שתף קטע נבחר

צילום: דוברות הדסה עין כרם, AFP

מטוס מניו ג'רזי צפוי היה לנחות מחר, נתניהו הורה על עצירת הטיסה

גם אחרי מחדל הכניסה ללא בידוד במלונית בנמל התעופה בן גוריון, צפויה הייתה לנחות מחר בשעות הבוקר טיסה נוספת מניו ג'רזי. שעות ספורות לפני המראתה שוחח נתניהו עם שר התחבורה סמוטריץ' – והורה לעצור את הטיסה, שתגיע עם מטען בלבד

גם אחרי המחדל בנתב"ג והחלטתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו להפסיק את הטיסות הנכנסות לישראל, מחר בבוקר (א') הייתה צפויה לנחות בנתב"ג טיסה נוספת של חברת יונייטד מנמל התעופה ניוארק בניו ג'רזי. אלא שהערב נמסר מטעם ראש הממשלה בנימין נתניהו כי הוא "שוחח עם שר התחבורה בצלאל סמוטריץ', וסוכם לעצור את הטיסה מארה"ב וטיסות מסחריות נוספות עד שתתקיים ישיבת הממשלה, בה יקבע שכל השבים מחו"ל ייכנסו לבידוד במלוניות באחריות משרד הביטחון". הטיסה מניו ג'רזי תגיע לישראל ללא הנוסעים ועם מטען בלבד.

 

הנוסעים היו אמורים לעלות לטיסה קצת לפני חצות שעון ישראל, אולם חובת הבידוד העלתה בעיה משפטית - שכן אם לא היו מעודכנים טרם המראתם, ובאין צו חירום מתוקן בנושא, לא ניתן היה לחייבם לעבור למלוניות.

 

 

גורם בחברת התעופה האמריקנית בישראל אמר ל-ynet כי "אנחנו היחידים שעוד טסים לישראל. עניין הבדיקות והבידוד לא קשור אלינו. אנחנו היחידים שממשיכים את הקשר עם העולם החיצון מישראל, כל היתר הפסיקו".

נמל תעופה ניוארק ניו ג'זרזי (צילום: תומר אפללו)
בדיקות חום בנחיתה בנתב"ג. הנוסעים יוכלו שוב לעבור לבידוד ביתי?(צילום: תומר אפללו)

מוקדם יותר היום נמסר ממשרד ראש הממשלה כי הוא יפעל לשנות את התקנות לשעת חירום, כך שניתן יהיה לכפות על ישראלים שחוזרים לארץ מחו"ל להגיע למלוניות בידוד תחת פיקוח המדינה. כבר בתקנות הקודמות שאושרו ב-3 אפריל נקבעה חובת בידוד במתקן של המדינה אם נמצא שאין באפשרות הישראלי החוזר לקיים את הבידוד במקום מגוריו.

 

לפי התקנות, אם נציג משרד הבריאות מחליט שלא ניתן לבצע בידוד ביתי הוא יכול לקרוא לשוטר, שלו יש סמכות לבצע אכיפה תוך שימוש בכוח סביר לשם העברתו של הנוסע למתקן בידוד מטעם המדינה, אך הדבר למעשה לא בוצע עד עכשיו.

נוסעים מניו ג'רזי הגיעו לארץ ()
נציג פיקוד העורף בנתב"ג

"חוזר ישהה במקום לבידוד מטעם המדינה בהתאם להוראת הנציג המוסמך עם הגעתו לישראל, זולת אם השתכנע הנציג המוסמך לפי הוראות המנהל כי הוא יכול לקיים את תנאי הבידוד במלואם בבית מגוריו או במקום אחר העומד לרשותו", נכתב בצו. עוד צוין כי על המנהל לשים לב לגודלו של מקום המגורים, מספר החדרים בו ומספר הנפשות הנמצאות במקום.

 

הסיבה לכך שלא כל חוזר לישראל חויב בבידוד באופן גורף היא שהיועץ המשפטי לממשלה קבע שאי אפשר לחייב את כל מי שחוזר לישראל להיכנס למלונית לשבועיים, ואם יש לנוסע אפשרות לבידוד ביתי אפקטיבי - צריך לאפשר זאת. בעקבות האירועים האחרונים היועץ פועל ביחד עם הייעוץ המשפטי של משרד הבריאות כדי למצוא הסדר נוקשה יותר שימנע את הפרצות שיש בהסדר הקיים. 

 

סמוטריץ': "ישראל לא תסגור את שעריה בפני אזרחים שמבקשים לחזור"

"ככל שזה תלוי בי, מדינת ישראל לעולם לא תסגור את שעריה בפני אזרחיה שמבקשים לחזור הביתה", הודיע סמוטריץ' לאחר ביטול הטיסה. "בנתב"ג יש נוהל תשאול סדור באחריות ביקורת הגבולות במשרד הפנים שבוחן אם הבאים מבינים את חובת הבידוד, ויש להם יכולת לעשותו עצמאית בביתם. במידה והם אינם יכולים לעשות זאת הם אמורים להישלח לבידוד במלוניות. אכיפת הבידוד הביתי הינה באחריות משטרת ישראל ומשרד הבריאות".

 

"הסגר שהוטל ערב הפסח נועד למנוע עריכת סדרים משפחתיים והדבקה המונית באירועים משפחתיים וחברתיים. אין ברציונל הזה בכדי למנוע מאזרחי ישראל מבקשים לחזור ממדינות העולם לעשות זאת, בכפוף לחובה שהוטלה על כל הבאים מחו"ל לשהות בבידוד", הבהיר.

 

סמוטריץ' הוסיף כי "בהתייעצות שרי הפנים והתחבורה עם משרד המשפטים בערב החג, הוחלט לאשר טיסות שעליהן אזרחי ישראל ששבים הביתה. חלק מהטיסות הן טיסות חילוץ שארגנו משרדי החוץ והתחבורה וחלק הן טיסות סדירות שעדיין מתקיימות על ידי חברות מסחריות".

 

"ההחלטה על אישור הטיסות שמחזירות אזרחי ישראל ארצה היא שלי ואני עומד מאחוריה. לכל אזרח ישראלי זכות יסוד חוקתית לחזור למדינתו, וככל שזה תלוי בי מדינת ישראל לעולם לא תסגור את שעריה בפני אזרחיה שמבקשים לשוב הביתה. לא הרי הפגיעה שבהטלת סגר על אזרחי ישראל המצויים בארץ כהרי סגירת שעריה של הארץ והשארת אזרחים בחו"ל ללא מענה", מסר.

 

הוא המשיך ופירט כי "על טיסות החילוץ היו מטיילים מאוסטרליה, פרו, המזרח, ועוד, סטודנטים מזרח ירושלמיים ששבו ממולדובה, אזרחים ששבו מארה"ב, ועוד. כלל השבים מחו"ל מחויבים בבידוד בית של 14 יום, וחזקה עליהם ועל רשויות האכיפה שווידאו קיום חובה זו".

 

"עם זאת, בהוראת ראש הממשלה, וברקע חשש לפיו חלק מהשבים ארצה ממדינות נגועות קורונה אינם מקיימים את חובת הבידוד ויוצרים סיכון, הורה שר התחבורה על עצירה זמנית של הטיסות עד להסדרה בממשלה של חובת בידוד במלונית לכל השבים ארצה", נמסר מטעם סמוטריץ'.


פורסם לראשונה 11/04/2020 20:24

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים