שתף קטע נבחר

צילום: דוברות הדסה עין כרם, AFP

יותר מאלף מתים ביום בארה"ב, תושבי ניו יורק הונחו לשים מסכות

מספר המתים ביממה האחרונה בארה"ב - הגדול ביותר במדינה כלשהי מאז החלה המגפה. טראמפ אישר שהאזרחים יונחו לכסות את פניהם, אך ציין: "לא חושב שזו תהיה חובה". המומחה שלו תקף: "לא מבין למה לא מטילים סגר", מומחית אחרת טענה: "לא מספיק נשמעים להנחיות"

 

 

 

נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, אמר הלילה (בין חמישי לשישי) כי הבית הלבן יפרסם בקרוב הנחיה שתקרא לתושבים לכסות את פניהם כחלק מהמאבק בנגיף הקורונה. לדבריו, "אני לא חושב שההנחיות יהיו חובה, מכיוון שיש מי שלא רוצה לעשות זאת. אבל אם אנשים רוצים לכסות את הפנים, למשל עם מסכה, הם יכולים".

 

בינתיים, ראש העיר ניו יורק, ביל דה בלזיו, כבר קרא לתושבי העיר לכסות את הפנים ביציאה מהבתים וכשהם נמצאים בקרבת אנשים אחרים. ביממה האחרונה מתו כ-1,100 חולים בארה"ב - המספר הגדול ביותר שנרשם במדינה כלשהי מאז החלה המגפה.

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ וסגנו מייק פנס (צילום: GettyImages)
מסרב להוציא צו שיחייב סגר. טראמפ(צילום: GettyImages)

ראש העיר ניו יורק ביל דה בלזיו (צילום: רויטרס)
"כסו את הפנים בבנדנות, השאירו את המסכות לרופאים". דה בלזיו(צילום: רויטרס)

תושבים עוטים מסכות בעיר ניו יורק (צילום: AP)
חרדים עם מסכות בניו יורק. העיר זקוקה ל-15 אלף מכונות הנשמה(צילום: AP)

חיילים אמריקנים במרכז ג'וויטס שהפך לבית חולים לחולי קורונה (צילום: רויטרס)
חיילים ב"ג'אביץ סנטר" שבמנהטן. הפך לבית חולים צבאי לנדבקים בקורונה(צילום: רויטרס)

 
המאבק בקורונה - סיקור נרחב ב-ynet

 

טראמפ גם טען, לא ברור בהסתמך על מה, כי "עדיף לכסות את הפנים עם צעיף, מכיוון שהוא עבה יותר ממסכה". שני גורמים המקורבים לפרטים אמרו ל-CNN כי לפי המלצת גורמי המקצוע בבית הלבן, טראמפ היה אמור להפציר באמריקנים לכסות את פניהם - אך הוא לא עשה זאת.

 

לפי גורמים רשמיים בבית הלבן, ההנחיות על כיסוי הפנים צפויות לחול על מוקדי התפשטות חמורים של המחלה בארה"ב. ההמלצה אמורה להיות לכסות את הפנים במסכות שאינן רפואיות, בחולצות או בבנדנות. בטיוטת ההנחיות נרשם כי הן אמורות לחול על כל ארה"ב - אך בסופו של דבר הן הוגבלו לאזורים מסוימים. לפי ההנחיות הנוכחיות, רק אנשים שחלו, או שהם בעלי סיכון גבוה לסיבוכים במערכת הנשימה, צריכים לכסות את פניהם ביציאה המבתים.

 

היות שבתי החולים בארה"ב מתמודדים עם מחסור חמור במסכות רפואיות, הציבור התבקש שלא לרכוש אותן כדי שישמשו את הצוותים הרפואיים. לדברי דה בלזיו, "ההנחיה לא אומרת שעליכם ללבוש מסכות רפואיות. יש להשאיר אותן לצוותי הרפואה. אתם יכולים לעטות צעיף, או משהו שתכינו בבית כמו בנדנה".

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ וסגנו מייק פנס (צילום: ABACA)
"100 אלף מכונות הנשמה בייצור". מסיבת העיתונאים של טראמפ(צילום: ABACA)
 

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ וסגנו מייק פנס (צילום: ABACA)
ההנחיות לכיסוי הפנים - בעקבות מחקר חדש. פנס וטראמפ(צילום: ABACA)

דה בלזיו ציין כי ההנחיה מסתמכת על מחקר שמצא כי גם אנשים שאינם סובלים מתסמיני הנגיף ואינם יודעים שנדבקו בו עלולים להדביק אנשים אחרים. "כשאתה לובש את כיסוי הפנים, אתה מגן על כולם", אמר. "כעת יש הוכחה לכך". הוא הוסיף כי כיסוי הפנים לא מחליף את ההוראות לשמירה על מרחק חברתי. גם ראש העיר לוס אנג'לס, אריק גרסטי, קרא לתושבים לעטות כיסוי פנים ביציאה מהבתים.

 

ההנחיות החדשות בארה"ב מגיעות בעקבות מחקר שהתקיים בסינגפור, שבמסגרתו העריכו החוקרים כי כ-10% מההידבקויות בנגיף הקורונה עשויות להיגרם על-ידי אנשים שנושאים את הנגיף אך לא סובלים מתסמיניו. בתגובה למחקר זה ואחרים, שינה המרכז האמריקני לבקרת מחלות ומניעתן את הוראותיו לאנשים שנחשפו לחולי קורונה מאומתים.

 

"להטיל סגר בצו פדרלי"

המומחה של הבית הלבן למחלות זיהומיות, ד"ר אנתוני פאוצ'י, מתח ביקורת על המדיניות בריאיון ל-CNN ואמר כי הנחיות הבית הלבן להסתגר בבתים צריכות להפוך לצו פדרלי ולא להמלצה - צעד שטראמפ מתנגד לו.

 

"אני לא מבין למה זה לא קורה", אמר פאוצ'י. "אני לא רוצה להיכנס למתח שבין הוראות הממשל הפדרלי לבין הזכות של המדינות לעשות מה שהן רוצות, אבל אם מסתכלים על מה שקורה בארה"ב, אנחנו באמת צריכים להוציא צו כזה".

 

טראמפ מתנגד להוצאת הצו מכיוון שבכל מדינה בארה"ב יש רמות שונות של התפרצות המגפה. הנחיות הבית הלבן ממליצות לכל האמריקנים להימנע מהתקהלויות של יותר מעשרה אנשים, לעבוד מהבית ולא לצאת למקומות בילוי. בנוסף, ההנחיות קוראות לאנשים מבוגרים לא לצאתם מביתם. בנוסף להנחיות אלה, שלמעשה אינן מחייבות, כל מדינה בארה"ב מטילה מגבלות משלה, לרוב בהתאם להיקף התפשטות הנגיף בשטחה.

תושבים עוטים מסכות בעיר ניו יורק (צילום: AP)
עוטים מסכות בעיר ניו יורק. 400 מכונות הנשמה הועברו, אך יש מחסור(צילום: AP)

תושבים עוטים מסכות בעיר ניו יורק (צילום: AP)
עוטה מסכה בקוני איילנד, ניו יורק(צילום: AP)

בתוך כך, מושל ניו יורק, אנדרו קואומו, הזהיר כי בעוד שישה ימים עשויה המדינה למצות את כל מלאי מכונות ההנשמה שלה. במדינה, שמספר החולים בה עומד על כ-93 אלף בני אדם, מתאשפזים מאות חולים מדי יום במחלקות לטיפול נמרץ. לאחרונה העבירה המדינה 400 מכונות הנשמה לעיר ניו יורק ועוד 200 לפרבריה.

 

"בקצב הנוכחי, יש לנו בערך שישה ימים עד שיגמר מלאי המכונות", אמר קואומו. במידה שתיגמר אספקת מכונות הנשמה, יעשו בניו יורק שימוש במכונות ביפאפ (BiPAP), שמסייעות בהכנסת אוויר לריאות ולפתיחת נתיבי אוויר, ומיועדות בעיקר לטיפול בדום נשימה בשינה.

 

 

 

בנוסף, טראמפ אישר לקואומו להתחיל לטפל בחולי קורונה במרכז ג'וויטס שבמנהטן. המרכז מארח בשגרה כנסים ואירועים גדולים, אך הוסב לבית חולים שדה עם 2,500 מיטות בשליטת צבא ארה"ב. לדברי קואומו, "התוכנית המקורית הייתה להשתמש במרכז כדי להעביר אליו מטופלים במצב קל מבתי חולים כדי לפנות מיטות לחולי קורונה. אבל, מספר הנדבקים גדל בצורה כה דרמטית עד שעדיף להפנות את חולי הקורונה למרכז".

 

בעיר ניו יורק לבדה אובחנו כ-50 אלף חולים ומתו יותר מ-1,560 בני אדם. לדברי דה בלזיו, העיר זקוקה לעוד 1,000 אחיות, 300 מטפלים בדרכי הנשימה ו-150 רופאים עד ליום ראשון. הוא הוסיף כי העיר צריכה בערך 3,000 מכונות הנשמה לשבוע הבא ו-15 אלף בסך הכל. היועץ הבכיר של טראמפ, ג'ארד קושנר, אמר כי הממשל ישלח לבית החולים הציבורי של ניו יורק אספקה של 200 אלף מסכות N-95 כדי לסייע לעובדים הרפואיים.

 

תוך 15 דקות: טראמפ אובחן כבריא

לדברי ד"ר דבורה בירקס, מתאמת הבית הלבן לפעילות נגד הנגיף, שיעור ההידבקות הגבוה מצביע על כך שלא מספיק אמריקנים מצייתים להנחיות שנועדו לבלום את התפשטות המגפה. עד כה אובחנו בארצות הברית יותר מ-245 אלף חולים. מדובר בכמות הנדבקים הגדולה בעולם, והמספרים ממשיכים לעלות בקצב מדאיג. רק ביממה האחרונה אובחנו כ-30 אלף חולים. יותר מ-6,000 בני אדם מתו מהמחלה בארה"ב, כ-1,100 מהם ביממה האחרונה. זהו מספר המתים הגבוה ביותר ביממה במדינה כלשהי בעולם מאז שהחלה המגפה.

 

בירקס אמרה כי "ספרד, איטליה, צרפת וגרמניה החלו לכופף את עקומות ההידבקויות אצלן. האמריקנים צריכים להשתדל יותר לעמוד בהנחיות המרחק החברתי כדי שגם ארה"ב תוכל לעשות זאת".

תושבים עוטים מסכות בעיר ניו יורק (צילום: GettyImages)
מוקד ההתפרצות העיקרי בארה"ב. תושבים עוטים מסכות בעיר ניו יורק(צילום: GettyImages)

שוטר ב ניו יורק ארה
שוטר בניו יורק(צילום: AFP)

טראמפ עבר הלילה בדיקת קורונה נוספת שקבעה כי לא נדבק בנגיף. מדובר בבדיקה חדשה שהוכרזה לאחרונה, ותוצאותיה מתקבלות בתוך 15 דקות. "אני חושב שלקחתי את הבדיקה הספציפית הזו מתוך סקרנות לראות כמה מהר היא עובדת", אמר טראמפ.

 

סגן הנשיא, מייק פנס, אמר כי ממשל טראמפ עובד על תוכנית לפיצוי בתי החולים על טיפול בחולי קורונה שאינם מבוטחים. לדבריו, "אנחנו לא רוצים שאף אמריקני ידאג מהעלויות האבחון של המחלה והטיפול בה". הוא הוסיף כי טראמפ יתייחס לנושא ביום שישי.

 

טראמפ, שהשתמש בחוק ה"ייצור לצורכי ביטחון" כדי לחייב חברות לייצר מכונות הנשמה לטובת המלחמה בנגיף, אמר כי "יש לנו יותר מ-100 אלף מכונות שמיוצרות ברגע זה או שיתחילו לייצרן בקרוב". החוק, יש לציין, נחקק ב-1950 בתגובה לפתיחת מלחמת קוריאה. טראמפ הוסיף כי שוחח עם מנכ"לית ג'נרל מוטורס, מרי בארה, שאמרה לו כי בקרוב החברה תתחיל בייצור מכונות הנשמה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
צוות רפואי בניו יורק, ארה"ב
צילום: רויטרס
מומלצים