שתף קטע נבחר

צילום: דוברות הדסה עין כרם, AFP

חקירת מסלול ליצמן לא פורסמה: "נמסרו הודעות אישיות"

משרד הבריאות לא יפרסם בפומבי את החקירה האפידמיולוגית של שר הבריאות שחלה בקורונה: "בוצע איכון לטלפון האישי של השר, המקומות שבהם היה נכללו ברשימת המקומות שבהם היו חולים בקורונה, והועברו הודעות אישיות בדבר מגע פוטנציאלי". ביום ההשבעה לא עבר ליצמן בדיקת חום בכניסה למשכן

 

יעקב ליצמן (צילום: אלכס קולומויסקי)
ליצמן. לא עבר בדיקת חום בכניסה לכנסת(צילום: אלכס קולומויסקי)

משרד הבריאות הודיע כי כל מי שהיה במגע עם שר הבריאות יעקב ליצמן, שנדבק בנגיף הקורונה, קיבל הודעה אישית בדבר מגע פוטנציאלי. עם זאת, החקירה האפידמיולוגית שלו לא פורסמה בפומבי. היום (ו') התברר שגם ביום השבעת הכנסת ליצמן לא עבר בדיקת חום בכניסה למשכן. עקב חוק החסינות לא ניתן לחייב חברי כנסת לעבור בדיקה שכזו.

 

משבר הקורונה - עדכונים אחרונים:

  • מספר המתים בישראל עלה ל-37
  • מספר החולים בישראל: 7,030

  • עשרות מחסומים הוצבו בכניסה לבני ברק

  • יותר מאלף מתו בארצות הברית ביממה האחרונה

  • בדיקת הקורונה של נתניהו נמצאה שלילית, אך הוא יישאר בבידוד


 

לפי הודעת משרד הבריאות, "החקירה האפידמיולוגית נוהלה על ידי מחוז ירושלים במשרד הבריאות והמפקחת האחות ליאורה וילנסקי. כלל המגעים קיבלו שיחה אישית והודעה אישית. כמו כן, בניגוד לדיווחים בתקשורת, בוצע איכון לטלפון האישי של השר, כפי שמתבצע כמעט לכל אזרח בישראל שנדבק. המקומות שבהם היה השר נכללו ברשימת המקומות שבהם היו חולים בקורונה והמגעים קיבלו הודעה אישית בדבר מגע פוטנציאלי".

 

לאחר הפרסום לפיו ליצמן ורעייתו נדבקו, נכנסה לבידוד צמרת המדינה. ראש הממשלה בנימין נתניהו, שבדיקת הקורונה שלו יצאה תקינה, נכנס לבידוד עד יום רביעי הבא. גם ראש המוסד יוסי כהן נכנס לבידוד, וגם תוצאת הבדיקה שלו הייתה שלילית. גם צמרת משרד הבריאות בבידוד: מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב, ראש שירותי בריאות הציבור פרופ' סיגל סדצקי וד"ר ורד עזרא, ראש חטיבת הרפואה במשרד. היועץ לביטחון לאומי מאיר בן שבת נכנס אף הוא לבידוד מאחר והשתתף בדיונים עם ליצמן.

 

יש להדגיש כי זה כמה שבועות לא מתפרסמות החקירות האפידמיולוגיות של החולים החדשים על-פי המסלול של כל חולה. במקום זאת, מעדכן המשרד מדי יום את רשימת המקומות שבהם שהו החולים באמצעות הודעות באתר האינטרנט.

בנימין נתניהו יעקב ליצמן מאיר בן שבת משה בר סימן טוב (צילום: שלו שלום)
ליצמן נדבק - צמרת משרד הבריאות ונתניהו נכנסו לבידוד(צילום: שלו שלום)

עו"ד רחלי אדרי-חולתא, מנכ"לית התנועה לחופש המידע, אמרה אתמול: "מן הראוי ששר הבריאות ישמש דוגמה לאזרחי ישראל". היא הוסיפה: "נכון, ישנו הבדל בין חולה מסוים, לצורך הדוגמה, שזהותו אינה ידועה ומסלולו מתפרסם, לבין שר הבריאות שזהותו ידועה ומסלולו יתפרסם. יש לזכור כי אנו נמצאים בימים לא רגילים, שבהם זכויות הפרט שלנו מוגבלות בצורה בלתי רגילה ואזרחי ישראל נדרשים להקשיב ולעבוד בשיתוף פעולה אזרחי עם גורמי אכיפת החוק למען בריאות הציבור, ולכן מצופה מנבחרי הציבור לשמש דוגמה ולוותר במקצת על פרטיותם".

 

בהודעה שנמסרה מלשכתו של השר צוין כי "השר ליצמן ורעייתו מרגישים טוב, מטופלים כראוי וישהו בבידוד ובהשגחה בהתאם להנחיות משרד הבריאות". בינתיים מנסה ליצמן לנהל את המשך המערכה מביתו שבשכונת עזרת תורה בירושלים, בלי חיבור לאינטרנט ועם טלפון "כשר" בלבד. לאחר שקיבל אישור מרבנים, יותקנו במעונו מסכים ומצלמות שיאפשרו לו, לכל הפחות, להשתתף מרחוק בישיבות החמ"ל המיוחד.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים