שתף קטע נבחר

צילום: דוברות הדסה עין כרם, AFP

מחסור בחומר כימי עלול לעצור את בדיקות הקורונה בישראל

בקופות החולים אישרו בפני ynet כי קיים מחסור בחומר שמזהה את התגובה הכימית לנגיף - מה שעלול להאט את קצב הבדיקות ואף לעצור אותן. גם בבתי החולים ובמד"א התריעו בנושא. "נותרה כמות ליומיים-שלושה. הודענו לפני שבוע אבל סתמו לנו את הפיות", אמרה יו"ר ארגון הביוכימאים ועובדי המעבדות

Комплекты для анализов на коронавирус в больнице
המחסור בחומר שעלול לסכן את קצב הבדיקות

 

מחסור חמור בחומר מגיב (ריאגנט) הנחוץ לביצוע בדיקות קורונה עלול להביא להאטה בקצב הבדיקות לנגיף - ואף לעצירתן. מדובר בחומר שמזהה את התגובה הכימית לנגיף, ובכך מאשר או שולל הדבקה בהסתמך על הדגימה. אנשי מעבדות הבדיקה טוענים כי כבר התריעו על המחסור, אך דבר לא נעשה.

 

נגיף הקורונה – העדכונים האחרונים

עלה ל-6,857 מספר חולי הקורונה המאובחנים בישראל, 34 נפטרו

אושרו התקנות המאפשרות להכריז על יישובים או שכונות כאזור מוגבל

עוד 760 מתו באיטליה, כבר מיליון נדבקו בעולם

 

"יש מחסור רציני בריאגנטים", אמרה היום (ה') יו"ר ארגון הביוכימאים ועובדי המעבדות, אסתר אדמון. "נשארו מעט מאוד ושומרים אותן. בקופות, החומר הזה נותר לעוד יומיים-שלושה ובבתי החולים שומרים אותו לחולים. המצב קשה ואנחנו לא מצליחים למצוא את החומר הזה". לדבריה, על הגורמים הרלוונטיים לשתף פעולה ולהתחיל בייצור החומר בארץ.

 

"כבר כבר לפני שבוע הודענו שיש מחסור רציני, אבל סתמו לנו את הפיות", המשיכה אדמון. "אמרו לנו שמטוס צפוי להגיע עם החומר הזה, אבל מה הלאה? הבעיה היא שאין חשיבה של סנטימטר מעבר להיום, ואז אנחנו כל הזמן מכבים שריפות".

 

בקופות החולים אישרו בפני ynet את המחסור בחומר המגיב. עם זאת, בקופת החולים מכבי ציינו כי משלוח של החומר אמור להגיע מחו"ל.

 

למרות התוכניות להעלות את מספר הבדיקות היומיות ל-10,000, נראה שבמשרד הבריאות רחוקים ממימוש היעד. מנתוני הבדיקות האחרונים עולה כי עד השעה 18:30 הערב בוצעו 6169 בדיקות בלבד. אתמול התקיימו כ-8,000 בדיקות ושלשום כ-7,500.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים