שתף קטע נבחר

צילום: דוברות הדסה עין כרם, AFP

בלי עבודה, בלי דמי אבטלה: מלכוד החייל הבודד שהשתחרר

לוי טבצ'ניקוב השתחרר מהתותחנים בדצמבר, ואחרי שביקר את הוריו בקייב התחיל לעבוד - אך הוצא לחל"ת. לדמי אבטלה הוא אינו זכאי כיוון שלא הספיק לעבוד חצי שנה. בראיון לאולפן ynet סיפר שרבים נמצאים במצב דומה: "לא בטוחים שיהיה להם כסף לשלם שכר דירה"

 

 

משבר הקורונה הביא לפיטוריהם או הוצאתם לחופשה של מאות אלפי ישראלים, ורק היום (ד') התבשרנו שמספר דורשי העבודה בישראל חצה את רף המיליון. רבים מאלו שנפגעו יכולים אולי להתנחם בדמי אבטלה, גם אם מדובר בסכום נמוך בהרבה ממשכורתם הרגילה, אבל עבור לוי טבצ'ניקוב – גם את זה אין לו.

 

טבצ'ניקוב, חייל בודד שהשתחרר מהצבא (שם שירת בחיל התותחנים) בדצמבר האחרון, סיפר לאולפן ynet כי סורב מקבלת דמי אבטלה כיוון שלא הספיק לעבוד חצי שנה. לדבריו, הוא התחיל לעבוד רק במרץ, אבל גם אם היה מתחיל לעבוד בדצמבר, מיד עם שחרורו, לא היה יכול הרי להשיג את ששת תלושי המשכורת הנדרשים לשם זכאות לדמי אבטלה.

לוי טבצ'ניקוב ()
טבצ'ניקוב. נפל בין הכיסאות
לוי טבצ'ניקוב ()

בפוסט בפייסבוק שפרסם הוא כתב כי לפני פרוץ המשבר הקשה, נסע לבקר את הוריו בקייב, וכי ניצל לשם כך חלק נכבד ממענק השחרור שלו. "אחרי שחזרתי מהטיול – מצאתי עבודה והתחלתי לעבוד בה כמו כל אזרח שומר חוק. עכשיו במצב הזה קשה לכולנו, אני יודע. אבל אני – ומאות חיילים שהשתחררו בחצי השנה אחרונה – אנחנו לא יכולים לקבל דמי אבטלה בשביל לשלם על שכירות ואוכל", הוא כתב בפוסט שלו.

 

"אני מדבר במיוחד על החיילים הבודדים, שאין להם פה משפחה, תמיכה כלכלית או חסכונות בצד", הוסיף. "אמרו לי שאנחנו יכולים לקבל הבטחת הכנסה, אבל הסכום הזה – זה משהו כמו 1,300 ש"ח. זה בקושי יספיק לנו בשביל לשלם אפילו על שכירות".

 

-מה בעצם התחושה שלך עכשיו, כחייל בודד? עכשיו אתה בעצם לא מקבל שום דבר מהמדינה.

"אני מרגיש די מאוכזב. אבל אני משתדל, אני מחפש עבודה, אני משתדל למצוא לזה פתרון. פרסמי סרטון ביוטיוב בבקשה שיעזרו לנו, אולי מישהו יכול לשנות את המצב ולהשפיע איכשהו. אני לא כזה בטוח שאני אצליח בזה".

לוי טבצ'ניקוב ()

-זה מרגיש שהמדינה הפקירה אותך?

"אני לא יכול להגיד ככה, כי אני מאוד מעריך את כל מה שהמדינה עשתה בשבילנו, כל מה שהצבא עשה בשבילנו בזמן השירות. אני מבין שעכשיו המצב מאוד קשה, קשה לכולם עכשיו, אבל אני מאמין שזה גם הזמן לעזור לנו ולאוכלוסיות חלשות שנמצאות עכשיו במצב כמו שאמרת – נפלו בין הכיסאות".

 

בראיון הוסיף טבצ'ניקוב כי בעקבות הסרטון שפרסם ביוטיוב והפוסט שלו בפייסבוק, הוא קיבל "מאות הודעות מחיילים, בעיקר בודדים, שנמצאים במצב כזה ומאוד קשה להם". לדבריו, גם לאלו שיש כעת כסף אין ביטחון שבעוד חודשיים יהיה להם מספיק כדי להמשיך לשלם שכר דירה.

 

-אתה חושש מהסיטואציה?

"כן. אף אחד לא יודע מתי זה יסתיים, כשהכול יסתיים אני מאמין שלכולם תהיה עבודה והכול יהיה בסדר. אני ממשיך עכשיו לחפש עבודה, אבל לא בטוח שכולם יכולים, כי המצב די קשה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים