שתף קטע נבחר

צילום: דוברות הדסה עין כרם, AFP

אחרי תיעוד המתפללים: בית הכנסת ברחוב של ליצמן נסגר

לאחר שצלם ynet תיעד עשרות גברים וילדים בתפילת מנחה בבית הכנסת "בית ישראל", שבו מתפלל לעתים שר הבריאות שנדבק ושבו שהה חולה קורונה, סגרה המשטרה את המקום. שוטרי יס"מ הוצבו מחוץ לבית הכנסת. במקביל: שוטרים עברו בכל בתי הכנסת במאה שערים ופיזרו התגודדות

שוטרים מחוץ לבית הכנסת
המקום נסגר. שוטרי יס"מ מחוץ לבית הכנסת "בית ישראל"

המשטרה סגרה אמש (שישי) את בית הכנסת "בית ישראל" בירושלים, ברחוב שבו מתגורר שר הבריאות יעקב ליצמן שחלה בקורונה. זאת לאחר שצלם ynet תיעד עשרות מתפללים במקום - בניגוד מוחלט להנחיות שאושרו כבר לפני תשעה ימים ולפיהן כל בתי הכנסת צריכים לסגור את שעריהם עקב התפשטות נגיף הקורונה.

 

שוטרי יס"מ הוצבו מחוץ לבית הכנסת כדי למנוע את המשך התפילות במקום. במקביל, שוטרים עברו אמש בכל בתי הכנסת בשכונת מאה שערים כדי לבדוק אם יש בהם מתפללים. כוחות משטרה פיזרו במהלך הפעילות עשרות חרדים שהתגודדו בשכונה.

 

 

גם אתמול בצהריים, לאחר שנודע כי מתפללים בבית הכנסת שבשכונת עזרת נחשפו לנשא קורונה מאומת - אולי ליצמן, המתגורר במרחק כמה בניינים משם ומתפלל שם מעת לעת - והם מחויבים לשהות בבידוד, השתתפו עשרות גברים וילדים בתפילת מנחה ציבורית במקום.

 

הנהלת בית הכנסת, מצידה, הודיעה כבר לפני כמה ימים כי המקום יינעל עד להודעה חדשה - אך כמה חרדים מהפלגים הקיצוניים שסירבו להשלים עם הפסקת התפילות בציבור פרצו אליו, ומאז הם מקיימים בו מניינים. תלונה הוגשה למשטרה.

בית כנסת בית ישראל ()
בית כנסת "בית ישראל". ליצמן גר באותו רחוב

בית כנסת בית ישראל ()
מתפללים בתוך בית הכנסת

צלם ynet כאמור תיעד את הפעילות האסורה בבית הכנסת, חמישה ימים לאחר שנאסר על מתפללים להתקהל אף בשטח פתוח, ולמרות הוראה מפורשת של מנהיגי הציבור הדתי והחרדי כי על כל אדם להתפלל ביחידות בביתו. ההפרות, כך מתברר כעת, אינן עוד נחלת הפלגים הקיצוניים במגזר בלבד, אלא מתרחשות גם בריכוזי הזרם המרכזי.

 

על פי נתוני משרד הבריאות, כבר 1,132 איש נדבקו בקורונה בירושלים - אך אין כלל הנחיות חריגות לגבי העיר, ובמיוחד לגבי השכונות החרדיות, ובני ברק היא היחידה שעליה הוטל סגר דה-פקטו. בשעות הצהריים עלה ל-39 מניין קורבנות הנגיף. בהלל יפה נקבע מותו של בן 75 שסבל ממחלות רקע ובבית החולים מאיר בכפר סבא נפטר בן 79. במהלך שעות הבוקר הובאה משפחתו מבידוד בית בסיוע אמבולנס להיות לצדו בשעותיו האחרונות.

 

גם בבני ברק עלה מספר הנדבקים ל-1061 איש, והיא שנייה ברשימה לירושלים.  

 

"ברגע שרואים בן אדם עם טלית, ישר נותנים לו קנס"

בבית הכנסת "בית ישראל", שהיה אמור בכלל להיות סגור, נראו עשרות נוכחים, ובהם ילדים. הם התפללו תפילת מנחה של יום שישי, והמקום נראה הומה אדם, אף שאפילו לא מדובר בתפילה המרכזית של היום. גם בתוך בית הכנסת לא נראה שהמתפללים שומרים על הנחיות "הריחוק החברתי", והם נראו קרובים למדי זה לזה. חלקם נשמעו משתעלים.

בית כנסת בית ישראל ()
בית הכנסת. עדיין פתוח, למרות ההנחיות

בית כנסת בית ישראל ()
בתוך בית הכנסת

אחד מהמתפללים התייחס לכך שהמקום פתוח על אף ההנחיות הברורות של משרד הבריאות: "זו רדיפה של היהדות. העקרונות של היהדות חשובים יותר מ-5,000 שקל. כסף בא, וכסף הולך, אבל העקרונות מעל הכול". לדבריו, "קניתי בסופרמרקט סמוך ושם לא אוכפים בכלל. אבל ברגע שרואים בן אדם עם טלית, ישר קופצים עליו ונותנים לו קנס". על פי נתוני משרד הבריאות, באותו בית כנסת נכח חולה קורונה מאומת הן ב-21 במרץ (בין 5:30 ל-7:30 בבוקר) והן ב-19 במרץ (בין 18:00 ל-20:00 בערב).

 

השר ליצמן עצמו משתתף בימים כתיקונם בתפילות המתקיימות בבית המדרש המרכזי של רבו, האדמו"ר מגור, ואולם לעתים הוא מעדיף את "בית ישראל" האינטימי והקרוב ביותר לביתו - במיוחד כאשר בגור סגרו את היכל התפילה הגדול בשל התפרצות הקורונה.

 

ככלל, דתיים וחרדים רבים מתפללים רק בשבת עם קהילתם הקבועה, ואילו בימות החול, שבהם התפילות קצרות יותר, הם עושים זאת בבית כנסת מזדמן סמוך לבית. על דרך משל, הדבר דומה לעריכת קניות גדולות ברשתות שיווק מרכזיות לעומת קניה קטנה הנערכת במכולת שכונתית.

הודעה על סגירת בית הכנסת
ההודעה על סגירת בית הכנסת

אתמול הודיע משרד הבריאות כי כל מי שהיה במגע עם השר ליצמן, שהוא ורעייתו נדבקו בנגיף, קיבל הודעה אישית בדבר מגע פוטנציאלי. עם זאת, החקירה האפידמיולוגית שלו לא פורסמה בפומבי. אתמול התברר שגם ביום השבעת הכנסת ליצמן לא עבר בדיקת חום בכניסה למשכן. עקב חוק החסינות לא ניתן לחייב חברי כנסת לעבור בדיקה שכזו.

 

לפי הודעת משרד הבריאות, "החקירה האפידמיולוגית נוהלה על ידי מחוז ירושלים במשרד הבריאות והמפקחת האחות ליאורה וילנסקי. כלל המגעים קיבלו שיחה אישית והודעה אישית. כמו כן, בניגוד לדיווחים בתקשורת, בוצע איכון לטלפון האישי של השר, כפי שמתבצע כמעט לכל אזרח בישראל שנדבק. המקומות שבהם היה השר נכללו ברשימת המקומות שבהם היו חולים בקורונה והמגעים קיבלו הודעה אישית בדבר מגע פוטנציאלי".

 

לאחר הפרסום לפיו ליצמן ורעייתו נדבקו, נכנסה לבידוד צמרת המדינה. ראש הממשלה בנימין נתניהו, שבדיקת הקורונה שלו יצאה תקינה, נכנס לבידוד עד יום רביעי הבא. גם ראש המוסד יוסי כהן נכנס לבידוד, וגם תוצאת הבדיקה שלו הייתה שלילית. גם צמרת משרד הבריאות בבידוד: מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב, ראש שירותי בריאות הציבור פרופ' סיגל סדצקי וד"ר ורד עזרא, ראש חטיבת הרפואה במשרד. היועץ לביטחון לאומי מאיר בן שבת נכנס אף הוא לבידוד מאחר והשתתף בדיונים עם ליצמן.


פורסם לראשונה 03/04/2020 21:20

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים