שתף קטע נבחר

בנט ושקד, כנסו לממשלה בראשות בני גנץ

אחרי אינסוף מסמכי נאמנות, התברר שבנימין נתניהו פועל רק לטובת בנימין נתניהו. זו הזדמנות היסטורית עבורכם ליישם סוף סוף מדיניות ימין אמיתית

 

איילת שקד בצלאל סמוטריץ' נפתלי בנט (צילום: אלכס קולומויסקי, יאיר שגיא)
איילת שקד, בצלאל סמוטריץ' ונפתלי בנט(צילום: אלכס קולומויסקי, יאיר שגיא)

כולם מכירים את יהודה המכבי גיבור החיל שהוביל את מרד החשמונאים עד לנפילתו, אולם לאמיתו של דבר, יורשו, יונתן אחיו, הוביל את החשמונאים להישגים משמעותיים יותר בזכות יכולותיו לקשור בריתות ולנצל יריבויות פוליטיות שהובילו לתחרות בין המנהיגים הסלווקים היריבים על ידידותו ולהישגים עבור היהודים. ראוי לנפתלי בנט, איילת שקד ובצלאל סמוטריץ' לזכור זאת.

 

 

בפני שלושתם עומדת הזדמנות פוליטית של פעם בחיים עבור הציונות הדתית והימין האידיאולוגי. למעשה, ללא ניצול ההזדמנות, ספק אם מפלגת הציונות הדתית תוסיף להתקיים.

 

אחרי אינסוף מסמכי נאמנות, התברר שבנימין נתניהו פועל רק לטובת בנימין נתניהו. על רקע המו"מ לאחדות צייצה השבוע שקד, ובצדק: "מסירת משרדי הביטחון והמשפטים לשמאל, פירושו שעבוד אידיאולוגי לשמאל והחרבה של כל המהפכה במשרד המשפטים ומאמץ ההסדרה שהובלנו ביו״ש בשנים האחרונות".

 

את החרדים נתניהו מותיר באותן עמדות כוח (פנים, ועדת הכספים, בריאות, דתות, הרבנות הראשית) משום שהם השכילו, גם בעת הזו, להיות לשון המאזניים ונותני הערבות לגנץ לשלטונו. ברית הימין-חרדים מנוצלת, כתמיד, בעיקר עבור החרדים ונתניהו אישית.

 

בפני הנהגת ימינה נקרתה הזדמנות שלא תחזור: תמיכה שלה בבני גנץ תעניק רוב לו בקרב הציבור הציוני (53-52), ותאפשר בקלות תמיכה של יועז הנדל, צבי האוזר ואורלי לוי-אבקסיס בהקמת ממשלתו.

 

 

הציעו לגנץ הצעה שלא ניתן לסרב לה: כניסה לממשלה בראשותו תמורת תיקי הביטחון (בנט), המשפטים (שקד), הדתות, שליטה ברבנות, עיגון נושאים אידאולוגיים במסגרת ההסכמים הקואליציוניים ואיחוד סיעת דרך ארץ לתוך ימינה. גנץ, מצידו, יקנה את עולמו: איחוד מחודש של כחול לבן, הדחת נתניהו וראשות הממשלה לארבע שנים.

 

מדובר במהלך שובר שוויון שישנה את הלוחות הטקטוניים של הפוליטיקה והחברה הישראלית לשנים רבות, ושאינו טומן בחובו שום סיכון משמעותי עבורכם או עבור שולחיכם. ראשית זו החזרת הציונות הדתית למקומה ההיסטורי כלשון המאזניים שיעניק לה כוח פוליטי שבעקבותיו יחזרו המנדטים שהיא מאבדת לליכוד.

 

שנית, שליטה במשרד הביטחון תוביל להשפעה מכרעת על התפיסה הביטחונית-אסטרטגית של המדינה, תוך קבלת הסמכות על כל התכנון והבנייה בהתיישבות. בנט יכול לעשות בגזרה זו מה שהליכוד לא עשה במשך שנות דור.

 

שלישית, שליטה במשרד המשפטים ובוועדת השרים לענייני חקיקה: בניגוד לליכוד, שפועל לרסק ולהחליש את מערכת המשפט משיקולים אישיים, פעולותיה של שקד ייעשו ממניעים אידיאולוגיים במטרה לגוון את מערכת המשפט ולקדם עמדות שמרניות לגיטימיות.

 

 

רביעית, שליטה במשרד הדתות תאפשר את שינוי פניה של הרבנות הראשית למקור סמכות תורנית-הלכתית בהתאם לייעודה, מינוי רבנים ראשיים ציונים-דתיים, איחוי הקרע עם יהדות התפוצות, אישור מתווה הכותל, קבלת מתווה ניסים לגיור וקידום מעמד המשפט העברי.

 

חמישית, קידום רפורמות מקיפות ביחס לבעיות הרבות (והקיומיות) ביחסי המדינה והמגזר החרדי, ובכללן מדינה בתוך מדינה, היעדר השכלה גבוהה, היעדר לימודי ליבה, אי-נשיאה בנטל המס, כלכלה שחורה ועוד. מעורבותכם ברפורמות – שלא ניתן ליישם אותן עם החרדים בקואליציה - תתרום לכך שהם ייעשו מתוך כבוד ושיח עם המגזר החרדי. בטווח הארוך, מפלגתכם יכולה לייצג נאמנה את החרדים המודרניים כפי שקרה בראשית ימיה של תנועת המזרחי.

 

מיותר לציין שלגנץ לא תהיה יכולת לקדם עקירות, פינויים וכו', שכן אין לו ממשלה בלעדיכם, מה גם שבכחול לבן עצמה יש נציגות נכבדה לימין המדיני-לאומי, ומהלכים מדיניים מהצד הימני יזכו לתמיכה גם מהליכוד שיהיה באופוזיציה. נפתלי, איילת ובצלאל - זוהי שעת כושר פוליטית של פעם בדור. גלו מנהיגות. כנסו לממשלה בראשות גנץ.

 

  • הרב חגי פרידלר הוא פעיל בארגון "צהר" ובעל משרד עורכי דין עצמאי

 

מעוניינים להציע טור לערוץ הדעות של ynet? שלחו לנו ynetopinion@gmail.com

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
באדיבות משרד עו"ד אגמון ושות' רוזנברג הכהן ושות'
עו"ד חגי פרידלר
באדיבות משרד עו"ד אגמון ושות' רוזנברג הכהן ושות'
מומלצים