שתף קטע נבחר

צילום: דוברות הדסה עין כרם, AFP

מאושפזים חרדים: "המזון ללא כשרות שהובטחה לנו. נשבות רעב"

כ-200 חרדים שוהים במלונית בקיבוץ ניר עציון, רובם תושבי בני ברק. לטענתם, הם לא מקבלים את הכשרות המהודרת שהובטחה להם: "לא מפתיע שמעטים כל כך הסכימו לצאת למלוניות. אם הייתי יודע, לא הייתי בא". הנהלת המלון: "אי אפשר לספק לכל אחד את מלוא הרגלי הכשרות. חבל שנתנו הבטחות שווא נטולות ביסוס"

למרות ההבטחות: חולי קורונה חרדים שפונו לאחרונה למלון הבידוד של פיקוד העורף, המיועד לציבור הדתי-חרדי בקיבוץ ניר עציון – טוענים כי אינם מקבלים את רמת הכשרות המהודרת שהובטחה להם. רגע לפני חג הפסח מאיימים המאושפזים לפתוח בשביתת רעב בגין היחס המזלזל שלטענתם הם מקבלים מהנהלת המלונית.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות . היכנסו >> 

 

"הגענו לכאן מבחירה, אחרי שהבטיחו שיתחשבו באמונה שלנו – אך טעינו", אמר אחד המאושפזים בשיחה עם ynet. בקרב הציבור החרדי מסבירים כי ההתנהלות הזו היא שמונעת מהמבודדים לצאת את העיר בני ברק, בעיקר ערב חג הפסח שבו יש הקפדת יתר על חומרות וכשרויות.

 

קראו עוד בערוץ היהדות:

 

כ-200 חרדים מאושפזים במלונית הבידוד של פיקוד העורף בקיבוץ ניר עציון, רובם תושבי העיר בני ברק שנמצאת בהסגר. בשבוע האחרון הם פונו על ידי אמבולנסים של מד"א, כחלק ממהלך של חמ"ל החירום בעירייה להוצאת החולים והמבודדים מהעיר.

 

"אנחנו דופקים על קירות אטומים"

בשיחה עם ynet איימו המאושפזים לפתוח בשביתת רעב, רגע לפני כניסת חג הפסח, בגלל רמת הכשרות שאיננה הולמת את צרכיהם. "הבטיחו לנו לפסח כשרות מהודרת - או של בד"ץ העדה החרדית או של הרב לנדא בבני ברק, אבל זה לא מקוים", אומר צבי, אחד המאושפזים במקום.

 

15 תושבי אלעד חולי קורונה שהיו באישפוז ביתי בעיר פונו הלילה מבתיהם לבית מלון ניר עציון (צילום: עיריית אלעד)
"יש פה כשרות מהדרין שמתאימה לכל החרדים". הפינוי לניר עציון(צילום: עיריית אלעד)

 

"יש לנו כרגע כשרות של המלון. מבחינתו המטבח לא מוכשר לפסח ברמת הכשרות שלנו, ולכן לא נוכל לאכול בימי הפסח במלון. אנחנו עדיין מחכים ודופקים על קירות אטומים". צבי הוסיף: "אנחנו 200 איש, הגענו לפה עם אמבולנסים ופיקוד העורף, ועד שאין שתי בדיקות שליליות אין מכאן שחרור - וגם זה קורה רק אחרי שיש אישור מרופא מחוזי שמאשר את זה".

 

לדבריו, "אנחנו סגורים בתוך מחנה צבאי, יכולים להסתובב רק בתוך הבניין, כלואים בלי אפשרות לצאת ולדאוג לעצמנו. גם אי אפשר למצוא פתרונות מבחוץ כי אין לכאן כניסה לרכב פרטי. הציבור חושש מאוד. אנחנו מנסים לצעוק, אבל אף אחד לא מקשיב לנו".

 

"במצב של גיהנום"

יהודה, שנמצא גם הוא במלון, אמר: "הגענו לפה בגלל הבטחות, אמרו לנו שזה יעזור להוציא את בני ברק מהסגר, ככל שיותר ויותר אנשים יגיעו לפה. אבל בגלל חוסר ההתחשבות לא מפתיע שכמות כל כך קטנה של אנשים הסכימה לצאת מהבית למלוניות. אם הייתי יודע שזה יהיה היחס, היתי מעדיף להתאשפז בבית, כמו רבים אחרים".  

 

 

במכתב שחתום על ידי חזקי פרקש, קמב"ץ זק"א צפון, ומופץ בקבוצות חרדיות, הוא מתאר את מצבם של המפונים החרדים למלונות שונים ייעודיים (לאו דווקא ניר עציון), כ"מזעזע וקשה מאוד... הם לא במצב של נופש. הם במצב של גיהנום". "הפינוי לבתי הארחה נעשה בחיפזון וללא שום התארגנות, האנשים סגורים בבית המלון, ללא חפצים אישיים וללא תעסוקה. אין להם מושג איך יחגגו את ליל הסדר. כואב הלב וזועק לשמים לראות יהודים שומרי תורה ומצוות במצב כה ירוד יומיים לפני חג הפסח".

 

הוא פונה ומבקש סיוע: "החל מאוכל כשר לפסח ועד כל פעילות לשיפור מצב רוחם הירוד: ממתקים ומשחקים לילדים, הופעה מוזיקלית (יש אפשרות להופיע במיקום בטוח מחוץ למחתם ושהם יוכלו לצפות) - שיעביר אלינו ונדאג בשיתוף פיקוד העורף להעביר באופן מיידי לחולים אלו שסובלים שם מאוד".

 

"שלוש משפחות מתסיסות את האווירה"

גורם בבית המלון אמר כי קומץ קטן של אורחים מנסה להמריד את שאר האורחים, במטרה להביא משגיח כשרות מטעמם למרות שהאוכל המלון בכשרות הגבוהה ביותר. "מדובר בשלוש משפחות מכלל כל המתארחים שמנסים להתסיס את האווירה ממניעים בתוך המגזר החרדי. זה פחות קשור לדת, אלא יותר לפוליטיקה פנימית"

 

הרב רונן לוביץ׳, רב היישוב ניר עציון ונשיא תנועת נאמני תורה ועבודה, אמר בתגובה כי "צוות שלם של בית המלון - מהמנכ״ל ועד אחרוני המלצרים ועובדי הניקיון - עושה עבודה מסורה בלב ובנפש, כדי לתת למבריאים את השירות הטוב ביותר בנסיבות הקיימות. אנשי פיקוד העורף במקום מתמסרים גם הם בכל ליבם כדי לעשות את מה שטוב למבריאים.

 

"ואכן, הרוב המוחלט של ציבור המבריאים מכירים תודה ומעריכים את כל מה שנעשה למענם. מדובר בבודדים, שכל מה שמעניין אותם מהרגע הראשון הוא לקבל רק אוכל בכשרות מסוימת מקייטרינג בבני ברק.

 

"העובדה שהמלון שלנו נמצא בפיקוח כשרותי הדוק הן שלי, כרב היישוב, והן של הרב משה נחשוני שליט"א, המקובל ומוכר בציבור החרדי, ושכל המוצרים שהמלון מספק הם בהכשר בד"צ העדה החרדית או הרב לנדא - איננה מניחה את דעתם. המדובר בהתנהלות שערורייתית ומקוממת".

 

הוא קרא "לרבנים מהציבור החרדי, שחלקם מכירים מקרוב את בית המלון בניר עציון ואת רמת הכשרות המהודרת שלו, להשמיע קול נגד אותם קולות בודדים שמתסיסים ומכפישים בגלל גחמות אישיות, בה בעת שענייני פיקוח נפש עומדים על הפרק".

 

המלון: "אי אפשר לספק את מלוא הרגלי הכשרות"

מהנהלת מלון ניר עציון נמסר בתגובה: "המלון גאה להיות מפוקח באופן מלא בכשרות המהודרת של הגאון הרב נחשוני שליט"א במשך שנים רבות, בהן נהנו ונהנים מהמלון באמון מלא כל רבדי הציבוריות החרדית וגדולי שוחרי הידורי ההלכה והכשרות.

 

"בהוראת הרב נחשוני, כשרויות המוצרים המאושרים לשימוש בפסח הינם אך ורק בד"צ העדה החרדית ובד"צ הרב לנדא. מטבח המלון עבר הכשרה מהודרת לפסח על ידי צוות של הרב. מלון ניר עציון מתכבד בימים אלו לארח קבוצה חרדית של מחלימים מקורונה, מספק כל צרכיהם כולל משחקייה לילדים - ועושה כל מאמץ להנעים את השהות, חרף העובדה שמפאת ההנחיות הבריאותיות צוות המלון אינו יכול לשהות בתוך אזורי האירוח".

 

עם זאת, מודים במלון כי "ניתן להבין בקלות כי איננו יכולים לספק ל-200 איש באופן מוחלט את מלוא ההעדפות והרגלי הכשרות הייחודיים להקפדות הפסח של כל אחד ואחד... אם נאמר להם אחרת על ידי הגורמים העירוניים, עלינו להבהיר כי אין לנו אלא להצטער על הבטחות שווא נטולות ביסוס, תיאום והיתכנות".

 

מדובר צה"ל נמסר בתגובה לטענות: "מלון ניר עציון מגיש לאורחיו אוכל בכשרות מהדרין הן לאורך כל השנה והן בחג הפסח. כלל המוצאים וחומרי הגלם הם בכשרויות הרב לנדא ובד״ץ העדה החרדית בלבד, וזאת תחת פיקוחו של הרב משה נחשוני".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עיריית אלעד
בניר עציון
צילום: עיריית אלעד
מומלצים