים, יפר למעשה את הבטחת הבחירות של נתניהו למנות את חבר הכנסת ניר ברקת לתפקיד. מקורביו של ברקת אמרו: "הוא סומך על ראש הממשלה באופן מלא, ואין לו ספק שיקיים את הבטחתו לאזרחי ישראל וימני אותו לתפקיד שר האוצר בממשלת החירום, ובוודאי לנוכח המשבר החמור ביותר לכלכלת ישראל מאז קום המדינה".

 

הפירוק בכחול לבן קורה לאחר שבני גנץ הגיש את מועמדותו לתפקיד יו"ר הכנסת, למרות הסיכום כי מועמד המפלגה יהיה ח"כ מאיר כהן. גנץ נותר מועמד יחיד לתפקיד, אחרי שיו"ר סיעת כחול לבן אבי ניסנקורן הגיש את מועמדותו למזכירות הכנסת. ח"כ כהן לא הגיש את מועמדותו, מכיוון שהתברר כי אין לו רוב. גנץ צפוי להיבחר בתמיכת הח"כים מגוש הימין. יאיר לפיד הורה לאנשי מפלגתו "יש עתיד" שלא להתייצב להצבעה.

 

גנץ אמר היום לאחר היבחרו לתפקיד יו"ר הכנסת: "אלו אינם ימים רגילים. בשעת החירום הזו נושאים אלינו עיניהם מאות אלפי אזרחים שאיבדו פרנסתם בימים האחרונים. שעת החירום הזו היא גם שיאו של המשבר הממשלתי והפרלמנטרי המורכב והקשה ביותר מאז קום המדינה. בכדי למצות האפשרות להקים ממשלת חירום לאומית ורק בגלל זה החלטתי להעמיד עצמי היום לבחירת יו"ר הכנסת. אני הקמתי את כחול לבן, ואני גאה על כך. התכוונתי ואני עדיין אשמח לעשות הכל בכדי שנמשיך ללכת יחד. אני קורא גם לכל שותפיי הפוליטיים האפשריים לנהוג באותה הדרך".

 

לפיד: "בני פירק את כחול לבן כדי לזחול לממשלה של ביבי"

בעקבות ההתרחשויות עזבו חברי הכנסת של יש עתיד בזה אחר זה, בהם לפיד עצמו, את קבוצת הוואטסאפ של כחול לבן. קודם לכן כתב ח"כ בועז טופורובסקי בקבוצה: "אם הייתם יודעים איך סמוטריץ' רוקד כאן לידי במתחם המבודדים". ח"כ מיקי לוי הוסיף: "סמוטריץ' מתאים להם, כפפה ליד".

 

התכתבות וואטסאפ כחול לבן ()
התכתבות הוואטסאפ בכחול לבן

לפיד אמר לאנשי יש עתיד: "בני החליט לפרק את כחול לבן כדי לזחול לממשלה של ביבי. אין דרך להבין את זה".  בשיחות סגורות אמר על ההחלטה של גנץ: ״אני האמנתי לו כי בני הוא אדם הגון. לא חשבתי שהוא יעשה מהלך כזה וגם יאמין לביבי. חבל לי על הבחירה שלו".  מי שדחף בכל הכוח ונתן לגנץ גיבוי הוא גבי אשכנזי, גם במחיר של פירוק השותפות עם לפיד ויעלון.

  

בתוך כך, התקיימו מגעים בין לפיד למשה (בוגי) יעלון - והוחלט כי מפלגות יש עתיד ותל"ם יישארו יחד כסיעת "כחול לבן". אנשי גנץ יישארו סיעת "חוסן לישראל". בקשת הפיצול הוגשה לוועדה המסדרת. 

 

בעקבות ההחלטה של לפיד ויעלון להישאר סיעה אחת של 18 ח"כים מול 15 ח"כים של חוסן לישראל - לפיד ויעלון יישארו עם השם "כחול לבן" מאחר שהם הסיעה הגדולה.

 

אנשי יש עתיד טענו כי כעת לא יוכלו חברי הכנסת יועז הנדל וצביקה האוזר להצטרף לממשלת נתניהו-גנץ: "עשינו ליועז וצביקה  את תרגיל המאה כדי שלא יוכלו להצטרף לממשלת ביבי".  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמית שאבי, אבי מועלם
נתניהו וגנץ
צילום: עמית שאבי, אבי מועלם
מומלצים