שתף קטע נבחר

צילום: דוברות הדסה עין כרם, AFP

הנחיית נתניהו התקבלה כשהיו באוויר: נוסעים שנחתו מארה"ב שוחררו לביתם

ראש הממשלה הנחה להעביר את כל מי שנוחת בנתב"ג לבידוד במלונות הקורונה, שר הביטחון הבטיח למצוא מקום לנוחתים, ומשרד הבריאות הוציא צו לעיכוב כלל הנוחתים עד ל-20:00. למרות זאת, עשרות נוסעים שנחתו מארה"ב שוחררו לביתם: "משחקים בבריאות שלנו". לשכת בנט: "ההנחיה התקבלה כשהנוסעים היו באוויר ולא חתמו מראש על אישור"

ראש הממשלה הנחה להעביר את כל הנוסעים למלונות הקורונה, שר הביטחון דאג למצוא חדרים לטיסה מארה"ב, אך למרות הכל הנוסעים שנחתו אחר הצהריים (ד') שוחררו הערב לביתם, חלקם גם מבלי שהצהירו על כניסה לבידוד. גם הצו של משרד הבריאות, שהורה לעכב את הנוסעים בשדה התעופה עד לשעה 20:00 לא כובד. משרד הביטחון: "ההנחיה התקבלה כשהנוסעים היו באוויר ולא חתמו מראש על אישור".

 

 

הנוסעים נחתו בשעות אחר הצהריים בטיסה שהגיעה מניו ג'רזי. לפי נוסעים שהיו במטוס, נציגי פיקוד העורף אמרו להם שהם מעוכבים עד שיימצא להם מלון. אחרי שעתיים נאמר לנוסעים שכל מי שיש לו מקום שבו הוא יכול לשהות בבידוד ישוחרר. חלק מהנוסעים חתמו על הצהרה שהם נכנסים לבידוד, אך יש כאלה שיצאו משדה התעופה מבלי שחתמו על שום דבר.

 

"זה נראה שאף אחד לא יודע מה לעשות וזה היה מגוחך", סיפר אחד הנוסעים. "פשוט בושה. אין סדר, כל אחד עשה פה מה שהוא רוצה, הולך לאן שהוא רוצה, מטייל חופשי חופשי עכשיו. עושים צחוק מהבריאות שלנו".

 

אחד הנוסעים בטיסה מניו ג'רזי לישראל סיפר לשאר הנוסעים שהוא חולה "אבל לא יודע אם זה קורונה, הוא ממתין לתשובות מבית החולים", סיפר אדם שהיה על הטיסה.

 

"יש מישהו שמשתעל בטיסה וזה הקפיץ את כולם", סיפר הבוקר אחד הנוסעים. "עכשיו הוא הלך לישון עם מסכה על הפנים. שאלתי כמה מחברי הקבוצה שאיתו אם הוא חולה, והם אמרו שהם לא יודעים אבל הכל נקבע מלמעלה. כולם פה ממש בסיכון

נוחתים מארה
הנוסעים מתקבלים בנתב"ג על ידי אנשי פיקוד העורף

בלשכת שר הביטחון אמרו הערב כי התגלה קושי משפטי בהעברת החוזרים למלונות ללא שחתמו על טופס אישור מראש, זאת מכיוון שההחלטה של ראש הממשלה התקבלה בעת שהטיסה הייתה באוויר.

 

בעקבות כך הוחלט כי כלל החוזרים יעברו בדיקת חום ותסמינים. מי שנמצא כבעל חום גבוה או דיווח על תסמינים יועבר לטיפול מד"א ובהמשך יוחלט לאן יועבר.

 

לטענת הלשכה, שאר הנוסעים חותמים על טפסים שמאשרים שהם בעלי יכולת לקיום בידוד ביתי ולאחר מכם ישוחררו לביתם. אך כאמור, ישנם נוסעים שיצאו מהשדה ללא שחתמו על אף מסמך.

 

משרד הביטחון עדכן כי 15 מתוך 200 הנוסעים ביקשו לעבור לבידוד במלונות הקורונה, והם מועברים למלון פרימה פארק בירושלים.

Prime Minister Benjamin Netanyahu  ()
נתניהו. ההנחיה שנתן היה כשהנוסעים היו באוויר

ראש הממשלה בנימין נתניהו הנחה הבוקר את משרד הביטחון להעביר את כל הבאים לישראל לבידוד במלונות הקורונה או במתקנים אחרים שיוסבו לכך ולהשאירם תחת השגחה.

 

בהודעת נתניהו בנושא צוין כי מימוש ההחלטה אמור לצאת לפועל באופן מיידי. בלשכת שר הביטחון נפתלי בנט הגיבו בתמיהה וציינו כי "השר בנט הנחה את משרד הביטחון וצה"ל לקיים עבודת מטה מהירה במטרה להבין את המשמעויות של הנחיית ראש הממשלה בעניין ישראלים השבים מחו"ל ולהיערך ליישומה".

 

בהמשך תקף בנט את הנחיית נתניהו: "זה יעלה הרבה מאוד כסף ויהפוך את המלוניות למדגרות קורונה".

Амбуланс доставляет больного к отелю Dan Panorama. Фото: Яир Саги ()
מלון קורונה בתל אביב. "המלוניות יהפכו למדגרות קורונה"

בתדרוך היומי שערך הוא הוסיף: "אני קראתי בתקשורת על החלטת ראש הממשלה. אנחנו לא יכולים לקלוט מהיום להיום 4,000 איש למלוניות. קיבלתי החלטה, למי שנוחת מניו יורק אילתרנו מלונית להלילה. במהלך השעות הקרובות נעבוד על תוכנית פעולה. אנחנו עושים עכשיו עבודה מהירה, לקחת את ההנחיה של ראש הממשלה, לגבש תוכנית עבודה מיטבית ולהציג אותה היום או מחר לראש הממשלה לאישור.

 

"מה שראש הממשלה הנחה זה עלויות עצומות שיכולות להגיע ל-400 מיליון שקל בחודש. אני לא משוכנע שעשינו אופטימיזציה. נציג לראש הממשלה את התוכנית שלנו שהיא חכמה ויעילה ואני בטוח שהוא יקבל אותה. אי אפשר לשכן 50 אלף ישראלים במלוניות על חשבון אזרחי ישראל שקורסים".

הוראה לעיכוב ובידוד ()
הצו שלא כובד

גם משרד הבריאות נרתם למצב ומנכ"ל המשרד משה בר סימן טוב חתם על צו שמורה לעכב את כל אזרחי ישראל שנוחתים בנתב"ג עד לשעה 20:00 בערב, זאת כדי למצוא מקום לבידוד עבור כל הנוסעים.

 

למרות ההנחיות, המאמצים והצווים, הנוסעים שנחתו אחר הצהריים מניו ג'רזי שוחררו בסוף לביתם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קבלת הפנים לנוסעים בנתב"ג
מומלצים