שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  צילום: shutterstock, עמית שאבי, ירון ברנר

  נתניהו וגנץ סיכמו לחדש את המגעים לאחדות בצאת החג

  אחרי חילופי ההאשמות בין הליכוד לכחול לבן על רקע הפיצוץ במגעים, שוחחו נתניהו וגנץ ואיחלו זה לזה חג שמח. השניים סיכמו להמשיך את ההידברות ביניהם בצאת החג. "שניהם דיברו על הצורך בממשלת חירום לאומית לטובת עם ישראל בעת הזו", נמסר

  50 ()
  המגעים יתחדשו בצאת החג. נתניהו ונגץ

  לאחר הפיצוץ במגעים להקמת ממשלת אחדות וחילופי ההאשמות, ראש הממשלה בנימין נתניהו ויו"ר כחול לבן בני גנץ סיכמו היום (ד') להמשיך את ההידברות ביניהם בצאת החג. בהודעה משותפת לשתי המפלגות נמסר כי נתניהו התקשר לגנץ ואיחל לו חג שמח: "שניהם דיברו על הצורך בממשלת חירום לאומית לטובת עם ישראל בעת הזו", נכתב.

   

  מוקדם יותר התייחס גנץ לפיצוץ במגעים בין מפלגתו לליכוד: "זוהי אינה עת למשחקים על זמן, לכיפופי ידיים ולפוליטיקה קטנונית. המו"מ כמעט והושלם בהצלחה השבוע. אף צד לא קיבל את דרישותיו, גם לא אנחנו, אבל כל צד קיבל את הדברים ההכרחיים עבורו".

   

  גנץ הוסיף כי "היינו קרובים מאוד לברך על המוגמר, ואז הגיעו נתניהו ואנשיו עם דרישה לפגוע בעבודה התקינה של הוועדה לבחירת שופטים בניגוד למה שכבר סוכם. הודענו שאנו חפצים בהקמת ממשלת חירום לאומית - אבל לא בכל מחיר. איחוד כוחות בשעת משבר הוא חשוב – אבל דווקא בשעות כאלו שמירה על הדמוקרטיה ושלטון החוק, חשובה קריטית".

   

   

  במקביל טענו בכירים בכחול לבן שנתניהו נסוג ברגע האחרון מההסכם שכבר הוכן והודפס בארבעה עותקים במעונו. לדבריהם, הם סירבו בתוקף לפתוח את ההסכם בכל הקשור לסעיף העוסק בוועדה למינוי שופטים: "או שהם (בליכוד) שמעו את התגובות בימין בעניין מערכת המשפט ונבהלו, או שהם תכננו תרגיל מלוכלך".

   

  במפלגת הליכוד הגיבו על דברי גנץ: "מהרגע הראשון הוסכם כי ממשלת האחדות השיוויונית תקום על שני קווי יסוד ברורים: קבלת החלטות משותפת בכל הנושאים וקידום החלת הריבונות. לצערנו ברגע האחרון כחול לבן היא שחזרה בה מהסכמות אלו, שהן בסיס הכרחי לכל ממשלה שיוויונית. ברגע שכחול לבן תחזור להסכמות המקוריות ניתן יהיה להשלים את ההסכם ולהקים ממשלת אחדות. ספינים תקשורתיים כוזבים של כחול לבן אינם מקרבים את האחדות אלא מרחיקים אותה".

     

  חרף מה שנראה כהתקדמות משמעותית במגעים לאחדות, תיארו בבוקר גורמים בכחול לבן משבר שעלול לטרפד את האפשרות להקים ממשלה. הצדדים כבר הגיעו להסכמות בנוגע לכמה סוגיות רגישות, בין היתר בנושא הריבונות ביהודה ושומרון, אך אז הליכוד ביקש לדון שוב בוועדה למינוי שופטים והמשא ומתן פוצץ.

   

  "היינו על סף חתימה, אבל אז נתניהו החליט לחזור שוב לסיפור של הוועדה למינוי שופטים ולפתוח מחדש את מה שכבר הוסכם עליו", אמרו גורמים בצוות המשא ומתן של גנץ. "מדובר במצב הזוי. או שהוא שמע את הביקורת הפנימית מימין ונבהל או שהוא מכין איזה תרגיל הימלטות מהקמת ממשלת חירום".

   

  במהלך השבוע נחשפו כמה פרטים משמעותיים בהסכם המסתמן בין המפלגות. בין היתר אמרו גורמים שמעורבים במשא ומתן כי בליכוד הסכימו לוותר על כל הדרישות שהועלו בנוגע לפעילות הוועדה למינוי שופטים, כמו הדרישה לזכות וטו או לשינוי הרכב החברים בוועדה.

   

  המהלך זכה לביקורת חריפה בימין. גורמים ב"ימינה" תקפו את ראש הממשלה, בנימין נתניהו: "הליכוד מעביר את השלטון לידי בג"ץ ומכר את בג"ץ לשמאל. עכשיו בג"ץ יהיה על טהרת דורית ביינישים ושי ניצנים".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
   צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ, אבי מועלם
  נתניהו וגנץ
  צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ, אבי מועלם
  מומלצים