שתף קטע נבחר

צילום: shutterstock

יותר מעשרת אלפים נדבקים בקורונה, עוד 7 נפטרו

מניין הנדבקים בנגיף חצה את רף העשרת אלפים והגיע ל-10,095 איש. תוך יממה נפטרו 14 איש, מניין הקורבנות עלה ל-93. בירושלים נפטרו שתי קשישות מבית אבות לתשושי נפש. מסתמן: הממשלה תחליט להמשיך את המגבלות על המרחבים השכונתיים בירושלים

מניין הנדבקים בישראל חצה את רף העשרת אלפים, עוד שבעה נפטרו במהלך הלילה והבוקר: משרד הבריאות עדכן הבוקר (יום ו') כי מניין הנדבקים בנגיף קורונה בישראל עלה ל-10,095 איש, עלייה של 340 נדבקים מאז אתמול בבוקר. מניין הנפטרים מסיבוכי הנגיף עומד על 93.

 

מדובר בעלייה מדאיגה של 14 נפטרים תוך יממה אחת. בבית החולים שערי צדק נפטרו הלילה שתי מטופלות - בת 86 ובת 84, שתיהן עם מחלות רקע מורכבות. השתיים התגוררו ב"מעון הורים" - בית אבות לתשושי נפש בשכונת סנהדריה בבירה. בשבוע שעבר נפטרה אישה בת 98, שאף היא התגוררה בבית האבות. גבר בן 90, שהועבר מבית האבות יוקרה ביבנאל, נפטר בבית החולים הלל יפה בחדרה. מדובר בנפטר השמיני מהמוסד הסיעודי ביבנאל. סך הנפטרים מסיבוכי המחלה בבתי אבות בכל רחבי המדינה עומד על 31.

 

בבית החולים לניאדו בנתניה נפטרה רחל עזאני, בת 78 מראש העין. עזאני, שסבלה מדלקת ריאות, אושפזה בבית חולים בילינסון בפתח תקווה, שם הוחמר מצבה והיא אובחנה כחולת קורונה. היא הועברה ללניאדו, שם נפטרה. עזאני הותירה אחריה שבעה ילדים ו-17 נכדים.

 

מצבם של 164 מחולי הקורונה בארץ מוגדר קשה, 125 מהם מונשמים. מדובר בעלייה מדאיגה של 5% במספר המונשמים. בירושלים מספר הנדבקים הגדול ביותר - 1,780. בבני ברק, שם שיעור החולים הגבוה ביותר, 1,681 נדבקים. טבריה וצפת, שגם בהן ריכוזים חרדיים גדולים, נמצאות אף הן בצמרת רשימת הערים עם שיעור החולים הגבוה ביותר.

 

משבר הקורונה - עדכונים אחרונים

הגבלות החג הוסרו הבוקר , סגר מרוכך על בני ברק

הקורונה בבתי האבות : קורבן שביעי למוסד הסיעודי ביבנאל

הודו שלחה תרופות דרך קפריסין ש"תקבל מכונות הנשמה"

נשארו 15: חולה קורונה ראשון בתימן

אחרי החג: אלביט תייצר 3,000 מכונות הנשמה

 

 
היישובים המובילים בתחלואה ()

היישובים המובילים בתחלואה ()
 
רחל עזאני ()
רחל עזאני. נפטרה בלניאדו
 

הבוקר בשעה 06:00 הסתיים הסגר שבמסגרתו נאסר על אזרחי המדינה לעבור מיישוב ליישוב כדי למנוע את התפשטות הנגיף. במקביל נשארו בתוקף כל יתר ההגבלות הרגילות. פעילות התחבורה הציבורית, שהופסקה לחלוטין ביום שלישי בערב, תתחדש ביום ראשון בבוקר בהיקף מצומצם של עד 25%. רכבות הנוסעים עדיין מושבתות, תנועת מוניות מותרת.

 

בתום ישיבת ממשלה לילית הוחלט על הקלות בסגר בעיר בני ברק. במסגרת ההקלות מתאפשר לתושבים לצאת מהעיר לצורכי עבודה, טיפול רפואי חיוני, הלוויה של בן משפחה מדרגה ראשונה, העברת קטין בין הורים גרושים או צורך חיוני אחר באישור מראש. עוד הוחלט כי ההגבלה על בני ברק והגדרתה כאזור מוגבל תוארך בחמישה ימים, עד 15 באפריל.

 

על פי המסתמן, הממשלה תאשר היום להמשיך את המגבלות על שבעת המרחבים השכונתיים בירושלים - מגבלות שהוטלו במהלך החג - לצד הקלות מסוימות. החלטה סופית עדיין לא התקבלה. בנוסף, וכחלק מהתקנות לשעת חירום, יובא ככל הנראה היום לאישור הממשלה תיקון שלפיו אם בית משפט פסק לשלם קנס (או פסק מאסר במקרה של אי תשלום קנס) עד 10 במרץ, יידחה המועד לתשלום עד תום תוקפן של התקנות לשעת חירום.

אדם שיצא מבידוד ונתפס בגן צ'ארלס קלור בתל אביב (צילום: מוטי קמחי)
ההגבלות צומצמו(צילום: מוטי קמחי)

מטיילים בתל אביב (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

מחסום משטרה בכביש 1 (צילום: רויטרס)
כבישי ישראל נותרו ריקים בזמן הסגר(צילום: רויטרס)

מחסום משטרה בכביש 1 (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

ההגבלות שצומצמו בעקבות סיום הסגר כוללות את התקנות לשעת חירום: יציאה לזמן קצר תתאפשר עד מרחק של 100 מטר מהבית ובמקביל מותרת יציאה מהבית לצורך הצטיידות במזון ותרופות. כמו כן חל איסור על התקהלות של יותר משני בני אדם ואיסור על תפילה משותפת במרחב הציבורי. השתתפות בהלוויה מוגבלת לעד 20 איש במקום פתוח בלבד, בברית מילה מותרת השתתפות של עד 10 בני אדם, במקום פתוח בלבד תוך שמירת מרחק של שני מטרים.

 

במקומות העבודה לא ישהו בו זמנית יותר מעשרה עובדים או 15% ממצבת העובדים, לפי הגבוה מביניהם. מעסיק יהיה רשאי להחזיר את מספר העובדים לשהייה בו-זמנית ל-30%, ובלבד שהעלאה חיונית לפעילות השוטפת של מקום העבודה. לא תהיה מגבלה על המשך העבודה בענף הבנייה ובתחום התשתיות. לפי התקנות, טרם הגעת העובד למקום העבודה, העובד ימדוד חום וימלא הצהרה על מדידת חום והיעדר תסמינים (חום גוף מעל 38 מעלות צלזיוס, שיעול, קושי בנשימה). העובד יגיע למקום העבודה עם הטופס המלא לאותו יום, ועל המעביד לאסוף ולשמור את הטפסים כאמור. לעניין עובד שאינו מועסק במסגרת עסק או משלח יד של המעסיק – הצהרה יכולה להיעשות בעל פה.

 

ביום ראשון: חובת עטיית מסכות 

בעל דוכן בשוק קמעונאי רשאי לפתוח חנות מקוונת, שממנה יוכל לספק מוצרים בשירות משלוחים בלבד - בתנאי שהשוק והדוכן עצמו סגורים לקהל. מעבדות לתיקון מוצרי תקשורת ומחשבים מוחרגים מהאיסור על פתיחת חנויות ומעבדות לציבור. הן מורשות לקבל לקוחות בבית העסק בהתאם להנחיות משרד הבריאות. שירותי משלוחים מותרים לכל סוגי המוצרים ובהתאם להנחיות משרד הבריאות. יוטל עונש מאסר של שישה חודשים או קנס כספי על מי שיפעיל חנות או מעבדה בדרך של פתיחה לציבור בניגוד לתקנות.

 

 

 

 

בנוסף להגבלות הללו, ביום ראשון בשעה 07:00 ייכנס לתוקף הצו שעליו חתם מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב, ואשר מחייב עטיית מסכה ביציאה ממקום המגורים. המסכה, מודגש בצו, יכולה להיות גם ביתית, בהתאם להנחיות משרד הבריאות - כזו שמכסה את הפה והאף. "מסכת פה-אף מקטינה מאוד את הסיכון להידבק ולהדביק. היא מונעת פליטת נתז טיפתי ומונעת מנתז טיפתי להגיע לפה ולאף", נכתב בצו.

 

לפי הצו, החובה על עטיית מסכה לא תחול על "קטין מתחת לגיל 6, אדם שמחמת מוגבלות נפשית, שכלית או רפואית מתקשה באופן משמעותי בשימוש במסכה; אדם השוהה בכלי רכב, במבנה או בחדר במבנה ללא אדם נוסף או אדם השוהה במקומות כאמור עם אנשים הגרים באותו מקום איתו, משתתף בשידור באמצעי תקשורת שנדרש לדבר בשידור ובלבד ששומר על מרחק של שני מטרים מאדם אחר, שני עובדים העובדים בקביעות בחדר אחד במקום העבודה ובלבד שיישמרו על המרחק הנדרש לפי ההנחיות

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
משבר הקורונה
צילום: מוטי קמחי
מומלצים