שתף קטע נבחר

אין מוהלים אין בריתות: הילד כמעט בן חודש - בלי שם

הגבולות נסגרו, וקהילות יהודיות רבות מסביב לעולם מצאו עצמן ללא מוהלים, שכן המוהל מגיע לקהילה ממדינה שכנה. כך, בנו של הרב צבי הרברגר - בן חודש כמעט - ממתין לשמו. הוא עדיין לא נימול, ולא רואים את האופק

 

בנו של הרב צבי הרברגר, רב הקהילה באוסלו, כבר כמעט בן חודש. ואף שמצוות עשה על האב למול את בנו בגיל שמונה ימים – מצווה שמעטים היהודים שאינם ממלאים אותה – בנו הקט של הרב עדיין לא נימול, ולא רואים את האופק.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות . היכנסו >> 

 

בנורבגיה, כמו במדינות רבות אחרות, נסגרו הגבולות באופן הרמטי, וכך מצאו עצמם יהודים מסביב לעולם בלי שירותים בסיסיים. "אין יוצא ואין בא בנורבגיה", מספר הרב, המשמש שליח מכון שטראוס-עמיאל בבירה אוסלו, "מי שאיננו נורבגי לא יכול להיכנס למדינה - ואין מוהלים פה".

 

קראו עוד בערוץ היהדות:

 

בנם של הרב והרבנית עדיין לא זכה לשם - שכן טקס הברית לא מתקיים, "אז אנחנו צריכים לחכות ולחכות, ואנחנו מתפללים שתעבור מהעולם מגיפת הקורונה ממש בקרוב, ואז אולי תהיה אפשרות לפתוח שוב את הגבולות".

 

מצווה יסודית וחשובה - בהמתנה

בדרך כלל, מקבלים יהודי נורבגיה שירותי ברית מילה מהמוהל המתגורר בשבדיה השנה. "אבל נשאלת השאלה אם הוא יוכל לחזור לשבדיה. אם זה יצליח, אז יש תקווה. אם לא אז אנחנו נאלץ לחכות שבועות ואולי חודשים".

 

  ()
הרב הרבגר עם בנו

 

לדברי הרב הרברגר, "יש המון מדינות שאין בהן מוהלים, ויש הרבה יהודים. פה אנחנו 700 חברי קהילה ועוד כמה מאות יהודים שחיים חיים יהודיים, פחות או יותר, אולי מסורתיים – ואינם נמנים על חברי הקהילה. יש עוד כאלף יהודים שכמעט והתבוללו לגמרי, ולפעמים גם הם רוצים לקיים ברית מילה. אז אנחנו לא היחידים שסובלים מהמצב. בקהילות קטנות אין מוהלים, ואי אפשר להביא אותם כרגע".

 

הרב כתריאל ברנדר, נשיא וראש מוסדות "אור תורה סטון", ובהם מכון "שטראוס עמיאל", סיפר כי הוא מקבל לא מעט דיווחים ממאות השליחים בקהילות ברחבי העולם, הנתקלים באותה הבעיה שהרב מתאר.

 

  ()

 

לדבריו, "בחלק מהמדינות אין מוהלים ובמקומות אחרים נאסר עליהם לצאת מבתיהם בעקבות הסגר, או שהם מוצאים את עצמם בבידוד בעקבות המגיפה, וכך נמנע מהיהודים לקיים את המצווה היסודית והכה חשובה הזו".

 

"מבחינה הלכתית, מדובר על אחת המצוות החשובות ביהדות, וניתן לדחות את הברית רק במציאות של פיקוח נפש, וזו המציאות שמולה אנו עומדים בעת הזו", הסביר הרב ברנדר. "אנחנו מנחים את כ-300 השליחים שלנו הפועלים ביותר מ-50 מדינות לשמור לפני הכול על הבריאות הפיזית והנפשית שלהם ושל בני הקהילות שבהן הם מכהנים. הם ממשיכים בעבודתם התורנית המסורה, לצד הקפדה על הנחיות והוראות השעה שמצילות חיים. בעזרת ה' נעבור זאת יחדיו, ונוכל לחזור ולקיים בשגרה ובהקדם אורח חיים תורני".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים