שתף קטע נבחר

צילום: דוברות הדסה עין כרם, AFP

העצמאים הפגינו בירושלים: "תמיד אלה שמשלמים את המחיר"

מאות מפגינים הגיעו לרחבת מוזיאון ישראל כדי למחות בעקבות פרסומה של תוכנית הסיוע הכלכלית של האוצר, שלטענתם אינה נותנת מענה לעצמאים. הם צפרו ברכבים וקראו: "מי ידאג לנו? לא ייתכן שמי שמעסיק אנשים נדרס"

  

 

בעקבות פרסום התוכנית הכלכלית של משרד האוצר להתמודדות עם נזקי נגיף הקורונה, שלטענת עצמאים רבים אינה מספקת תמיכה אמיתית ותביא לקריסה כלכלית, עשרות רכבים ומאות מפגינים הגיעו היום (שני) לרחבת מוזיאון ישראל בירושלים כדי למחות. המפגינים צפרו ברכבים, והניפו שלטים שבהם נכתב "יש קורונה אין ארנונה", "אל תחסלו את העצמאים בישראל" ו-"עצמאים תפסיקו להיות שקופים".

הפגנת העצמאים בדרכה לירושלים (צילום: מוטי קמחי)
הפגנת העצמאים בדרכה לירושלים(צילום: מוטי קמחי)

הפגנת העצמאים בדרכה לירושלים (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)
אביר קארה, ממובילי המפגינים ומייסד קבוצת הפייסבוק "אני שולמן" אמר ל-ynet: “אנחנו כבר לא לבד. הימים שבהם חיכינו שמישהו יעשה לנו טובה נגמרו. אנחנו רוצים רק את מה שלנו".

 

רועי כהן, נשיא לה"ב (לשכת ארגוני העצמאיים והעסקים בישראל), עלה על הבמה ואמר: "אנחנו לא סומכים על אף פוליטיקאי. אנחנו נוביל את הכלכלה. ל200 אלף בעלי עסקים, לא יהיה להם לאן לחזור. אנחנו לפני פשיטת רגל של המגזר העסקי. אנחנו דורשים שוויון ודמי אבטלה"

 

בזה אחר זה עלו עצמאים על הבמה. "אל תחסלו את העצמאים בישראל", קראו. "מי ידאג לנו? אנחנו צריכים להפסיק להיות שקופים. אנחנו בסך הכל מחפשים להתפרנס. מפיקי האירועים, הקוסמטיקאיות והספרים. כולנו מפסיקים היום להיות שקופים. זאת העוצמה שלנו".

 

יוני פיינגולד ממטה המאבק הוסיף ואמר על במת המחאה: "אנחנו תמיד אלה שמשלמים את המחיר. עכשיו גם דורסים אותנו. לא ניתן לדבר הזה להמשיך. לא ייתכן שמי שמעסיק אנשים נדרס".

הפגנת העצמאים בדרכה לירושלים (צילום: מוטי קמחי)
מוחים על חוסר התמיכה מהמדינה(צילום: מוטי קמחי)

הפגנת העצמאים בדרכה לירושלים (צילום: מוטי קמחי)
המפגינים(צילום: מוטי קמחי)

"אל תחסלו את העצמאים בישראל". קראו מעל הבמה. "מי ידאג לנו? אנחנו צריכים להפסיק להיות שקופים. אנחנו בסך הכל מחפשים להתפרנס. מפיקי האירועים, הקוסמטיקאיות והספרים. כולנו מפסיקים היום להיות שקופים. זאת העוצמה שלנו".

 

ירון גינדי, נשיא לשכת יועצי המס, אמר כי "הפתרון המוצע כעת למגזר העסקי לא יאפשר למדינת ישראל לעשות את הדבר היחיד שיציל את הכלכלה שלנו וזה החזרת המשק לפעילות מיד בסיום המשבר הבריאותי.

 

"הפתרון המתגבש לא מונע את קריסת העסקים הקטנים והבינוניים, וכשהם שבורים ונטולי יכולת ביצוע וייצור, לא יהיה כאן מי שיחזיר את המשק לפעילות והתוצאה תהיה פגיעה אנושה בכלכלה, אנרכיה ומשבר חברתי וביטחוני שמסוכן לישראל. לא ייתכן ששכיר שמרוויח 30 אלף שקל יקבל  עשרת אלפים ועצמאי שמרוויח 15 אלף שקל ברוטו הוא עשיר גדול ולא זכאי אפילו לקבל 6,000 שקל - פתרון האוצר לעצמאים.

 

"אני פשוט לא מסוגל להאמין למשמע אוזניי ולמראה עיניי שזאת תוכנית האוצר. כיועץ מס שמייצג 30 שנה אלפי עצמאים ועסקים קטנים ובינוניים אני אומר לכם שמבחינה מקצועית, כל פקידי האוצר העוסקים בדבר טועים ובגדול. הם לא מבינים את גודל האירוע ויובילו את מדינת ישראל לחורבן כלכלי".

6 ( )
( )

התוכנית הכלכלית שהיקפה 80 מיליארד דולר הוצגה לראש הממשלה על ידי משרד האוצר ביום שישי.  בחינת סעיפיה מראה שכ-30 מיליארד מהם אינם עלות ישירה לתקציב אלא הלוואות שייתנו הבנקים (בערבות 85% מהמדינה אם לא יוחזרו), ודחיות תשלומים למדינה, שבסופו של דבר יגיעו לקופתה.

 

חבילת הסיוע, שכוללת גם תקציב בריאות מוגדל ב-10 מיליארד שקל, כוללת שורת צעדים שיסייעו אמנם לעסקים, אך רק לתקופה מוגבלת ובשיעור שלא צפוי לדעת מומחים לסייע ביותר מ-50% מהפסדי העסקים הקטנים והבינוניים. אלה צעדי התוכנית הכלכלית הגדולה לתקופת משבר הקורונה, שוודאי תוגדל כאשר יתבררו נזקי סגר כללי שככל הנראה יוכרז בקרוב.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
הפגנת העצמאים
צילום: מוטי קמחי
מומלצים