שתף קטע נבחר

חמאס עונה לנתניהו בעניין עסקת שבויים: "הכדור במגרש של ממשלת ישראל"

שעות אחדות לאחר שלשכת ראש הממשלה פרסמה הודעה בעניין המאמץ לקדם עסקת שבויים, מסר חמאס כי במוקד יוזמת סינוואר "שחרור אסירים מבוגרים, נשים, חולים וילדים"

חמאס הגיב הערב (יום ג') להודעת לשכת ראש הממשלה בעניין המאמץ לקדם עסקת חילופי שבויים, ומסר כי "הכדור נמצא במגרש של ממשלת ישראל". לדברי מחזיק תיק האסירים בחמאס, מוסא דודין, "יוזמת יחיא סינוואר בעניין החיילים הישראלים השבויים היא בתמורה לשחרור כמה אסירים מבוגרים, נשים, חולים וילדים. על הממשלה הישראלית לנקוט צעדים בעניין".

הדר גולדין, אורון שאול, אברה מנגיסטו והישאם א-סייד ()
"ישראל יודעת מה אנחנו דורשים". אורון שאול, הדר גולדין, הישאם א-סייד ואברה מנגיסטו

3082 ()
"מוכנים לוויתורים בתמורה לשחרור אסירים מבוגרים או חולים". סינוואר
    

עם זאת, דודין הוסיף כי "נתניהו מנהל קמפיין תעמולה תקשורתי והדבר האחרון שמעניין אותו הוא להשיב את השבויים הישראלים מידי ההתנגדות. הוא לא עושה דבר בשטח. ההזדמנות הזאת לא תתאפשר תמיד. ישראל יודעת מה אנו דורשים, וזה לא מוצג בתקשורת. ההתנגדות הייתה מוכנה תמיד לעסקת חילופי שבויים והעיכוב מגיע מהצד הישראלי".

 

הוא אמר כי עמדת חמאס תלויה באופן שבו תיענה היוזמה מצד ישראל. לדבריו, "אין פעילות ממשית כרגע. האם ישראל תחמיץ את ההזדמנות כמו בפעמים האחרונות - או שתנהג ברצינות?".

 

ביום ראשון פורסם ב-ynet כי חמאס מאותת בימים האחרונים כי הוא נכון לבצע עסקת חילופי שבויים עם ישראל לאור המשך משבר הקורונה. בעקבות זאת, מסר היום משרד ראש הממשלה כי "מתאם השבויים והנעדרים ירון בלום וצוותו, בשיתוף עם המל"ל ומערכת הביטחון, ערוכים לפעול באופן קונסטרוקטיבי במטרה להשיב את החללים והנעדרים ולסיים את הסוגיה, וקוראים לשיח מיידי באמצעות המתווכים".

 

יש לציין, כי מבחינת חמאס לא מדובר בעסקת שבויים כוללת ומלאה, אלא על עסקה מוגבלת וחלקית. בחמאס מסרבים לכנות זאת עסקה ומגדירים זאת "יוזמה הומניטרית". בארגון לא מציינים מה כוללת עסקה חלקית, אולם ניתן להניח כי מדובר ברצון של חמאס להגיע לשחרור של מי משני האזרחים המוחזקים על ידי הארגון – אברה מנגיסטו או הישאם א-סייד. זאת, בתמורה לשחרור ישראלי של אסירים קשישים ונשים ובתמורה לסיוע רפואי לקראת המשך התפשטות נגיף הקורונה.

 

 

 

בשלב זה נראה שהיוזמה של חמאס אינה כוללת את הדרישה הקודמת שדבק בה בשנים האחרונות, ולפיה ישראל צריכה לשחרר מהכלא את המחבלים ששוחררו בעסקת שליט ונעצרו שוב. עד כה זה היה תנאי מקדים של חמאס לכניסה למשא ומתן. בישראל סירבו בתוקף לתנאי ומאז למעשה המגעים הוקפאו.

 

מי שאישר את נכונותו להתגמש היה סינוואר, בריאיון שהתקיים עמו ביום חמישי. "אנחנו מוכנים לעשות ויתורים חלקיים בנושא השבויים המוחזקים אצלנו בתמורה לשחרור ישראלי של אסירים מבוגרים, חולים ואסירות כמחווה הומניטארית לאור משבר הקורונה" אמר מנהיג חמאס ברצועה.

 

על פי מקורות שונים, מי שמוביל ומתווך במגעים בין הצדדים הוא המודיעין המצרי. אותם מקורות מסרו שהמגעים הואצו אחרי הריאיון והמסר שהעביר סינוואר בשבוע שעבר. העיתון "אל-ערבי אל-ג'דיד" פרסם ביום ראשון כי ישראל התייעצה עם מצרים בשאלה האם ניתן לנהל משא ומתן על עסקת שבויים בתמורה למזון וסיוע רפואי לאור משבר הקורונה, כמו גם אפשרות עקרונית לשחרור אסירים קשישים ונשים מבתי הכלא.

 

אחרי הצהרתו של סינוואר פרסם חמאס ביום שישי הודעה רשמית, אותה הוא מכנה "יוזמה". "יש באפשרותנו להגיע לויתורים חלקיים בנוגע לחיילים הישראלים השבויים ומוחזקים על ידי הארגון, בתמורה לשחרור של האסירים הפלסטינים המבוגרים, החולים, הנשים והילדים, במסגרת יוזמה הומניטארית בצל משבר הקורונה. היוזמה הזאת מעמידה את ישראל מול ניסיון חדש שיוכיח את מידת רצינותה בהתמודדות עם ערכי הצדק וההומניטאריות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אורון שאול, הדר גולדין, אברה מנגיסטו והישאם א-סייד
מומלצים