שתף קטע נבחר

צילום: דוברות הדסה עין כרם, AFP

40 מתים מקורונה בישראל: "התמונה לא יציבה"

מניין החולים עלה ל-7,428, מהם 113 במצב קשה. בשעות האחרונות נפטרה אישה בת 70, בנוסף לשני גברים בני 75 ו-79. היועץ לביטחון לאומי בממשלה: "חושבים על אסטרטגיית יציאה, אך המאמץ הוא עדיין להבטיח בלימה". משרד הבריאות: ירידה במספר הבדיקות היומי

מסכות וקורונה (צילום: מוטי קמחי)
אזרחים עם מסכות בתל אביב(צילום: מוטי קמחי)
 

מניין הקורבנות מנגיף הקורונה בישראל עלה הערב (שישי) ל-40. זאת לאחר שאישה בת 70 נפטרה מסיבוכי המחלה בבית החולים איכילוב בתל אביב. מבית החולים נמסר כי היא סבלה ממחלות רקע.

 

מוקדם יותר נקבע בבית החולים הלל יפה בחדרה מותו של דוד אהרון, בן 75 מפרדס חנה-כרכור, שסבל גם ממחלות רקע. בבית החולים מאיר בכפר סבא נפטר גבר בן 79. במהלך שעות הבוקר הובאה משפחתו מבידוד בית בסיוע אמבולנס להיות לצדו בשעותיו האחרונות.

 

הערב עדכן משרד הבריאות כי מניין הנדבקים המאומתים מהנגיף עלה ל-7,428 איש. מצבם של 113 מהם מוגדר קשה ו-96 חולים מונשמים. 571 חולים חדשים נוספו ביממה האחרונה, מספר נמוך משמעותית מהיום הקודם. 403 חולים החלימו ושוחררו.

 

לראשונה מאז שמספר החולים עלה למספר דו-ספרתי, אחוז הנדבקים הנוספים גדל בפחות מ-10%. בין חמישי לשישי יש עלייה של 8.3% במספר המאובחנים.

 

התפשטות הקורונה - עדכונים אחרונים:

3 חיילים חולי קורונה התגלו בבסיס קריית ההדרכה שבנגב, 100 חיילים בבידוד

רוב חולי הקורונה טרם התפנו מבני ברק

החמרה במצבו של חולה קורונה בן 22

 

 

על פי נתוני משרד הבריאות המעודכנים שפורסמו הערב, 2,874 חברי צוות רפואי שוהים כעת בבידוד. מתוכם, 631 רופאים, 1,023 אחים ואחיות ו-1,220 אנשי צוות.

 

בתוך כך, היועץ לביטחון לאומי, מאיר בן שבת, אמר בישיבת הממשלה כי בנתונים הכלליים יש סימנים להאטה בעקבות הצעדים שננקטו. לדבריו, "הבעיה היא שהתמונה לא יציבה, יש תנודתיות ויש מוקדים מקומיים שבהם המצב לא טוב. לכן יכולה להיות התפרצות במוקדים כאלה, שתשפיע על המאמץ הכללי לרסן את התחלואה הקשה".

 

הוא הוסיף: "אנחנו אומנם חושבים על השלבים הבאים ועל אסטרטגיית היציאה, אך המאמץ הנוכחי הוא עדיין להבטיח את הבלימה".

 

במקביל, מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב פרסם בטוויטר תמונה שלו עובד בזמן שהייתו בבידוד - אליו נכנס לאחר ששר הבריאות יעקב ליצמן אובחן כחולה קורונה. "שבת שלום, תישארו בבית", כתב בר סימן טוב.

משה בר סימן טוב (מתוך עמוד הטוויטר של משה בר סימן טוב )
טבלאות, דגלים וגרביים. מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב בבידוד(מתוך עמוד הטוויטר של משה בר סימן טוב )

 

גידול משמעותי במניין החולים בירושלים

על פי נתוני משרד הבריאות שפורסמו הבוקר, במספר בדיקות הקורונה חלה דווקא ירידה - אתמול התבצעו 7,294 בדיקות קורונה, לעומת יותר מ-7,800 ביומיים שלפני כן. מדובר בירידה של כ-7% במספר הבדיקות. יש לציין כי עדיין מדובר במספר גבוה יותר מזה שהיה בימים ראשון ושני, אז נבדקו בממוצע כ-6,550 ישראלים ביום.

 

מהשוואת נתוני התחלואה בערים שפרסם המשרד עולה כי אחוז הנדבקים החדשים בירושלים ממשיך לעלות, לצד התמתנות באחוז הנדבקים החדשים בבני ברק. אתמול מספר המאובחנים החדשים היה גבוה ב-25 אחוזים לעומת יום רביעי, ואולם היום מספר הנדבקים החדשים בבני ברק גבוה בכמעט 18 אחוזים לעומת הנתונים מאתמול.

בני ברק בצל משבר הקורונה (צילום: מוטי קמחי)
בני ברק בצל משבר הקורונה(צילום: מוטי קמחי)
 

בירושלים, כאמור, מורגש גידול משמעותי במניין המאובחנים החדשים: 1,132 מתושבי העיר נושאים את הנגיף, לעומת 916 אתמול - עלייה של כמעט 24%. מודיעין עילית מסתמנת כמוקד משמעותי נוסף בהתפשטות הקורונה - מאתמול להיום חלה עלייה של 30% במספר המאובחנים החדשים. אמנם מדובר על תוספת של 21 תושבים בלבד, אך מפאת גודל היישוב זוהי עלייה משמעותית ביותר.

 

בחיפה גם כן נרשמה עלייה משמעותית במספר החולים. על פי הנתונים המעודכנים, חלה ביממה האחרונה עלייה של 18.5% במספר המאובחנים החדשים.

 

 

מנגד, חדשות מעודדות: תל אביב-יפו ממשיכה לצמצם באופן ניכר את הגידול במספר המאובחנים החדשים, ומהיום לאתמול חלה עלייה של 4% בלבד. מניין התושבים בעיר אשר חיים עם הנגיף עומד כעת על 337.

 

מודיעין-מכבים-רעות ממשיכה אף היא במגמת הצמצום במספר הנדבקים, כאשר מהיום לאתמול חלה עלייה של כמעט 6 אחוזים במספר המאובחנים החדשים. בבית שמש נרשמה ירידה של ארבעה אחוזים במספר המאובחנים החדשים תוך יממה, ומספרם עומד כעת על 118.

 

יש להדגיש כי כלל המגמות הללו תלויות במספר הנבדקים מאותה רשות מקומית באותו יום, ומכאן שנתוני משרד הבריאות מספקים אפשרות מוגבלת בקביעת המגמות ברשויות המקומיות השונות. מספר המאובחנים יכול לעלות משמעותית ביום מסוים אם נערכה בו כמות גדולה של בדיקות, ומנגד יכולה להירשם ירידה משמעותית אם נערכה בו כמות קטנה של בדיקות.

 

בנוסף, לא נמסרו הנתונים של כלל הערים הערביות ובהן ערערה, שבה נערך לפני כיומיים מבצע בדיקות גדול שבו השתתפו כ-250 תושבים. גם תוצאות בדיקתם של תושבי רהט, שגם בה נערך מבצע בדיקות, ככל הנראה לא הגיעו במלואן - ומכאן שהנתון העדכני ולפיו רק ארבעה תושבים נדבקו בנגיף, עלול להיות גבוה באופן משמעותי.


פורסם לראשונה 03/04/2020 18:49

 

רענן בן צור השתתף בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
עם מסכות בתל אביב
צילום: מוטי קמחי
מומלצים