שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  צילום: עידו ארז , מוטי קמחי, shutterstock

  כיפת ברזל נגד קורונה: המפעל הישראלי שמייצר מכונות הנשמה

  באזור התעשייה סגולה מיוצרת בימים אלה כיפת הברזל נגד הקורונה: מכונות הנשמה מתקדמות, תוצרת כחול לבן, שנועדו לסייע למי שנפגעו הכי קשה מהנגיף וזקוקים להנשמה לתקופה ארוכה. מדובר בשיתוף פעולה בין מערכת הביטחון וחברות טכנולוגיה רפואית שסיפקו כבר בסופ"ש האחרון 63 מכונות מצילות חיים לבתי החולים ברחבי הארץ. "מבחינתנו מכונות ההנשמה מיועדות לסבים ולסבתות של כולנו: מכפר־סבא, מבני־ברק, מלקייה, מדליית אל־כרמל ומכפר כמא", אמרו אתמול בעלי המפעל

  בחברת רפאל, שמתמחה במערכות נשק, גילו בתקופה האחרונה שיש הרבה דמיון בין ייצור ביטחוני לרפואי. בשיתוף פעולה עם חברות טכנולוגיה ורפואה ישראליות הם עובדים בימים האחרונים מסביב לשעון כדי לייצר מכונות הנשמה מתקדמות. כתוצאה מכך 63 מכונות הנשמה כבר נמסרו בסוף השבוע למשרד הבריאות, ועד סוף החודש יסופקו עוד כמה מאות, לפי הזמנה של מינהל הרכש במשרד הביטחון. המהלך צפוי להציל חיים של מאות חולים שנפגעו קשה מהנגיף.

    

  התפרצות הקורונה - סיקור נרחב ב-ynet

   

  במבנה תעשייתי תמים באזור התעשייה סגולה מיוצרות בימים אלה המכונות המתקדמות אותן פיתחה חברת "פלייטי מדיקל", ואילו חברת "באיה" מייצרת את הטכנולוגיות עבורן. הכל תוצרת כחול לבן. "מדינת ישראל מפתחת יכולת עצמאית בכל הקשור להתמודדות עם הקורונה, זהו אחד מיסודות המאבק בנגיף. אסור לנו להישאר תלויים ברכש ממדינות אחרות", הסביר שר הביטחון נפתלי בנט בתקופה שבה יותר מדינות עוצרות יצוא של מוצרים רפואיים הדרושים להתמודדות עם הקורונה כדי לטפל באזרחיהן. לפי גורם במשרד הביטחון גם בישראל בפלייט מדיקל נעצרו ההזמנות לחו"ל בהוראת המדינה, על מנת שהחברה תוכל לספק את התוצרת שלה לבתי החולים בארץ, שנערכים לגידול משמעותי במספר החולים המונשמים.

    

   (צילום: חן גלילי)
  במהלך העבודה(צילום: חן גלילי)

   

  בזכות החיבור הזה בין התעשיות הביטחוניות לרפואיות, החלה השבוע גם התעשייה האווירית לייצר מכונות הנשמה של חברת אינוויטק הישראלית, אולם אלה פשוטות יותר ומיועדות להנשמה לזמנים קצרים יותר.

    

  "לתעשיות הביטחוניות שלנו יש יכולות בלתי רגילות לייצר במהירות ובכמויות גדולות כל רכיב, לאמל"ח או למכונות הנשמה, ולבטל את התלות ביבוא", הסביר אתמול מנהל פיתוח אמצעי לחימה במשרד הביטחון (מפא"ת), תא"ל (במיל') ד"ר דני גולד, שביצע את "השידוך" המאיץ את קצב הייצור, "אנחנו פועלים להגדיל את שיתופי הפעולה ולהרחיב עוד יותר את קווי היצור המשותפים לתעשיות הביטחון והרפואה".

   

   (צילום: חן גלילי)
  יורם חלילי ואבי ביגון, בעליה של "באיה" (צילום: חן גלילי)

   

  חברת באיה שמעסיקה בימים רגילים כ־120 איש קלטה בימים האחרונים עוד עשרות עובדים וכולם כעת עוסקים במלאכה. "הגדלנו את הקצב בפס הייצור פי 10-15 מהרגיל, גייסנו עובדים ואנחנו מבינים את החשיבות הלאומית", אמרו אתמול ל"ידיעות אחרונות" יורם חלילי ואבי ביגון, בעליה של החברה, "אנחנו שמחים להיות שותפים להצלת חיים. מבחינתנו מכונות ההנשמה מיועדות לסבים ולסבתות של כולנו: מכפר סבא, מבני־ברק, מלקיה, מדליית אל־כרמל ומכפר כמא. אנחנו רוצים להציל חיים בכל מקום שאפשר".

    

   (צילום: חן גלילי)
  בדיקת איכות של מכונת ההנשמה בסיום הייצור(צילום: חן גלילי)

   

  מה שסייע רבות להאצת הקצב הוא זיהוי מוקדם לביקוש הצפוי למכונות ההנשמה בידי "פלייט מדיקל", שכבר לפני חודשיים החלה להיערך לייצור מאות מכונות הנשמה בזמן קצר, והזמינה עבורן רכיבים שכעת גופים בכל העולם רודפים אחריהם. החברה מייצרת מכונות הנשמה כבר 20 שנה, בקצב של כאלף מכונות בשנה – שמואץ כעת.

    

  "בכל מכונת הנשמה יש 1,200 חלקים שמייצרים יותר מ־100 ספקים ו־40 קבלני משנה, רובם מישראל. פריטים שאנחנו רוכשים בחו"ל וחסרים לנו כעת מערכת הביטחון מסייעת לנו להשיג, על כל זרועותיה", מסבירים חלילי וביגון.

    

   (צילום: חן גלילי)
  ראש צוות המלחימות מעדכנת במחשבי הייצור על ההתקדמות(צילום: חן גלילי)

   

  ברפאל גילו שמדובר באותה חשיבה ולכן משתלבים במאמץ תוך דגש על אמינות ועמידה בתקנים הנדרשים. "אנחנו לא מומחים למכונות הנשמה, אבל יודעים לייצר מערכות מורכבות ולהאיץ את קצב הייצור", סביר סמנכ"ל הייצור של רפאל, יואב וקסלר, "אנחנו מסייעים בפתרון אתגרים הנדסיים שיוצר הייצור המואץ, בתכנון פס הייצור כך שיהיה יעיל יותר, מתוך הניסיון שלנו, ומסייעים בייצור חלקים מסוימים, אם בידי אנשי רפאל ואם באמצעות קבלני המשנה שלנו. אנחנו משיכים במקביל בייצור הביטחוני תחת כל מגבלות הבריאות החדשות, ובמקביל תומכים גם בפעילות הרפואית".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: חן גלילי
  מייצרים מכונות הנשמה
  צילום: חן גלילי
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים