שתף קטע נבחר

צילום: דוברות הדסה עין כרם, AFP

מאחות למטופלת, בבית חולים על סף קריסה

בתי החולים בניו יורק מוצפים בחולי קורונה. סילביה, אחות באחד מהם, מצאה עצמה חולה במקום עבודתה, חודשיים לפני הלידה שלה. עמיתיה ברחו ממנה, המנקה הגיש לה את הסמרטוט, וכשמצבה הידרדר – לא הייתה מכונת הנשמה. אחותה ניסתה לסייע, אך רק כשהתייאשה ונשברה – הגיעה הבשורה

 

 

כשסילביה לירוי אובחנה כחולת קורונה, היא ניגשה לבית החולים שאותו הכירה יותר מכל – המרכז הרפואי ברוקדייל שבברוקלין – שם היא עובדת כבר שבע שנים כאחות מיילדת ושם היא גם מתכננת ללדת בעצמה, בעוד חודשיים בלבד.

 

מגפת הקורונה – עוד סיפורים מהעולם:

עוד 950 מתו בספרד: חשש שהעניים נדבקים יותר

בעקבות אסיה: המערב מתרגל למסכות

האם הקורונה היא סכנה לדמוקרטיה?

חיזבאללה בחזית המלחמה בקורונה

המדינה שאסור להגיד בה "נגיף קורונה"

 

אחרי שהחלה לסבול מחום גבוה ומהקאות, לירוי (36) הגיעה במהירות לברוקדייל, בתקווה שלמרות העומס והתנאים הקשים בבית החולים, היא תהיה מוקפת בפנים מוכרות ותטופל "כאחת משלהם", כך סיפרו בני משפחתה.

  (צילום: רויטרס)
מספר לא ברור של אנשי רפואה נדבקו. אחות בבית חולים בניו יורק(צילום: רויטרס)

  (צילום: MCT)
(צילום: MCT)

אלא שבמקום זאת, היא מצאה שהנגיף שינה ללא היכר את בית החולים שלה – ל"אזור מלחמה רפואית", כפי שתיאר זאת אחד הרופאים לסוכנות הידיעות "רויטרס".

 

רבים מהעמיתים שחשבה כי ידאגו לה היו בעצמם חולים בקורונה. המיילדת שלה בבית החולים גם לא יכלה לראות אותה, כי אף היא נדבקה בנגיף. לאחר שלירוי קיבלה את התוצאות החיוביות של הבדיקה שנעשתה לה, בשבת בבוקר, בית החולים הודיע לבעלה שהוא לא יכול לראות אותה יותר. כמו בתי חולים רבים אחרים, ברוקדייל אוסר על ביקורים בחדרים שבהם מאושפזים חולי קורונה מאומתים.

 

דובר של בית החולים לא ענה לפניית "רויטרס" לתגובה. ב-CNN דווח מוקדם יותר השבוע כי יותר מ-100 מטופלים אובחנו כחולי קורונה בבית החולים, ועוד 78 מחכים לתוצאות הבדיקות שנעשו להם. לפחות 20 חולים מתו שם מהנגיף לפי הדיווח של רשת החדשות האמריקנית.

  (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

  (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

העיר ניו יורק, יש להזכיר, היא מוקד ההתפרצות הראשי של מגפת הקורונה בארה"ב, עם יותר מ-45 אלף מקרי הדבקה מאומתים ויותר מ-1,300 מקרי מוות. בבתי החולים בעיר מאושפזים 9,775 חולי קורונה, כך לפי העדכון האחרון מאמש.

 

לירוי, שעבדה בבית החולים כשנדבקה בנגיף, היא רק אחת ממספר לא ידוע של אחיות ורופאים שנדבקו בנגיף.

 

מומחים רפואיים שונים הזהירו כי נשים הרות שנדבקות בקורונה נמצאות בסיכון גבוה יותר לסבול מתסמינים קשים ואף מסכני-חיים. אבל נשים הרות שעובדות בתחום הבריאות, כמו גם אנשי רפואה אחרים שנמצאים בקבוצות סיכון – כמו למשל מבוגרים מעל גיל 60 – ממשיכים להגיע למקומות העבודה שלהם (שנחשבים כמובן לחיוניים), גם כאשר הם מוצפים בחולי קורונה.

  (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

  (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

  (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

לירוי אושפזה לראשונה בבית החולים כמה ימים אחרי שפיתחה חום גבוה, אבל היא נשלחה לביתה מבלי שעברה בדיקה לאבחון הנגיף. משפחתה סיפרה כי הרופאים בבית החולים קבעו שסבלה מדלקת בדרכי השתן.

 

ביום חמישי האחרון החום של לירוי זינק והיא החלה גם לסבול מהתקפי שיעולים – ופונתה שוב לבית החולים. על מנת להגן על ההיריון שלה, לירוי הוכנסה למחלקת ההיריון והלידה, שם היא עבדה ושם גם ילדה את בנה הבכור.

 

שירלי ליסין, אחותה של לירוי, סיפרה כי עוד לפני שאובחנה כחולת קורונה עמיתיה של אחותה החלו להרחיק את עצמם ממנה. אחות באותה מחלקה שבה היא עובדת ביקשה מלירוי להחדיר לעצמה את המחט המחוברת לשקית העירוי ולתלות את השקית בעצמה. אחת המנקים, מחשש להתקרב אליה, הגיש לה את הסמרטוט שלו.

  (צילום: MCT)
בית חולים שדה שהוקם בסנטרל פארק(צילום: MCT)

  (צילום: MCT)
(צילום: MCT)

לפי ליסין, כשמצבה של לירוי החל להידרדר, אחת האחיות אמרה לה שאחותה תזדקק בקרוב להתחבר למכונת הנשמה – אך הוסיפה שאין אף מכונה זמינה.

 

בני משפחתה סיפרו כי הם חוששים שבית החולים מוצף מדי במטופלים מכדי שיוכל לטפל גם בחולת קורונה בהיריון, ולכן חיפשו בכל דרך אפשרית מקום אחר שיסכים לטפל בה. ליסין אמרה שניצלה את כל הקשרים שהיו לאחותה, אך בכל מרכז רפואי שאליו פנתה אמרו לה ש"פשוט אין פה מקום".

 

בשלישי, אחרי שכבר התייאשה מלמצוא מקום חלופי לאחותה, ליסין התיישבה על הרצפה – ובכתה והתפללה. רק אז, היא סיפרה, הגיעה הבשורה הטובה: רופא ניגש אליה והודיע לה שאחותה תפונה לבית החולים מאונט סיני במנהטן. לירוי פונתה לשם ביום שלישי בלילה, וכבר בבוקר שלמחרת חוברה למכונת הנשמה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
אחות בניו יורק
צילום: רויטרס
מומלצים