שתף קטע נבחר

צילום: דוברות הדסה עין כרם, AFP

שעה לאחר הוראת הרמטכ"ל: שוב עשרות חיילים הצטופפו

לאחר שהרמטכ"ל אמר בסרטון כי הפרת ההוראות של משרד הבריאות היא "סיכון לחיי חיילי צה"ל", הגיעו לידי ynet תמונות של עשרות חיילים עומדים זה בצמוד לזה בבסיס תותחנים בדרום. לפני כשלושה שבועות חשף ynet הצטופפויות דומות באותו בסיס אימונים הסמוך לגבול מצרים

 

 

 

שוב ריכוזי חיילים בצפיפות בבסיס צה"ל. שעה קלה לאחר שהרמטכ"ל פרסם איגרת וסרטון למפקדי וחיילי צה"ל בהם הגדיר את הפרת הוראות משרד הבריאות כ"רשלנות וסיכון לבריאות החיילים", ל-ynet הגיעו הערב (ד') תמונות וסרטון ממחנה שבטה של חיל התותחנים, בהם נראים שוב חיילים עומדים בצמוד זה לזה.

 

כל העדכונים על נגיף הקורונה

 

עשרות החיילים והחיילות, מבסיס ההכשרות החיילי, עסקו בפריקות והעמסות ציוד, מבלי שהקפידו על מרחק מינימלי זה מזה. לפני כשלושה שבועות חשף ynet הצטופפויות דומות באותו בסיס אימונים הסמוך לגבול מצרים, ולאחר מכן דווקא נרשם מקצה שיפורים: הפרדות משמעותיות בין החיילים בחדר האוכל ואף גידור מתחמים בבסיס כדי לנתק בין הפלוגות, כך שאם מתגלה מקרה קורונה באחת הפלוגות, אין מגע או הפצת הנגיף ביתר הבסיס בו משרתים מאות רבות של טירונים.

תיעוד מבסיס תותחנים: עשרות חיילים לא שומרים מרחק ()
תיעוד מבסיס תותחנים: עשרות חיילים לא שומרים מרחק

 

  

   

 
אלא שלפי עדויות החיילים ההפרדה הזו לא נאכפת באופן מלא, וכך למשל, חיילי מפקדה שחזרו בסוף השבוע מחופשה בבית, התערבבו עם לוחמים בפלוגות אחרות.


באיגרת הרמטכ"ל שהופצה לפנות ערב נכתב: "ישנם עדיין מקרים בהם ההנחיות והפקודות אינן מיושמות כראוי. אני רואה באירועים אלה רשלנות, ההיפך מדייקנות וסיכון לבריאות החיילים ולכשירות היחידה. אנחנו אחרי חודש של התנסות, השתנות ויצירת תשתית חדה וברורה של פקודות ונהלים. זהו זמן למידה מספק. עכשיו זמן להקפדה. מרגע זה, התייחסות לכל חריגה מהפקודות והנהלים תהיה חריפה ותקיפה".

שיבטה ()
בסיס שבטה לפני כשבועיים

הרמטכ"ל גם הזכיר באיגרתו את המקרה השבוע בבסיס הבקו"ם בו צולמו עשרות חיילים יושבים יחד באותו אולם. מפקד הכיתה שהיה אחראי עליהם רותק ל-28 ימים בבסיס ולמפקד מיט"ב, קצין בדרגת אלוף משנה, נזקפה הערה פיקודית. יש לציין כי הרמטכ"ל החריג את צה"ל מהוראות משרד הבריאות – והפקודות בצה"ל כן מתירות ריכוז חיילים של עד 100 איש, ובתנאי שנשמר מרחק של כשני מטרים זה מזה.

 

עד כה חלו בצה"ל 97 משרתים בחובה, בקבע ועובדי צה"ל, כולם במצב קל, מתוכם 12 החלימו או השתחררו משירות. כמו כן, 3,023 מצויים בבידוד – בחובה, בקבע, ועובדי צה״ל.

 

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "בבסיסי צה"ל השונים נעשו התאמות משמעותיות על מנת לעמוד בהנחיות הרפואיות למניעת התפשטות נגיף הקורונה. כל מקרה של חריגה יטופל במלוא החומרה לאור הסיכון.

 

"נדגיש כי נעשית עבודה נרחבת לעמידה בהנחיות והפקודות וככלל הן מבוצעות במלואן. צה"ל רואה באי עמידה בהנחיות סיכון לבריאות המשרתים ומצפה מכלל המפקדים והחיילים להישמע להן ולוודא כי הן נשמרות בסביבתם. מקרים פרטניים אשר בהם חיילים או מפקדים הפרו את ההנחיות יטופלו בהתאם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים