כלכלה בצל הקורונה: התשובות לשאלות שלכם באולפן ynet
(אורי דוידוביץ, חגי דקל)

לראשונה - יותר ממיליון מובטלים בישראל: מנתוני שירות התעסוקה עולה, כי היום נוספו 19,203 דורשי עבודה חדשים. המספר הכולל של דורשי העבודה בישראל עומד על 1,017,468, שיעור האבטלה מזנק ל-24.4%. מתחילת מרץ נרשמו בשירות התעסוקה 840,414 בני אדם - כ-90% מהם בחל"ת.
אתמול נרשמה עלייה בקצב ההרשמה, כאשר בסה"כ נרשמו 35,668 דורשי עבודה ביום שלישי - כ-49% יותר מאשר ביום שני (23,978) וביום ראשון (23,946), והנתון הגבוה ביותר מאז יום חמישי האחרון (42,860).
2 צפייה בגלריה
שוק הכרמל סגור
שוק הכרמל סגור
שוק הכרמל סגור
(צילום: EPA)

מרץ השחור בשוק התעסוקה

בהתחלת מרץ עוד עמד שיעור השכירים המובטלים בישראל על 3.9% מספר נמוך מאוד שנחשב לאבטלה חיכוכית, כלומר כזו שנגרמת בגלל מעברי עבודה. מאז הוא הגיע ל-24.1%, כלומר פי 8. אחד מכל ארבעה שכירים בישראל מובטל. הסיבה העיקרית לכך היא החלטת הממשלה לעודד הוצאת עובדים לחופשה ללא תשלום. זאת, במקום לבחור בפתרון של מימון חלקי של השכר למעסיקים כדי שלא יפטרו אותם.
היום השחור ביותר בתולדות שוק העבודה הישראלי היה חמישי ה-19.3, בו נרשמו 127,464 מובטלים. הסיבה לכך אינה בהכרח שדווקא בו הוצאו לחל"ת כל כך הרבה אנשים, אלא ששדרוג אתר שירות התעסוקה אפשר לו להכיל את כמות הנרשמים הזו.
תופעה מדאיגה ביותר נרשמה בסוף החודש. אם בשבועיים הראשונים של המשבר 5% בלבד מהנרשמים בשירות פוטרו, הרי שביומיים אחרונים היתה עלייה משמעותית ל-9%. המשמעות של עלייה בפיטורים היא שהמעסיק לא מביע אפילו שאיפה להחזיר את העובד למשרתו. ייתכן שהדבר קשור גם לתופעה שעליה דיבר אתמול מנכ"ל ביטוח לאומי מאיר שפיגלר של עלייה בפשיטות הרגל.
בסך הכל זה היה חודש החל"ת. 89.7% מדורשי העבודה שנרשמו בשירות התעסוקה במהלך החודש הוצאו לחל"ת ו-6.4% פוטרו. לשם השוואה - עד תחילת המשבר רק 3% מדורשי העבודה הוצאו לחופשה ללא תשלום. מדובר בגל אבטלה שיש בו נוכחות רבה לצעירים. 46% מהמובטלים החדשים הם על פי נתוני שירות התעסוקה בני פחות מ-35. השאלה קשה היא האם לאחר שוך המשבר תיווצר גם בישראל בעיה קשה של אבטלת צעירים כמו בחלק ממדינות אירופה.
2 צפייה בגלריה
רמי גראור, מנכ"ל שירות התעסוקה
רמי גראור, מנכ"ל שירות התעסוקה
רמי גראור, מנכ"ל שירות התעסוקה
(צילום: שירות התעסוקה)

"לצערנו, התחזיות שלנו התגשמו"

רמי גראור, מנכ"ל שירות התעסוקה, אמר היום כי "לצערנו, התחזיות שלנו התגשמו - הגענו למיליון דורשי עבודה עוד במרץ. אנו שוקדים על יצירת התנאים לכך שהחודש הבא יוכל להיפתח באבטלה נמוכה יותר, עם חזרה הדרגתית של המשק לשגרה עד כמה שניתן ולפי ההנחיות. גם בחודש האחרון, על אף הקשיים הרבים, ביצענו השמות לאלפי עובדים שנפלטו משוק העבודה ובמיוחד למעסיקים שצריכים דווקא עכשיו עובדים. אנו ערוכים ודרוכים לתת מענה לציבור עם מסלולי הסיוע המפורטים במסגרת תוכנית החירום אותה גיבשנו.
עד כה, התמקדנו בדברינו באוכלוסיית השכירים. אם רבע מהמועסקים במשק אינם עובדים - ברור שגם לפחות מרבע מכלל העצמאים נמצאים במצב דומה ואולי אף חמור יותר. הערכת שירות התעסוקה היא שישנם לפחות 125 אלף עצמאים שכבר נפגעו מהמשבר באופן משמעותי.
אני מברך על תוכנית הסיוע הממשלתית למשק - ומבקש עם זאת להדגיש כי פיצויים ומענקים אינם המטרה, אלא לוודא שאותם עצמאים ועסקים יוכלו לעמוד בעצמם שוב על רגליים איתנות - כך שמעסיקים יוכלו לשוב ולהעסיק את שכיריהם. לשם הגעה ליעדים אלה, תידרש השקעה בהכשרות מקצועיות לא רק במסלולים שהצגנו לשכירים כי אם גם לעצמאים שניזוקו קשות מהמשבר ויצטרכו קרש קפיצה בחזרה למעגל העבודה".
פורסם לראשונה: 12:13, 31.03.20