שתף קטע נבחר

לאחר ההגעה להסכמות: פיצוץ במו"מ הקואליציוני

בכחול לבן אמרו כי המו"מ הופסק, לאחר שבליכוד דרשו לדון מחדש באופן פעולתה של הוועדה לבחירת שופטים. "לא נאפשר פגיעה בדמוקרטיה", אמרו במפלגה. לפני כן דווח כי גנץ ויתר על וטו בנושא החלת ריבונות, ונתניהו ויתר בנושא בחירת השופטים - מה שגרר ביקורת חריפה מימין

המשא ומתן כבר נראה היה לקראת סיום, בשני הצדדים אותתו כי צפויה חתימה ביממה הקרובה - אבל הערב נראה שהקמת ממשלה חדשה דווקא נראית רחוקה יותר. בכחול לבן אמרו הערב (יום ב') כי המשא ומתן הקואליציוני הופסק, לאחר שבליכוד דרשו לדון מחדש באופן פעולתה של הוועדה לבחירת שופטים.

 

"לא נאפשר שום שינוי בתפקוד הוועדה לבחירות שופטים ופגיעה בדמוקרטיה", אמרו בכחול לבן. לפני כן מסרו גורמים בשתי המפלגות כי גנץ ויתר על וטו בנושא החלת הריבונות ונתניהו מצדו ויתר על וטו בנושא בחירת השופטים, מה שהוביל לביקורת חריפה מימין.

 

בנימין נתניהו בני גנץ (צילום: אלכס קולומויסקי רויטרס)
גנץ ונתניהו. פיצוץ במשא ומתן(צילום: אלכס קולומויסקי רויטרס)

 

בליכוד אמרו היום כי בהסכם המסתמן בין הצדדים יש סעיף התגברות שמאפשר לראש הממשלה להוציא לפועל החלת ריבונות גם בלי הסכמת כחול לבן. לפי הגורמים, ההסכם יאמר שנתניהו יתיעץ עם ממלא מקומו על מהלך כזה, אבל אין התניה שדרושה לכך ההסכמה של גנץ.

 

מנגד, גורם המעורה במשא ומתן אמר כי בליכוד ירדו מכל הדרישות שהציגו בנוגע לפעילות הוועדה למינוי שופטים. בהתחלה דרשו במפלגה וטו על מינוי שופטים וכן שהשופטים ימונו בהסכמה של שמונה מתוך תשעת חברי הוועדה. אפשרות נוספת שהוצגה על ידי הליכוד הייתה להציב שלושה נציגים מגוש הימין בוועדה ולבטל את נציג האופוזיציה.

 

הוויתור של הליכוד בנושא הוועדה למינוי שופטים זכה לביקורת חריפה מצד סיעת ימינה שטענה כי "נתניהו נכנע בעניין המשפטי לחלוטין לכחול לבן. זו תהיה בכיה לדורות, אנחנו קוראים לנתניהו להתעשת ולעמוד על הקווים האדומים של מחנה הימין".

 

גורמים בסיעה הוסיפו: "ביבי זורק אותנו לאופוזיציה. הליכוד מעביר את השלטון לידי בג"ץ ומכר את בג"ץ לשמאל. עכשיו בג"ץ יהיה על טהרת דורית ביינישים ושי ניצנים".

בנימין נתניהו בני גנץ הצבעה בכנסת (צילום: ערוץ הכנסת)
נתניהו וגנץ. יושבעו יחד, הכהונה תעבור באופן אוטומטי(צילום: ערוץ הכנסת)

הערב הגיעו המפלגות לסיכום בנוגע לדרך שבה תהיה הרוטציה ובאמצעים שיבטיחו את קיומה. לפי התכנון, נתניהו וגנץ יושבעו יחד, כך שהכניסה של גנץ לתפקיד ראש הממשלה תהיה אוטומטית בתום 18 חודשים. עוד לפני השבעת הממשלה יתוקן חוק יסוד הממשלה כך שלא יהיה צורך בהתפטרות ראש הממשלה בתום 18 חודשים לכהונתו ובהשבעה מחודשת של הממשלה עם כניסת ממלא מקום ראש הממשלה לתפקידו המיועד.

 

כדי להבטיח את הרוטציה, ניתן יהיה לשנות את הסעיף הרלוונטי רק בתמיכת 80 ח"כים. שינוי נוסף בחוק יהיה כך שממלא מקום ראש הממשלה יהיה היחיד שיכול לפטר שרים מהגוש שלו. כלומר, גם כשנתניהו יהיה ראש הממשלה, רק גנץ יוכל לפטר שרים מכחול לבן, וכן להפך.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמית שאבי, אבי מועלם
נתניהו וגנץ
צילום: עמית שאבי, אבי מועלם
מומלצים