שתף קטע נבחר

צילום: דוברות הדסה עין כרם, AFP

עוד 760 מתו באיטליה, כבר מיליון נדבקו בעולם

מספר המתים מנגיף הקורונה ברחבי תבל חצה את רף ה-50 אלף. נשיאת הנציבות האירופית התנצלה בפני האיטלקים: "לא עזרנו לכם מספיק". עוד 471 מתו בצרפת ו-432 בניו יורק, המושל קואומו: "מכונות ההנשמה יספיקו ל-6 ימים". איראן: גם יו"ר הפרלמנט לריג'אני חלה בקורונה – איש המשטר הבכיר ביותר שנדבק עד כה

איטליה, מוקד ההתפרצות הקשה ביותר של נגיף הקורונה באירופה, עדכנה הערב (יום ה') כי עוד 760 בני אדם מתו בתחומיה מהנגיף ביממה האחרונה, ובכך עלה מספר הקורבנות בה ל-13,915. התגלו 4,668 חולים חדשים, ובזה הגיע מספר החולים באיטליה ל-115,242. מדובר במספרים דומים מאוד למספרים שעליהם דיווחה איטליה בכל אחד מהימים האחרונים, ואף שבשבועות קודמים ידעה ארץ המגף ימים עם מספרים גבוהים יותר של מתים ונדבקים – במספרים החדשים עדיין לא ניכרת האטה משמעותית מספיק של ההתפרצות.

 

משבר הקורונה – עוד מהעולם:

 

נגיף קורונה איטליה פינוי קשיש מ בית אבות ב נאפולי (צילום: MCT)
קשיש מפונה מבית אבות בנאפולי(צילום: MCT)

  (צילום: רויטרס)
כוחות הביטחון במילאנו(צילום: רויטרס)

הערב הגיע מספר המתים מהנגיף ברחבי העולם ליותר מ-50 אלף, ומספר הנדבקים בעולם חצה את רף המיליון. קודם לכן היום דיווחה ספרד על מספר שיא של מתים בתחומיה ביום אחד – 950, ובריטניה, המסתמנת כמוקד התפרצות הולכת ומחריפה, דיווחה על 569 מתים, גם כן המספר היומי הגבוה ביותר שעליו דיווחה עד כה.

 

גם בצרפת נרשם היום שוב מספר מתים גבוה למדי: 471 בתוך יממה. בכך הגיע מספר המתים במדינה ל-4,503. ב-24 השעות האחרונות התגלו עוד 6,399 נדבקים, ובכך הגיע מספר הנדבקים הכללי בצרפת ל-56,989. הערב גם עדכנו הרשויות בצרפת כי בבתי אבות ומוסדות סיעודיים ברחבי המדינה מתו מהנגיף 884 בני אדם. לא ברור אם אלה נכללו במניין המתים הכללי שמסרו הרשויות הערב.

 

האיחוד האירופי: "מדינות דאגו קודם לעצמן"

נשיאת הנציבות האירופית, אורסולה פון דר ליין, התנצלה היום בפני איטליה על ההיעדר של סולידריות מספקת מצד היבשת עם האיטלקים בשעתם הקשה. היא הבטיחה שהממשלה ברומא תקבל עזרה גדולה יותר מהאיחוד האירופי בכל הקשור להתמודדות עם ההשלכות הכלכליות הנלוות למגפה. במכתב גלוי שפורסם בעיתון האיטלקי "לה רפובליקה" כתב פון דר ליין כי מדינות רבות מדי באיחוד התמקדו בתחילת משבר הקורונה בבעיותיהן שלהן במקום לסייע לאיטליה: "הן לא הבינו שנוכל לנצח את המגפה הזו רק יחד, כאיחוד. זה גרם נזק ואפשר היה להימנע מזה. היום אירופה ניצבת לימינה של איטליה".

נגיף קורונה איטליה ארונות מתים ב סריאטה ליד ברגמו (צילום: AP)
ארונות מתים בסריאטה שליד ברגמו, איטליה(צילום: AP)

נגיף קורונה איטליה רומא אף אחד לא דורך ברחובות אז עשב צומח בפיאצה נבונה (צילום: MCT)
איש לא דורך ברחובות, ובפיאצה נבונה ברומא העשב צומח בין המרצפות(צילום: MCT)

נגיף קורונה איטליה מייצרים מסכות במפעל של למבורגיני (צילום: AFP)
מייצרים מסכות מגן במפעל של למבורגיני באיטליה(צילום: AFP)

באיטליה הובעה בשבועות האחרונים מורת רוח רבה מהאופן שבו הגיבו שותפותיה באיחוד האירופי על המשבר. בראשית הדרך סירבו מדינות באיחוד האירופי, בכלל זה צרפת וגרמניה, לשלוח ציוד רפואי לבתי החולים האיטלקיים הקורסים, מחשש שהן עצמן יזדקקו לציוד הזה בהמשך. מדינות עשירות בצפון-מערב אירופה, שהולנד היא אחת המרכזיות שבהן, גם הביעו התנגדות להנפקה של אגרות חוב שתהיה משותפת לכל מדינות גוש האירו כדי לעזור במימון שיקומן הכלכלי של המדינות מהמגפה. המדינות המתנגדות הביעו חשש שייאלצו לשאת בחובותיהן של מדינות הדרום, כמו איטליה ויוון, ובכך לשלם על התנהלות כלכלית בלתי אחראית שלהן.

 

בצל התחושה של איטלקים רבים שהאיחוד האירופי זנח את איטליה לגורלה, אפילו תומכים מובהקים של האיחוד האירופי באיטליה הביעו בשבועות האחרונים תסכול מהתנהלותו.

 

בינתיים במדינת ניו יורק, מוקד ההתפרצות הקשה ביותר בארה"ב, עדכן הערב המושל אנדרו קואומו על מותם של עוד 432 בני אדם ביממה האחרונה. בכך עלה מספר המתים במדינה ל-2,373. התגלו עוד 8,669 נדבקים, ובכך עלה מספר הנדבקים שם ל-92,381.

 

המושל קואומו אמר שבהתחשב בקצב התחלואה הנוכחי, למדינת ניו יורק יש במאגרים מכונות הנשמה שיספיקו לשישה ימים בלבד. לדבריו בשל הזמן הדוחק אי אפשר להמתין עוד לייצור של מכונות הנשמה חדשות בתוך ארה"ב, ולכן ניו יורק מנסה כעת לרכוש מכונות כאלה מסין, היצרנית הראשית שלהן.

Joe Biden ()
ג'ו ביידן. הוועידה נדחתה לאוגוסט

קודם לכן הערב הגיעו מארה"ב סימנים כלכליים מדאיגים: לפי הנתונים החדשים של הממשל, יותר מ-6.6 מיליון אמריקנים הגישו עד לשבוע שעבר תביעה לדמי אבטלה – מספר כפול ממספר השיא שנקבע רק שבוע לפני כן. זהו סימן לכך שפיטורי העובדים הולכים ומתרבים בצל התפשטות הקורונה, המאלצת המוני אמריקנים להישאר בבית. יש כלכלנים המעריכים שעד לאמצע אפריל יאבדו את עבודתם עוד מיליונים רבים, ומספר המובטלים עלול להגיע ל-20 מיליון. שיעור האבטלה עלול להגיע החודש ל-15% – יותר מהשיא הקודם, 10.8%, שנקבע ב-1982.

 

איראן: יו"ר הפרלמנט בבידוד

בעדות נוספת לכך שבארה"ב נערכים למאבק ממושך בנגיף הודיעה הערב המפלגה הדמוקרטית כי היא דווחה את הוועידה הארצית שלה ביותר מחודש, ובמקום ביולי היא תערוך אותה ב-17 באוגוסט. הוועידה הארצית של כל אחת משתי המפלגות הגדולות בארה"ב היא האירוע הפוליטי הגדול ביותר של מערכת הבחירות, ובה נהוג למנות רשמית את מועמד המפלגה לנשיאות, בהתאם לתוצאות הפריימריז. המועמד המוביל בפריימריז הדמוקרטיים, ג'ו ביידן, קרא ממש בימים האחרונים לדחות את כינוס הוועידה של מפלגתו בשל המגפה. גם ההצבעה בפריימריז בשורה של מדינות נדחתה מהחודש להמשך השנה.

איראן יושב ראש הפרלמנט האיראני עלי לריג'אני עלי לריג'ני עלי לאריג'ני נדבק ב נגיף קורונה (צילום: AP)
יו"ר הפרלמנט האיראני לריג'אני(צילום: AP)

באיראן, מוקד ההתפרצות הראשי במזרח התיכון, הודיע הערב הפרלמנט כי יושב הראש שלו, עלי לריג'אני, נדבק בנגיף, וכעת הוא נמצא בבידוד. לריג'אני הוא אחד הפוליטיקאים הוותיקים והמוכרים באיראן. הוא האיש הבכיר ביותר במשטר האיראני שהתגלה כנשא קורונה עד כה. קודם לכן היום דיווחה איראן על עוד 124 מתים ביממה האחרונה, ובכך הגיע מספר המתים מהנגיף בשטחה ל-3,160.

 

בשבועות האחרונים, נזכיר, נדבקו בנגיף כבר אישים רבים בפוליטיקה האיראנית, בהם סגן שר הבריאות.


פורסם לראשונה 02/04/2020 19:19

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
פינוי חולה קורונה מצרפת לגרמניה
צילום: רויטרס
מומלצים