שתף קטע נבחר

צילום: shutterstock

הקורבן ה-12 מבית האבות משען: ניצולת שואה בת 85

מניין הנפטרים בבתי אבות עלה ל-31: ליאה שוורץ, דיירת במחלקה הסיעודית במשען, הועברה למוסד גריאטרי ביפו - שם נקבע מותה. אחד מנכדיה תקף את הנהלת בית האבות ואת משרד הבריאות: "הייתה שם רשלנות". עוד שלושה דיירים בבתי אבות אחרים נפטרו מסיבוכי המחלה

ליאה שוורץ ()
ליאה שוורץ

שליש מהנפטרים מקורונה בישראל - דיירי בתי אבות: ליאה שוורץ, ניצולת שואה בת 85, נפטרה אמש (יום ה') מסיבוכי הנגיף קורונה במרכז הגריאטרי "נאות התיכון" ביפו. שוורץ הועברה בשבוע שעבר מבית האבות משען בבאר שבע, ועם מותה עלה מספר הנפטרים במקום ל-12. מניין הנפטרים בבתי אבות בכל רחבי הארץ עומד על 31 מתוך 93 בסך הכול.

 

שוורץ, ילידת רומניה, התאלמנה לפני שלוש שנים מבעלה ולאחר מכן מצבה החל להידרדר. היא חלתה בדמנציה ולפני כשנתיים וחצי הוכנסה למחלקה העצמאית בבית האבות בבאר שבע. לפני שנה וחצי שוורץ הועברה למחלקה הסיעודית. בתחילת השבוע שעבר היא נמצאה חיובית לבדיקת קורונה.

 

 

רגב רטס (33), אחד מנכדיה של שוורץ, סיפר כי "ביום שלישי שעבר סבתא הועברה ממשען ליפו וחלה הידרדרות במצבה. היא הייתה אישה אישה-מלאך, עם נתינה, עדינות וטוב לב יוצאי דופן. היא הייתה בולטת בענווה ובצניעות שלה".

 

הנכד מתח ביקורת על בית האבות: "מתחילת הדרך לא הייתה התייחסות מהנהלת משען, הם התעלמו לחלוטין ולא היו איתנו בקשר. הייתה תקשורת עם הרופאים, קיבלנו מהם עדכונים על מצבה. אנחנו מאוד כועסים על ההתנהלות של משען, הייתה שם רשלנות, כנראה שלא הייתה הפרדה כמו שצריך".

 

"חייבים ללמוד לקח"

רטס תקף גם את משרד הבריאות. לדבריו, "יש כעס על משרד הבריאות שלא עשה בדיקות מיד. ציפינו שהם ינהלו את זה באופן מקצועי. משרד הבריאות חייב ללמוד לקח ממה שקרה במשען. הקשישים האלה סיימו את החיים לבדם. אם בשלבים הראשונים היו מקפידים על בידוד, ומשרד הבריאות היה מגיע עם צוותים שיודעים לטפל בזה - אולי לא היינו מגיעים למצב הזה של שרשרת הידבקות.

 

"היו ימים ארוכים שבהם לא ידענו מה קורה. להבא יש להקפיד לשים נציג שיהיה בקשר עם משרד הבריאות כדי שיוכל לעדכן ולומר מה קורה עם הסבא והסבתא של כולנו. צריך שיהיה פרוטוקול מסודר". שוורץ, שנולדה ברומניה, הותירה אחריה, שלושה ילדים, שבעה נכדים ושישה נינים.

 

מרשת משען נמסר בתגובה: "ראשית, תנחומינו למשפחה. לא נתנצח עם הנכד בשעת אבלו אך נציין שהדיירת לאה שוורץ ז"ל טופלה באופן מיטבי על ידי הצוות הרפואי והטיפולי. בידינו תיעוד מלא ומדויק של הטיפול הטוב בה. ככל הנראה הנכד לא מעודכן בפרטים".

  (צילום: רועי עידן)
בית האבות משען בבאר שבע(צילום: רועי עידן)

כמעט שבועיים עברו מאז פטירתו של אברהם ארושס (93), הקורבן הראשון לנגיף הקורונה בבית האבות משען בבאר שבע. יומיים לאחר פטירתו הפגינו משפחות הדיירים והזהירו שאברהם לא יהיה הקורבן האחרון אם לא יינקטו צעדים מיידים כדי לבודד ולהוציא את הדיירים שנדבקו בנגיף.

 

המשפחות טוענות כי בהנהלת משען לא נתנו להם מידע על יקיריהם, בעיקר בתחילת ההתפרצות כשעשרות אנשי צוות הוכנסו לבידוד ואנשי הצוות החדשים ניסו לעמוד בפרץ. הדבר הכואב ביותר בכל סיפור הוא הדרך שבה נפטרו הדיירים, מבודדים מבני משפחתם, במחלקות הקורונה ברחבי הארץ, בסורוקה, באיכילוב ובוולפסון.

 

במשך זמן רב התמהמה משרד הבריאות בטיפול בדיירים בבתי האבות. מתחילת המשבר, לאחר מקרי המוות הראשונים של דיירי בית האבות מגדל נופים בירושלים ומשען בבאר שבע, שאפו במשרד להעביר את הטיפול באוכלוסיית הקשישים לפיקוד העורף, אך בהמשך התברר כי האחריות לא תעבור אליו באופן מלא. אחת הביקורות המרכזיות שנמתחה על התנהלות המשרד היא התעקשותו שלא לבדוק דיירים בבתי אבות בהם התגלו מקרי קורונה באופן גורף, אלא רק דיירים שדיווחו על תסמינים.

 

פנייה ממשען למשרד הבריאות

הבוקר שיגרה רשת משען מכתב דחוף למשרד הבריאות ובו דרישה לקבל הוראה ברורה בנוגע ל-130 דיירים באגף העצמאי שהיום מסתיימת תקופת בידודם ושבבדיקה שנערכה להם ב-1 באפריל הם נמצאו שליליים לנגיף.

 

משען דורשת גם לקבל את תשובות 30 הבדיקות האקראיות שבוצעו בבית האבות בבאר שבע ב-5 באפריל. משען מציינת במכתבה כי התקופה הממושכת שבה נתונים הדיירים בבידוד מכבידה על מצבם הנפשי והיא מבקשת להקל את מצוקת הדיירים. "לכן", נכתב, "נדרשת הוראה מפורטת ומדויקת ממשרד הבריאות בסוגיה זו".

 

 
רחל עזאני ()
רחל עזאני. נפטרה בלניאדו

במקביל, בבית החולים שערי צדק נפטרו הלילה שתי מטופלות - בת 86 ובת 84, שתיהן עם מחלות רקע מורכבות. השתיים התגוררו ב"מעון הורים" - בית אבות לתשושי נפש בשכונת סנהדריה בבירה. בשבוע שעבר נפטרה אישה בת 98, שאף היא התגוררה בבית האבות. עוד הלילה: גבר בן 90, שהועבר מבית האבות יוקרה ביבנאל, נפטר בבית החולים הלל יפה בחדרה. מדובר בנפטר השמיני מסיבוכי הנגיף מהמוסד ביבנאל.

 

בבית החולים לניאדו בנתניה נפטרה רחל עזאני, בת 78 מראש העין. עזאני, שסבלה מדלקת ריאות, אושפזה בבית חולים בילינסון בפתח תקווה, שם הוחמר מצבה והיא אובחנה כחולת קורונה. היא הועברה ללניאדו, שם נפטרה. עזאני הותירה אחריה שבעה ילדים ו-17 נכדים.

 

כמו כן, בבית החולים הלל יפה בחדרה נפטר הלילה קשיש כבן 90 שהיה דייר בבית האבות יוקרה ביבנאל. מדובר בדייר השמיני מבית אבות זה שנפטר בשל מגיפת הקורונה. היום נלקחו בדיקות קורונה מעשרות דיירים ועובדים שנותרו במקום, לאחר שדיירים חולים פונו בשבוע שעבר לבתי אבות במרכז הארץ ובשרון.

 

 

מבית החולים הלל יפה נמסר כי בלילה פונה לאחר החייאה קשיש כבן 90, "אשר לצערנו נפטר במיון הביולוגי (המיון הייעודי לחשודים בקורונה), זאת אחרי מאמצי החייאה רבים של הצוות המטפל. האיש היה מאומת לקורונה, זאת על פי דיווח מד"א שפינה אותו לבית החולים מבית האבות בו שהה. בית החולים משתתף בצערה של המשפחה".

 

המחלה התפרצה בבית האבות בצפון לאחר שעובדת נדבקה בה. בבדיקות שנערכו לאחר מכן נמצאו 42 ו- 21 אנשי צוות שנשאו את הנגיף. החולים המאומתים, וכ-30 דיירים נוספים ממחלקה סיעודית הועברו מהמקום לבתי אבות ייעודיים במרכז הארץ.

 

היום כאמור הגיעו ליבנאל צוותי מד"א שערכו בדיקות לדיירים שנותרו במקום ולאנשי צוות. הפראמדיק עומרי הוכמן, ממד"א במרחב ירדן, אמר כי הוא וחבריו לוקחים דוגמאות מ-88 דיירים ואנשי צוות. לדברי הנהלת המוסד, לאחר שבימים האחרונים בוצע חיטוי בחלק מהמבנים, היום בוצע חיטוי גם בשאר החדרים והשטחים הציבוריים בבית האבות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים