שתף קטע נבחר

צילום: דוברות הדסה עין כרם, AFP

פי 9 חולים בשכונות החרדיות: אלו מוקדי הקורונה בירושלים

דו"ח חדש מגלה את היקף התחלואה בשכונות החרדיות בבירה, שם שיעור חולי הקורונה שני רק לבני ברק - וחושף את הירידה החדה במספר הבדיקות. ההמלצות: אכיפת הבידוד, הגדלת הבדיקות והוצאת החולים מהשכונות

  

 

הגבלות ספציפיות לירושלים עדיין אין, פרט לאלו שיוטלו במהלך הסגר הכללי שיימשך עד יום שישי ושבמסגרתן על תושבי שכונות בבירה ייאסר לצאת מאזורים מסוימים. אבל דו"ח חדש מראה את היקף התחלואה בשכונות החרדיות בבירה, שדומה לזה של בני ברק - העיר היחידה עד כה שהוכרזה כ"אזור מוגבל" והוטל עליה למעשה סגר.

 

דו"ח של מרכז המידע והידע הלאומי למלחמה בקורונה, שפורסם היום (ג') על ידי משרד הבריאות, התמקד בירושלים. בעיר שבה 920 אלף איש מספר החולים הגבוה ביותר בארץ, 1,464 חולים, אבל בחישוב לפי שיעור האוכלוסייה היא דווקא נמצאת במקום סביר יחסית ברשימת הערים הנגועות, עם יחס של 16 חולים לכל 10,000 תושבים.

ירושלים נגיף קורונה מוקדי תחלואה ()

ירושלים נגיף קורונה מוקדי תחלואה ()
הגרף שחושף את הירידה במספר הבדיקות

ירושלים נגיף קורונה מוקדי תחלואה ()

אבל בדו"ח מציינים שכאשר בוחנים את פריסת החולים בשכונות של ירושלים מקבלים תמונה שונה לחלוטין. הרוב המוחלט של החולים בקורונה מרוכז בשכונות החרדיות הצפופות בעיר, שבהן מתגוררים כ-230 אלף תושבים.

 

לפי הערכת משרד הבריאות, כ-1,100 חולים מתוך 1,464 הנדבקים בבירה מתגוררים באותן שכונות והיחס החולים בשיעור האוכלוסייה (47 חולים ל-10,000 תושבים) קטן רק מזה שבבני ברק. הדבר מציב את השכונות החרדיות של ירושלים במקום השני בארץ ביחס החולים לכל 10,000 איש מבין הערים הגדולות. ביתר האזורים בירושלים היחס הוא 5 חולים ל-10,000 תושבים.

 

בעקבות זאת, ממליצים במשרד הבריאות לפעול לאכיפת הבידוד בשכונות החרדיות של ירושלים כדי למנוע הדבקה בשאר שכונות העיר, להגדיל את היקף הבדיקות באותן שכונות ולפעול להוצאת האזרחים החולים מהן, כדי לקטוע את המשך ההדבקה.

ירושלים נגיף קורונה מוקדי תחלואה ()
מפת התחלואה במאה שערים וסנהדריה

ירושלים נגיף קורונה מוקדי תחלואה ()
הר נוף. שיעור החולים שם הוא הגבוה ביותר

ירושלים נגיף קורונה מוקדי תחלואה ()
רמות

ירושלים נגיף קורונה מוקדי תחלואה ()
רוממה

אינפו הגבלות חדשות קורונה ליל הסדר ()

אחד הגרפים שפורסמו בדו"ח מראה גם את הירידה במספר הבדיקות של הימים האחרונים. במשרד הבריאות לא פרסמו את מספר הבדיקות הכולל בארבעת הימים האחרונים, אבל מהדו"ח עולה כי לאחר שבוצעו יותר מאלף בדיקות לתושבי ירושלים ב-1 באפריל, חלה ירידה הדרגתית. ב-4 וב-5 באפריל מספר הבדיקות הגיע לכ-700 בדיקות בלבד ביום, נתון דומה לזה שלפני 10 ימים.

 

התפלגות החולים לפי שכונות בבירה מראה כי בהר נוף שיעור החולים הגבוה ביותר – 72.4 ל-10,000 תושבים. מדובר ב-118 חולים בשכונה שבה גרים מעט יותר מ-16 אלף איש. בשכונות החרדיות הצפוניות, באזור סנהדריה, לא פחות מ-416 חולים (52.1 חולים ל-10,000 איש). גם בגבעת מרדכי, ברמת שלמה ובשכונות החרדיות במרכז ירושלים יותר מ-40 חולים ל-10,000 איש.

 

למרות כל זאת, הממשלה לא החליטה בינתיים על הגבלות מיוחדות בירושלים. לאחר הסגר שהוטל על בני ברק, אישרה הממשלה היום סגר כללי מ19:00 עד יום שישי בבוקר, עם איסור יציאה מהערים. לגבי ירושלים, ההגבלות הן אזוריות – אסור לצאת מהאזור, ולא רק מהעיר. במהלך ליל הסדר עצמו (מ-15:00 ביום רביעי עד 7:00 ביום חמישי) הסגר יוחרף.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים