שתף קטע נבחר

צילום: דוברות הדסה עין כרם, AFP

רוב חולי הקורונה טרם התפנו מבני ברק: כך יפעל צה"ל בעיר

לאחר שצה"ל קיבל את המנדט לסייע לעירייה, אמר אלוף פיקוד העורף: "בני ברק לא תהיה האחרונה. נסייע בהגדלת כמות הבדיקות, אך לא נפנה בכוח. יש שם אנשים עם 8 ילדים בבית". הוא סיפר: "התרעתי במכתב לפני שבוע שצריך לטפל". במוצ"ש: 700 לוחמים יגיעו לעיר למשימות פינוי ועזרה לאוכלוסייה

 

 

חלק ניכר מחולי הקורונה בבני ברק עדיין לא התפנה מהבתים: אחת המשימות המרכזיות והדחופות של כוחות צה"ל, עם קבלת המנדט מהממשלה להיות אחראים על הסיוע האזרחי לבני ברק, היא להוציא מהעיר את חולי הקורונה הידועים. מדובר ככל הנראה בכמה מאות, שעדיין נותרו בבתיהם. בשיחה שקיים בצהריים (יום שישי) מפקד פיקוד העורף, אלוף תמיר ידעי, הסתבר שעד כה פונו רק כ-100 חולי קורונה מהעיר החרדית. המשמעות: למרות הסיכון הגבוה בהפצת הנגיף, בעיקר בבתים וברחובות עמוסי האוכלוסייה, חלק גדול מחולי הקורונה בעיר לא עזבו אותה למלונית שהכשירה עבורם המדינה בניר עציון.

 

התפשטות הקורונה - סיקור נרחב ב-ynet

מספרי חולים בחלוקה לפי יישובים

כך משנה הקורונה את המזרח התיכון‏ / רון בן ישי 

חקירת מסלול ליצמן לא פורסמה: "נמסרו הודעות"

נמרצים ומסתכנים: העובדים החיוניים בחזית הקורונה

מפקד תחנה התחפש לחרדי, והתפילה האסורה הופסקה

 

"המלוניות מוכנות, אבל בניגוד לחלקנו זה לא מאפיין את האוכלוסייה החרדית לעזוב פתאום את הבית, שבו יש 8 או 10 ילדים שצריך לדאוג לצרכיהם", אמר אלוף ידעי, "לא נעשה דבר בכוח. יש בעיות ואנו מתייחסים אליהם בענייניות. אני מקווה שנוציא את כל החולים מבני ברק. אני מודה שהמאמצים נמשכים, אבל זו לא הצלחה מסחררת עדיין. לא נעצור אנשים". בצהריים עדכן משרד הבריאות כי מספר הנדבקים בבני ברק עלה ל-1061 איש, והיא שנייה ברשימה רק לירושלים.

ישיבת פוניבז בבני ברק בזמן הקורונה (צילום: MCT)
סמוך לישיבת פוניבז' בבני ברק (צילום: MCT)
 

 

 

 

האלוף ידעי הסביר גם שייתכן ומרבית הקשישים מהעיר, אוכלוסייה שבסיכון ושהממשלה החליטה לפנותה אך לא בכפייה, יישארו בבני ברק: "יכול להיות שרק כמה עשרות או מאות קשישים יעזבו את בני ברק. אנו משקיעים במאמץ ההסברה לאוכלוסיה בעיר, שלרובה אין אינטרנט בבית והם לא צופים בחדשות. יש דרכים להגיע אליהם ואנו עוזרים לרשות בנושא, במנשרים, בכריזה וכדומה". מפקד פיקוד העורף התייחס גם לסוגיית הכשרות המחמירה לאוכלוסיה זו במלוניות משרד הביטחון, שפתרונה התעכב: "מדובר בכשרות העדה החרדית או הרב לנדא, ואם עדיין זה לא נפתר, זה אמור להיפתר כעת".

 

פיקוד העורף הקים מרכז שליטה יחד עם העירייה שינהל בין היתר את סוגיית הסיוע באמצעות כוחות התגבור של האוגדה המובחרת 98. בשלב הראשון יגיעו לאזור בני ברק, ככל הנראה במוצאי שבת, כ-700 חיילים בהיקף של שני גדודים וחצי, מחטיבות הצנחנים והקומנדו השייכות לאוגדה. מפקדת האוגדה תהיה משימתית בעיר, ותדאג בין היתר לנייד חולי קורונה מחוץ לעיר ולהעביר סיוע, מזון ותרופות לתושבים שבבתיהם. בנוסף, פיקוד העורף יתגבר את המוקד העירוני שהוצף בשל הפניות הרבות של האזרחים.

 

כוחות התגבור גם יסייעו לקופות החולים לשלש ואף לרבע את כמות בדיקות הקורונה שיבוצעו לתושבי העיר. "הלוחמים יהיו ממוגנים היטב ויפעלו לפי הנחיות משרד הבריאות וכללי חיל הרפואה", הדגיש ידעי, "ועדיין, לפי כל ההערכות, צעירים שנדבקים בנגיף, אם נדבקים, הם במצב קל ומחלימים ממנו. החיילים עברו הכנות מנטליות ותדרוכים. אם היו משימות להכניסם אמש או הבוקר היינו עושים זאת, אבל אין כרגע חולים שצריכים להתפנות ואין מי שיפנה אותם או חבילות מזון שאין ידיים להעביר אותן לבתים. לא רצינו גם שמיד אחרי שהעיר הוכרזה כאזור מוגבל יהיו ברחובותיה 600-700 חיילים".

  

 

מחסומים משטרה וכוחות מג
מחסומים בבני ברק, היום(צילום: דוברות המשטרה)

מחסומים וכוחות מג
רחוב שומם(צילום: מוטי קמחי)

מחסומים של המשטרה בכניסה לבני ברק (צילום: דוברות המשטרה)
(צילום: דוברות המשטרה)

ז'בוטינסקי מחלקת את בני ברק לשתיים (ללא קרדיט)
מפרידים בין שני חלקי העיר(ללא קרדיט)

בפיקוד העורף נערכים לפעול בצורה דומה גם במוקדים חרדיים נוספים, כמו העיר אלעד או השכונות החרדיות בירושלים. שם, למרות התפשטות נרחבת, עדיין לא הוחלט על הכנסת הצבא. כך או כך, גם בבני ברק צה"ל רק יסייע לעירייה ולמשטרה, ולא יחליף או ייקח סמכויות ממשטרת המחוז או מראש העיר המקומי. "בני ברק היא הראשונה אבל לא האחרונה שנפעל בה. יש בבני ברק פוטנציאל להגיע למקומות שאנו לא רוצים להיות בהם. קיבלנו צ'ק פתוח מהרמטכ"ל להפעיל את כל מה שנצטרך, והשלב הראשון הוא הגדודים מאוגדה 98, על יכולותיה וכוחותיה", הוסיף אלוף ידעי, "מחוז דן של פיקוד העורף יהיה עסוק ביתר ערי המחוז המכיל כשלושה מיליון תושבים, וגם שם יש בעיות וצרכים. לא גייסנו בכוונה גדודי מילואים של פיקוד העורף כדי לא לערבב אנשים מהאזרחות שאחר כך צריכים לחזור לבתיהם".

 

ידעי ציין שחלק מהפעילות של פיקוד העורף תיפסק בעיר החרדית עם כניסת השבת, ורק דברים חיוניים יבוצעו בעיר במהלך השבת. הוא גם גילה בשיחה כי בשבוע האחרון העביר מכתב לממונים עליו, שבו התריע מראש על הסיכון הייחודי לבני ברק במגפה: "הסבתי את תשומת הלב שאנו הולכים למקום לא טוב בעיר וצריך לעשות מעשה. גם אם זה קורה באיחור, זה מתבצע. לא נחלק מזון לכל 210 אלף תושבי העיר ומי שיוכל לדאוג לעצמו ידאג. יש לנו יכולות גדולות לעזור, גם בחבילות מזון, ולדון עם העירייה בסוגיות כמו כיצד לבצע את ההכנות לפסח, כולל ביעור החמץ". 

 

 

מפקד מחוז מרכז ניצב דוד ביתן שלח בצהריים מסר לתושבי בני ברק ואמר בין היתר: "הציווי 'ונשמרתם מאוד לנפשותיכם' מקבל משנה תוקף, והחובה שלא תעמוד על דם רעך, חובת קודש היא. בימים אלו, משטרת ישראל מסייעת באכיפת ההוראות שנועדו להציל חיים ממש. אתם, תושבי בני ברק, נוכחים לראות מאות שוטרים ואנשי ביטחון שמסיירים ברחובות העיר וסביבותיה. דעו לכם, הסיבה היחידה היא הדאגה המשותפת שלכם ושלנו לבריאותכם.

 

"זו תהיה שבת מיוחדת שבה כל אחד ישוחח עם בני ביתו על המשמעות של הימים הללו, הימים בהם אנו מצויים, על הצורך לנהוג על פי הוראות מצילות החיים של משרד הבריאות ועל פועלם של מאות אנשי הרפואה השוטרים ולוחמי המג"ב בעיר, כל זאת למענכם ולמען בריאותכם. שוטרי משטרת ישראל ועבדכם מפקד מחוז ת"א משבחים אותכם על ההירתמות למשימה המורכבת, על ההיענות שלכם להוראות, וביחד נעשה ונצליח. לקראת הפסח אנחנו נעשה כל מה שביכולתנו על מנת לאפשר את ההכנות לחג למרות האילוצים מבחוץ. שבת שלום ומבורך".

 

בהכנת הכתבה השתתף איתי בלומנטל
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: MCT
ליד ישיבת פוניבז' בבני ברק
צילום: MCT
מומלצים