שתף קטע נבחר

צילום: דוברות הדסה עין כרם, AFP

זינוק בנדבקים בבני ברק ובירושלים, עלייה מתונה ביתר הערים

הנתונים מכל הערים על חולי הקורונה: בבני ברק נדבקו עוד 159 איש ביחס לאתמול, בירושלים עוד 131 - ואילו בתל אביב המספר עלה רק ב-14. גדליהו בן שמעון, סגן ראש העיר בני ברק, טוען שתושביה "ממושמעים" ותקף את ליצמן: "העיר בפאניקה, והוא קורא לסגר. מה, יעמוד שוטר ליד כל הבניין?"

 

 

נמשך הזינוק במספר הנדבקים מקורונה בבני ברק. נתונים חדשים של מספר החולים לפי ערים מראים כי בזמן שבתל אביב, בראשון לציון, בפתח תקווה ובכמעט כל יתר הערים מספר הנדבקים עלה בפחות מ-15 ביחס לאתמול בבוקר, מספר הנדבקים בבני ברק עלה בלא פחות מ-159 איש. אלו הנתונים המלאים על חולים ומבודדים , בכל יישוב ויישוב (בטבלת אקסל).

 

העיר עדיין במקום השני ברשימת הנדבקים מהנגיף, בעיקר עקב העובדה שגם בירושלים נמשכת העלייה המדאיגה והמהירה במספר החולים - עוד 131 ביממה האחרונה. בסך הכול, בירושלים 781 איש שנדבקו מקורונה, לעומת 730 בבני ברק. בתל אביב, השלישית ברשימה, 292 נדבקים, עלייה של 14 איש ביחס לאתמול. באשקלון, בראשון לציון ובפתח תקווה מעט יותר מ-100 נדבקים. מוקדים חרדיים נוספים שבהם מספר נדבקים גבוה הם אלעד (78 נדבקים) ומודיעין עילית (64).

 

 

מתחם היבדק וסע בבני ברק (צילום: מוטי קמחי )
מתחם "היבדק וסע" בבני ברק(צילום: מוטי קמחי )

בדיקת תעודות זהות בבני ברק (צילום: שאול גולן)
בדיקת תעודות זהות בבני ברק, אתמול(צילום: שאול גולן)

בדיקת תעודות זהות בבני ברק ()

 

סגן ראש העיר בני ברק, עו"ד גדליהו בן שמעון, שיבח הבוקר (ד') את המשטרה שלדבריו "נכנסה בכל הכוח כדי לעצור פורענים או אנשים שלא נשמעים למשרד הבריאות", אך קרא להימנע מהטלת סגר כולל על העיר – שבה כל נדבק שלישי נמצא חיובי לנגיף הקורונה. "סגר זה לא דבר יעיל למלחמה בקורונה. סגר זה טוב למחבלים, להבדיל אלפי הבדלות", אמר בן שמעון.

 

לדברי סגן ראש העיר, תושבי בני ברק נשמעים ברובם להנחיות. "אם יש אנשים שמפירים חוק וסדר על המשטרה לטפל בהם. אם נכנסת עכשיו קבוצת אנשים או נהגים שיכורים שלא ממושמעים לחוק זה תפקיד של העירייה? לא. זה תפקיד של המשטרה, אבל המילה סגר לא תיתן מענה לנגיף הקורונה".

ישראל גדליהו (צילום: ירון ברנר, חגי דקל)
"התושבים ממושמעים". סגן ראש העיר בני ברק גדליהו בן שמעון(צילום: ירון ברנר, חגי דקל)

בדיקת תעודות זהות בבני ברק ()
"סגר נושם" בבני ברק

בדיקת תעודות זהות בבני ברק (צילום: שאול גולן)
(צילום: שאול גולן)

-ליצמן עדיין מעוניין להטיל סגר. בוא נקרא לזה מחסומים משטרתיים שנועדו לפקח.

"לליצמן קל לקבל החלטה על עיר שנמצאת בסוג של פאניקה. הוא זורק מילים לחלל אוויר: 'בוא נעשה הסגר'. אני רוצה לשמוע אותו עושה את זה על ירושלים או תל אביב".

 

-בתל אביב אף אחד לא יוצא מהבית

"זה לא יעיל. אנחנו משליטים סדר בעיר ברוך השם, את יכולה להסתובב בעיריית בני ברק, אנשים ממושמעים".

 

על רקע עמדת המועצה לביטחון לאומי בדיוני הממשלה שהציבור החרדי נשמע להנחיות ברובו ושהטלת סגר על בני ברק עלולה לעורר תגובה הפוכה ואף התנגדות, נשאל סגן ראש העיר אם הטלת סגר תוביל ל"התקוממות ברחוב".

Health Minister Yaakov Litzman  (Photo: Yoav Dudkevitch)
"לליצמן קל לקבל החלטה על עיר שנמצאת בסוג של פאניקה"(Photo: Yoav Dudkevitch)

הוא השיב: "אנחנו אנשים שנשמעים, אם זו תהיה ההחלטה של ממשלת ישראל אנחנו נקיים ונכבד אותה אבל אין צורך להגיע לכך כי בסופו של דבר יש הרבה דרכים לטפל בנגיף הקורונה, לאו דווקא באלימות, מדובר פה בעיר צפופה של 200 אלף משפחות, לא ניתן לקיים את הסדר בצורה של הסגר. מה, יעמוד שוטר ליד כל בניין? השוטר לא יכול לעצור נגיף".

 

-השוטר יכול לעצור אנשים שלא ייסעו למקומות אחרים, אנחנו מקבלים דיווחים על משפחות שלמות שנוסעות למקומות נוספים כדי לא להיקלע לסגר.

"זו טעות. את רואה – זה פרי ההסתה שאנשים חושבים שכל מי שגר בבני ברק הוא נגוע. זה ממש לא נכון. זו דמגוגיה שלמה להכתים חברה שלמה, ההיפך הוא הנכון".

 

-אנחנו שומעים שאתם מחליטים לסגור אתמול מתחמי "היבדק וסע", למה?

"אני אסביר מה הנקודה. העיר הזו כל כך צפופה, לא יכול להיות שקופות החולים יקימו דין לעצמן ויקימו מתחמים בצורה פיראטית בתוך העיר, תארי לך מה זה שחולי קורונה יסתובבו ברחובות העיר ללא בקרה. בכדי שתהיה ביקורת, פתחנו מתחם מיוחד של הדרייב אין, זה מתחם מבוקר, אי-אפשר בתוך בנייני מגורים להכניס מוקדי בדיקות לקורונה".

  ()
בדיקות קורונה בבני ברק

בכניסה לסופרמרקט בבני ברק (צילום: AFP)
בכניסה לסופרמרקט בעיר(צילום: AFP)

בן שמעון קרא כמה פעמים בראיון למשרד הבריאות להעניק לעירייה את רשימת חולי הקורונה ואלו שצריכים להיות בבידוד. לדבריו, רשימת שמות כזו תאפשר לעירייה "להוציא" את מי שצריך ולהעבירו למקומות מוסדרים. "רק כך אפשר לטפל בנגיף הזה", טען. ב-ynet פורסם אתמול לראשונה כי בעקבות בעיות משפטיות, הופסקה העברת הנתונים של חולי הקורונה לרשויות המקומיות.

 

סגן ראש העיר נשאל גם על האפשרות שתושבי העיר החרדים ייצאו לבער חמץ ובכך יסתכנו בהתקהלויות. "כל הנחיות משרד הבריאות מיושמות אחד לאחד על ידי תושבי העיר בני ברק, וגם מה שהרבנים יורו לנו גם לגבי שריפת חמץ – אם לא נצטרך לשרוף חמץ אז לא ישרפו, ישרפו את זה על ידי שליח".

 

הוא הוסיף: "נמצא את הפתרונות, יצאו הרבנים גדולי ישראל גם להטמיע בציבור שגם ליל הסדר השנה עושים בצורה יחידנית. אנחנו ממושמעים, אני מבקש לא לתת לפופוליזם זול להשתלט על המגפה הזאת. אנחנו עושים הכול על מנת שהמגפה תהיה מאחורינו ונצלח אותה יחד, ואנחנו עושים את כל הפעולות הנדרשות".

 

בתוך כך, במסגרת פעילות המשטרה ביישובים החרדיים נעצרו שישה חרדים מהפלג הירושלמי, לאחר שקיימו תפילה בבית כנסת במודיעין עילית, בניגוד לתקנות. לפי המשטרה, הם לא נענו להוראת השוטרים להתפזר, סירבו להזדהות והתעמתו עם השוטרים. "מרבית הציבור בעיר נשמע להנחיות ומשטרת ישראל פועלת ותמשיך לפעול בכוחות מתוגברים לאכיפה נגד אלו המפרים אותן ומסכנים את בריאות הציבור", מסרו במשטרה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
מתחם "היבדק וסע" בבני ברק
צילום: מוטי קמחי
מומלצים