שתף קטע נבחר

צילום: דוברות הדסה עין כרם, AFP

11 חולים בבית האבות: "מנסים להשתיק אותנו"

שישה דיירים וחמישה אנשי צוות במשען בבאר שבע נדבקו בנגיף. כל דיירי המחלקה הסיעודית נכנסו לבידוד, גם 28 אנשי צוות. מנכ"ל בית האבות: "אירוע קשה מאוד, פועלים שהוא יסתיים בכמה שפחות צער וכאב". עד כה בוצעו רק 17 בדיקות. המשפחות מוחות: "הכנסנו אותם בריאים, רוצים להוציא אותם באותו מצב"

הצוות הרפואי בבילינסון - לא ערוך לאלפי מאושפזים קשים (צילום: רמי זרנגר)
11 חולי קורונה במשען. ארכיון(צילום: רמי זרנגר)
 

עלה ל-11 מספר החולים בבית האבות משען בבאר שבע: שישה דיירים וחמישה אנשי צוות נדבקו בנגיף הקורונה. ארבעה דיירים הסובלים ממחלות רקע מאושפזים בבית החולים סורוקה בעיר. 28 אנשי צוות שבאו במגע עם החולים, בהם המנהל והאחות הראשית, וכן כל דיירי המחלקה הסיעודית, הוכנסו לבידוד.

 

שני דיירים נוספים, הסובלים מתסמיני הווירוס, שוהים כעת בחדר מבודד וממתינים להחלטת משרד הבריאות אודות המוסד הרפואי שאליו הם יועברו. בנוסף, משרד הבריאות הבטיח לשלוח צוותי רפואה וסיעוד לתגבור וטיפול בדיירים הנמצאים בבידוד. אחות מטעם המשרד נמצאת במשען ומסייעת בגיוס כח אדם למחלקה הסיעודית. עם זאת, ההנהלה ביקשה מהרשת להביא עובדים מהמרכז בשל מצוקת כוח האדם שנוצרה.

 

התפשטות הקורונה  - סיקור נרחב ב-ynet:

עלה ל-3,865 מספר חולי הקורונה המאובחנים בישראל, 66 במצב קשה

לאחר מות דייר בבית האבות: מחאה סוערת של המשפחות

נערכים לסגר מיום שני: "לשלושה שבועות, עד אחרי פסח" 

 

בני משפחות של דיירים בבית האבות משען המוחאים על כך שלא בודקים את כולם (צילום: חיים הורנשטיין)
"אירוע קשה מאוד". בית האבות משען בב"ש(צילום: חיים הורנשטיין)

 

 

בית האבות מכיל 150 דיירים המוגדרים עצמאים ו-30 דיירים במחלקה הסיעודית. אנשי מד"א הגיעו אתמול לערוך בדיקות לדיירים, אך קיבלו אישור רק ל-19 בדיקות מטעם משרד הבריאות. עד עתה בוצעו על ידי מד"א 17 בדיקות לגילוי נגיף הקורונה בקרב אנשי הצוות והדיירים. כאמור, 11 מהם נמצאו חיוביים. מבית האבות נמסר כי "משען פועלת כעת מול משרד הבריאות לקבלת אישור לביצוע בדיקות בקרב כלל דיירי הבית ואנשי הצוות, וממשיכה לפעול על פי הנחיות ולנקוט בכל האמצעים העומדים לרשותה על מנת להבטיח את שלום הדיירים ולעדכן את משפחותיהם באופן שוטף לגבי מצבם".

 

במד"א טוענים כי לא קיבלו פנייה ממשרד הבריאות לבדוק את כל הדיירים בבית האבות, וכי הם עדיין ממתינים לתשובתם. "ההחלטה את מי לדגום ואת מי לא נתונה בידי משרד הבריאות בלבד ולמד"א אין כל שיקול דעת בנושא. אנו פועלים על פי ההנחיות והנהלים שנקבעו".

 

יש לציין כי יועץ בית האבות מסר למשפחות: "כרגע משרד הבריאות לא מאשר לבצע בדיקות לשאר הדיירים, מתנהל משא ומתן בנושא".

 

מנכ"ל בית האבות, הראל פורטנוי, התייחס לדברים: "אנחנו נמצאים בעיצומו ובמהלכו של אירוע מאוד קשה, שהוא מאוד כואב לכולנו, לי באופן אישי, ולכל הצוות. אנחנו עושים את כל מה שאנחנו יכולים, עובדים בשיתוף פעולה עם משרד הבריאות ועם עוד משרדים. לפי כל הנהלים, אנחנו פועלים כדי שאירוע הזה יסתיים בכמה שפחות צער וכמה שפחות כאב. אני מבטיח שאנחנו לא חוסכים בשום מאמצים, אנחנו עושים את כל מה שאפשר".

 

בני משפחות של דיירים בבית האבות משען המוחאים על כך שלא בודקים את כולם (צילום: חיים הורנשטיין)
משפחות הדיירים מפגינות במקום(צילום: חיים הורנשטיין)

בני משפחות של דיירים בבית האבות משען המוחאים על כך שלא בודקים את כולם (צילום: חיים הורנשטיין)
(צילום: חיים הורנשטיין)

בני משפחות של דיירים בבית האבות משען המוחאים על כך שלא בודקים את כולם (צילום: חיים הורנשטיין)
(צילום: חיים הורנשטיין)

  (צילום: רועי עידן)
(צילום: רועי עידן)
 

"סבא שלי גר בבית האבות, פניתי למשרד הבריאות כדי להבין מהי המדיניות שלהם בבתי אבות שבהם התגלה נגיף הקורונה, ולמה לא בודקים את כולם שם", סיפר ל-ynet נכדו של אחד הדיירים. "התשובה שלהם הייתה שמד"א הוא זה שמחליט מי ייבדק ומי לא, ולא משרד הבריאות".

 

הנכד טען כי "ניכר מהשיחה שאין מדיניות או אסטרטגיה להתמודדות עם בית אבות שהזדהם בנגיף". הוא סיפר שהוא ענה לנציג שעמו הוא דיבר כי "ברור שמד"א לא יבדקו את כל הדיירים, כי הם פועלים לפי ההנחיות של משרד הבריאות – ואין הנחיות מיוחדות לבתי האבות. האחראית אמרה שהיא תציף את הנושא לגורמים הרלוונטיים, אף שהנושא מוכר ונמצא בטיפול".

 

לאחר שיחתו עם משרד הבריאות, הנכד פנה למוקד מד"א – שם הסבירו לו כי "על פי מדיניות משרד הבריאות, הם לא יכולים לבדוק את כלל הדיירים היות שהם בודקים רק את מי שסובל מתסמינים".

 

עוד הוא ציין כי כאשר שאל מה הסיבה לכך שלא מתבצעות בדיקות בבית האבות, שבו מתגוררת אוכלוסיה בסיכון גבוה, השיבו לו: "הבדיקה לא יעילה שאין סימפטומים כמו שיעול, חום או קשיי נשימה".

 

"התשובה הזו היא שקר שמטרתו להשתיק אותנו", טען הנכד. "יש לי חבר שלא הראה שום תסמין, והוא נבדק משום שהיה במגע עם חולה מאומת – בדיוק כמו כל דיירי בית האבות – והוא נמצא כנשא של הנגיף".

 

מחאת קרובי הדיירים: "ביזיון מה שקורה פה"

משפחות הדיירים הפגינו במקום במחאה על כך שלא בוצעו בדיקות לכלל המטופלים הגרים במקום, וטענו גם כי לא עדכנו אותם במתרחש. "ביזיון מה שקורה פה, שלא עושים בדיקות", אמרה דגנית אשכנזי, שאביה מתגורר בבית האבות. "גם זה שמנהל המקום לא יוצא להרגיע את המשפחות, אלא רק מנהל הצוות הרפואי. אנחנו שומעים מהמטפלת שאבא פוחד, אנחנו רוצים שיאשרו לנו שאבא בסדר ושהוא לא נגוע בקורונה, ואז ניקח אותו. אבל אם לא יבדקו - לא נוכל לקחת אותו. למה לא מאפשרים לנו לבצע את הבדיקה באופן פרטי? אנחנו מוכנים לשלם על זה", ציינה הבת.

  

 
 
 
 

 

טליה טולנדו, אחת המפגינות במקום שסבה, לואיס אשכנזי שוהה בבית האבות, אמרה ל-ynet כי שוחחה איתו. "אני נמצא בחדר כבר שלושה ימים, מצב לא קל, חוסר וודאות מוחלט, יש פה 150 דיירים ואף אחד לא מדבר איתנו, אנחנו לא יודעים מה קורה בשטח", סיפר לה.

 

טולדנו אמרה: "אנחנו רוצים תשובות ממנהל משען, לא הגיוני שמיום שישי מנסים להרגיע אותנו ואומרים שהכול בסדר, ובינתיים מאז יש עוד ועוד חולים. אנחנו רוצים שמשרד הבריאות יגיע ויבדוק את כולם - יש פה אחיות, יש צוות, יש מספיק אנשים שעוברים מהאגף הסיעודי.

 

"בסוף כולם פה יידבקו", המשיכה הנכדה. "אנחנו רוצים שיבדקו את כולם, ושיוציאו את כל האנשים הבריאים. הכנסנו את בני המשפחות שלנו בריאים - ואנחנו רוצים גם להוציא אותם משם בריאים ושלמים".

לואיס אשכנזי ונכדתו טליה טולדנו ()
לואיס אשכנזי ונכדתו טליה טולדנו

מחאת משפחות בית אבות משען באר שבע ()
בלבול וחוסר ודאות בקרב המשפחות

לפני שלושה ימים התקיימה הלוויה מצומצמת לדייר אברהם ארושס, שנפטר מהנגיף. "אנחנו חייבים להישמע להוראות ולא לתת לקורונה לנצח", אמרה בתו אתי, "המחלה לוקחת את האנשים שבנו את המדינה רק כי לא נשמעים למשרד הבריאות". משפחות הדיירים טענו כי הנהלת בית האבות התירה לדיירים לבקר ולנחם את אלמנתו של ארושס למרות שהיא אמורה להיות בבידוד, אך בהנהלה אמרו שהנושא אינו מוכר.

 

ניר, שאביו שוכב במיטה שבה שכב ארושס, סיפר: "ביום שישי עשו שם חיטוי ובדיקות לגילוי המחלה. התוצאות עוד לא הגיעו. עשו בדיקה גם לאבא שלי, אבל אנחנו עדיין לא יודעים כלום. מנסים לתפוס את אנשי משען בטלפון אבל תפוס כל הזמן. שוחחתי עם אבא בשישי בבוקר. הוא נשמע בסדר".

 

"מרגע שהובא לידיעתי האירוע בבית האבות משען, פניתי למנהל המחוז במשרד הבריאות, ד"ר גדלביץ' וביקשתי התערבות מיידית של משרד הבריאות בנושא", מסר ראש העיר באר שבע רוביק דנילוביץ'. "במקביל שוחחתי עם מנהל בית האבות, כדי לבדוק מהם החוסרים והצרכים במקום, על מנת לנסות ולסייע מול הגופים המקצועיים הרלוונטיים. מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב הבטיח מצדו כי המשרד מטפל וגם עובדים סוציאליים מהעירייה יגישו כל עזרה שדרושה בנושא".

 

תגובת משען: "דיירי המחלקה שבה שהה הדייר שנפטר נמצאים בבידוד. צוות מד"א ביצע בדיקות לדיירים מהמחלקה שפיתחו תסמינים (חמש בדיקות). אנשי הצוות במחלקה שבאו במגע עם החולה נכנסו לבידוד. על פי הנחיות משרד הבריאות, אין המלצה לפנות דיירים". כמו כן ציינו בבית האבות כי מד"א יבצע 60 בדיקות בעקבות אישור שהתקבל ממשרד הבריאות.

 

תגובת משרד הבריאות: "בבית החולים הגריאטרי משען בבאר שבע, המנוהל בבעלות פרטית, הייתה חשיפה של הצוות לחולים מאומתים עם קורונה. עקב כך, חלק גדול מצוות העובדים במוסד הכולל רופאים, אחיות ומטפלים, הוכנס לבידוד.

 

"כדי לתת מענה מיידי לצרכים של הקשישים השוהים במוסד זה, משרד הבריאות/מחוז דרום דאג להביא למוסד צוות חלופי, שנמצא שם כעת. צוות זה כולל גם בחלקו חיילים מכוחות הביטחון, ועובדים שם סביב השעון כדי לתת מענה לקשישים במצב חירום".

 

 


פורסם לראשונה 29/03/2020 22:43

 

אילנה קוריאל השתתפה בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רמי זרנגר
קורונה בישראל. ארכיון
צילום: רמי זרנגר
מומלצים