שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  צילום: shutterstock, עמית שאבי, ירון ברנר

  גורמים בכחול לבן: "המשבר מול הליכוד רציני, נתניהו חזר בו ברגע האחרון"

  בכחול לבן טוענים שהמשבר במשא ומתן עם הליכוד אמיתי: "הלילה לא יהיה הסכם, בספק אם מחר". על דרישת הליכוד לדון מחדש בהסכמות בנוגע למינוי שופטים אמרו גורמים במפלגה: "או שנתניהו נבהל מהביקורת בימין או שהוא מכין תרגיל הימלטות מממשלת חירום"

  גורמים בכחול לבן טענו הערב (ב') כי המשבר במשא ומתן עם הליכוד אמיתי ועלול לטרפד את האפשרות להקים ממשלה. הצדדים כבר הגיעו להסכמות בנוגע לכמה סוגיות רגישות, בין היתר בנושא הריבונות ביהודה ושומרון, אך אז הליכוד ביקש לדון שוב בוועדה למינוי שופטים והמשא ומתן פוצץ.

  בנימין נתניהו בני גנץ (צילום: אלכס קולומויסקי אמיר כהן)
  גנץ ונתניהו. "המשבר רציני"(צילום: אלכס קולומויסקי אמיר כהן)

  "היינו על סף חתימה, אבל אז נתניהו החליט לחזור שוב לסיפור של הוועדה למינוי שופטים ולפתוח מחדש את מה שכבר הוסכם עליו", אמרו גורמים בצוות המשא ומתן של גנץ. "מדובר במצב הזוי. או שהוא שמע את הביקורת הפנימית מימין ונבהל או שהוא מכין איזה תרגיל הימלטות מהקמת ממשלת חירום".

   

  במהלך היום נחשפו כמה פרטים משמעותיים בהסכם המסתמן בין המפלגות. בין היתר אמרו גורמים שמעורבים במשא ומתן כי בליכוד הסכימו לוותר על כל הדרישות שהועלו בנוגע לפעילות הוועדה למינוי שופטים, כמו הדרישה לזכות וטו או לשינוי הרכב החברים בוועדה.

   

  המהלך זכה לביקורת חריפה בימין. גורמים ב"ימינה" תקפו את ראש הממשלה, בנימין נתניהו: "הליכוד מעביר את השלטון לידי בג"ץ ומכר את בג"ץ לשמאל. עכשיו בג"ץ יהיה על טהרת דורית ביינישים ושי ניצנים".

  בנימין נתניהו בני גנץ הצבעה בכנסת (צילום: ערוץ הכנסת)
  נתניהו וגנץ. הליכוד דרשו לדון מחדש בוועדה למינוי שופטים(צילום: ערוץ הכנסת)

  בעקבות ההודעה של הליכוד על הרצון לפתוח מחדש את הסעיף שנוגע לפעילות הוועדה החליט צוות המשא ומתן של כחול לבן לסיים לאלתר את הפגישות עם הליכוד ולהפסיק את המגעים בין שתי המפלגות.

   

  הצוות עזב את מעון ראש הממשלה באמצע השיחות עם אנשי הליכוד, והחברים חזרו כל אחד לביתו. גורם בסביבת גנץ סיכם: "הלילה כבר לא יהיה הסכם, ואני בספק אם זה יקרה מחר".

   

  במסגרת ההסכם המסתמן היה גם ויתור של גנץ, שזכה לביקורת משמאל. בליכוד אמרו היום כי בהסכם המסתמן בין הצדדים יש סעיף התגברות שמאפשר לראש הממשלה להוציא לפועל החלת ריבונות גם בלי הסכמת כחול לבן. לפי הגורמים, ההסכם יאמר שנתניהו יתייעץ עם ממלא מקומו על מהלך כזה, אבל אין התניה שדרושה לכך ההסכמה של גנץ.

   

  "אמרנו מהרגע הראשון שנצטרך להתפשר בעניין הריבונות, אבל לא נוותר בסנטימטר אחד בכל מה שקשור למערכת המשפט", אמרו היום בכירים בכחול לבן.

   

  נתניהו התייחס למגעים עם כחול לבן בהצהרה שמסר אמש בעניין המאבק בקורונה וסיפר: "היום שוחחתי עם ידידי נשיא רוסיה. בדיוק כשדיברתי איתו סיפרתי לו שאני עושה הפסקה בפגישה שהייתה לי עם בני גנץ והוא אמר לי: 'חשוב מאוד שתאחדו כוחות בשביל מדינת ישראל'. אני מסכים איתו. אני משוכנע שאפשר להגיע לממשלת אחדות".

   

  "הדרך עדיין לא הסתיימה, עדיין יש מכשולים", הוסיף נתניהו. "זה לא דבר פשוט, אבל עם רצון טוב ומאמץ משותף אפשר להגיע לזה, ואפשר להגיע לזה בהקדם, וצריך להגיע לזה בהקדם. האחדות נדרשת לא רק ברמה הפוליטית, אלא בתוך החברה הישראלית".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: עמית שאבי, אבי מועלם
  נתניהו וגנץ
  צילום: עמית שאבי, אבי מועלם
  מומלצים