שתף קטע נבחר

תקנות לשעת חירום בבתי הסוהר: שחרור מוקדם ל-400 אסירים

בלי עברייני מין ואלימות במשפחה: בהמשך לתקנות שאותן יזם השר ארדן, אושרה ההחלטה הנוגעת לאסירים שהיו אמורים להשתחרר בעוד כמה שבועות. הם יישלחו למעצר בית למשך 30 יום, ולאחר מכן ישתחררו באופן רשמי

ברקע התפשטות הנגיף קורונה, אישרה הממשלה בצהריים (יום ו') תקנות לשעת חירום שיזם השר לביטחון הפנים גלעד ארדן, ובמסגרתן יוקדם שחרורם של כ-400 אסירים מבתי הסוהר. מדובר באסירים שהיו אמורים להשתחרר מכלא בעוד כמה שבועות.

 

האסירים שיימצאים זכאים לפי התקנות החדשות ייצאו לחופשה מיוחדת של 30 יום בתנאי מעצר בית, שבסיומה ישתחררו רשמית ממאסרם.

 

במשרד לביטחון הפנים הבהירו כי מדובר באסירים פליליים בלבד שמרצים עד ארבע שנות מאסר. הרשימה אינה כוללת עברייני מין ואלימות במשפחה.

חיטוי נגד נגיף הקורונה בבית כלא ניצן (צילום: דוברות שב
חיטוי בכלא איילון ברמלה(צילום: דוברות שב"ס)

לדברי השר ארדן, "בתי הכלא הם המקום הפגיע והרגיש ביותר להתפשטות הנגיף, ולכן מתחילת המשבר אני נוקט צעדי חירום שיצמצמו את הצפיפות בקרב הכלואים ויקטינו את סיכויי ההדבקה.

 

"האסירים שישתחררו ישהו בתנאי מעצר בית עד לתום מאסרם, תוך פיקוח של המשטרה על עמידתם בתנאי מעצר הבית".

 

 

בשבוע שעבר הוגש מסמך של אגף המחקר בשירות בתי הסוהר ובו המלצה על שחרור מוקדם של 560 אסירים שאושרה על ידי השר ארדן. בשב"ס נימקו את ההמלצה כחלק מהקטנת הסיכוי להידבקות בין כותלי בתי הסוהר.

 

אסירים ששוחחו עם קרובי משפחתם ועם ynet הביעו דאגה מפני התפשטות הנגיף בישראל. "אצלנו אי אפשר לשמור בידוד מלא", אמרו אסירים. "איך אפשר להוציא אגף שלם לחצר ולשמור שלא תהיה התקהלות?".

 

לפי גורמים שמעורים בנושא, גם במקרה של הידבקות, לא ניתן יהיה לבודד אסיר שחלה בקורונה. במקרה כזה יועבר האסיר למתקן מבודד בתא שדומה לצינוק. "זה יהיה עונש על עונש", אמרו אסירים, "ואנחנו לא מדברים על הסיכון הבריאותי. בקושי יש חומרי חיטוי, וגם אין ממש רופא צמוד פה. אנשים פה בלחץ, אי אפשר באמת לשמור על בידוד. מה אנחנו בניסוי מעבדה?".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דוברות שב"ס
חיטוי בכלא איילון ברמלה
צילום: דוברות שב"ס
מומלצים