שתף קטע נבחר

צילום: shutterstock, עמית שאבי, ירון ברנר

טיוטת ההסכם בין הליכוד לכחול לבן: "מעון רשמי לממלא-מקום ראש הממשלה"

בזמן שמשבר הקורונה הזניק את מספר המובטלים במדינה ליותר ממיליון, דנו הליכוד וכחול לבן בהקמת מעון גם לממלא-מקום ראש הממשלה. בליכוד אמרו שלא מדובר בדרישה שלהם, ובכחול לבן הודיעו בעקבות ביקורת במערכת הפוליטית: "גנץ יתגורר בראש העין עד למינויו לראש ממשלה"

 

בנימין נתניהו בני גנץ (צילום: רויטרס)
נתניהו וגנץ(צילום: רויטרס)

בליכוד ובכחול לבן דיווחו הערב (יום ד') כי במסגרת המשא ומתן להקמת ממשלת אחדות צוין בטיוטת ההסכם המתגבש כי גם ממלא-מקום ראש הממשלה יזכה למעון רשמי משלו. בליכוד הודיעו כי מדובר בדרישה של כחול לבן, אולם בצד השני אמרו כי מדובר בדרישה של הליכוד. בעקבות הביקורת נמסר באופן רשמי מכחול לבן בהתייחס ליו"ר המפלגה כי "גנץ מתכוון להמשיך להתגורר בביתו בראש העין עד לכניסתו לתפקיד ראש הממשלה בפועל".

 

קודם להודעה הרשמיצת העריכו גורמים בכחול לבן כי לא בטוח שגנץ יעשה שימוש במעון ממלא-מקום ראש הממשלה ויעזוב את ביתו בראש העין. לטענתם, מדובר בפרט שנסגר בין הצדדים לפני כמה ימים, אך לא בטוח כאמור שהמעון המדובר ישרת את גנץ.

 

בתגובה רשמית לדברים אמרו בליכוד: "מדובר בפייק ניוז. הליכוד לא מבקש מעון נוסף לראש הממשלה או לממלא מקומו".

 

במערכת הפוליטית מיהרו לתקוף את גנץ. יו"ר יש עתיד-תל"ם, ח"כ יאיר לפיד, אמר: "הקמת ממשלת החירום, קווים לדמותה: אף מילה על מעונות יום, בלי סוף דיבורים על מעון ראש הממשלה וממלא מקומו".

יאיר לפיד (צילום: אבי מועלם )
יאיר לפיד(צילום: אבי מועלם )

יו"ר מרצ ח"כ ניצן הורוביץ אמר: "‏אם שאלתם את עצמכם במה עוסק המו״מ ל'ממשלת חירום למשבר הקורונה', אז לא בסיוע לעסקים וגם לא בפתרון למיליון מובטלים. במה כן? ב-36 תיקים מומצאים ובמעון רשמי לממלא מקום ראש הממשלה (ורעייתו). בני גנץ - זה עליך. זו לא ממשלת אחדות זו ממשלת שחיתות". כאמור, בעקבות הביקורת הודיעה כחול לבן באופן רשמי כי גנץ לא מתכוון לעזוב את ביתו עד למינויו לתפקיד ראש הממשלה.

 

במקביל, גורמים המעורים במשא ומתן אמרו הערב "השיחות עלו שלב אחרי ימים של תקיעוּת". הצדדים קיימו הערב שיחות אינטנסיביות יותר כדי להתקדם. גם בליכוד וגם בכחול לבן חזרו לשיחות עם הצעות לפתרונות בסוגיות שבמחלוקת. טרם נמסר על הגעה להסכמות, אולם כאמור קיים ניסיון מחודש לסיים את המשא ומתן בהצלחה.

 

מוקדם יותר טענו גורמים בכחול לבן כי הליכוד חזר בו מההסכמה שלפיה מינוי מפכ"ל המשטרה ייעשה בהסכמת שני הצדדים, כלומר בהתאם לזכות וטו. מקורביו של יו"ר כחול בן בני גנץ אמרו בהתייחסם למשא ומתן לפני הדיווח על התקדמות: "אנחנו רוצים להקים ממשלת חירום אבל לא נלך לממשלה בכל מחיר".

 

פגישה בין גנץ לאדלשטיין 

מוקדם יותר היום פורסם ב-ynet כי יו"ר כחול לבן גנץ וקודמו בתפקיד יו"ר הכנסת, ח"כ יולי אדלשטיין, נפגשו אתמול בניסיון לקדם את המשא ומתן התקוע. הפגישה נערכה לנוכח ההתנגדות בכחול לבן למינויו מחדש של אדלשטיין לתפקיד יו"ר הכנסת, לאחר שסירב למלא אחר פסיקת בג"ץ בשבוע שעבר.

 

השניים נועדו בלשכתו של אדלשטיין, שהסביר לגנץ כי הסיבה להתפטרותו במקום כינוס המליאה שתבחר את מחליפו נבעה מכך שפסק הדין היה מנוגד לתפישת עולמו. בשני הצדדים טענו בצהריים כי אין שום התקדמות בסוגיות המהותיות, וכי כל צד מתבצר בעמדותיו.

 

במפלגתו של גנץ החליטו להתעקש על מינוי בהסכמה של יו"ר כנסת, אולם כאשר בליכוד העלו את שמו של השר יריב לוין כמועמד אפשרי לתפקיד, בכחול לבן היו מי שטענו שאדלשטיין עדיף.

 

מלבד המועמד הבא לתפקיד יו"ר הכנסת, במסגרת המגעים עדיין עומדת המחלוקת על זהותו של שר המשפטים ועל שאלת התמרון שיינתן לליכוד בכל הנוגע להחלת הריבונות ביהודה ושומרון שהבטיח ראש הממשלה בנימין נתניהו.

 

הליכוד מתעקש להחיל ריבונות מבלי שכחול לבן יגבילו את צעדיו, אך גם כשהציע חופש הצבעה על הסוגיה - בכחול לבן עדיין מסתייגים מהסעיף.


פורסם לראשונה 01/04/2020 19:47

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
 צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ, אבי מועלם
נתניהו וגנץ
צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ, אבי מועלם
מומלצים