שתף קטע נבחר

צילום: דוברות הדסה עין כרם, AFP

בוריס ג'ונסון: "חייב לרופאים את חיי"

ראש ממשלת בריטניה ממשיך להחלים מנגיף הקורונה בבית החולים בלונדון, ובהודעה קצרצרה מסר שאינו יכול להודות מספיק לצוות הרפואי. המלכה פרסמה מסר נדיר נוסף, הראשון אי-פעם שלה לחג הפסחא: "הנגיף לא יגבר עלינו"

 

 

ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון הודה הלילה (בין שבת לראשון) לצוות הרופאים שמטפל בו בבית החולים שבו הוא מאושפז עם קורונה. בהודעה קצרצרה מטעמו, הראשונה מאז שהוצא מהמחלקה לטיפול נמרץ בבית החולים סיינט תומאס בלונדון, מסר ג'ונסון בן ה-55: "אני לא יכול להודות להם מספיק. אני חייב להם את חיי".

 

משבר הקורונה – עוד מהעולם:

 

ג'ונסון, נזכיר, אושפז ביום ראשון בשבוע שעבר, עשרה ימים אחרי שהודיע כי נדבק בנגיף הקורונה. תחילה נאמר כי הוא פונה לבית החולים לצורך בדיקות עקב המשך התסמינים שמהם הוא סבל – חום גבוה ושיעול – אך ביום שני חלה הידרדרות מהירה במצבו והוא הועבר למחלקה לטיפול נמרץ בבית החולים. בלשכתו הבהירו אז שהוא לא חובר למכונת הנשמה, אם כי הוא כן קיבל חמצן באופן לא פולשני.

3082 ()
צריך זמן לנוח. ג'ונסון

אחרי יומיים בטיפול נמרץ מצבו החל להשתפר והוא הוצא מהמחלקה. אמש עדכנה לשכתו של ג'ונסון שמצבו מוסיף להשתפר, אחרי שביום שישי נמסר כי הוא עומד שוב על רגליו. בעיתוני בריטניה דיווחו כי הוא צופה בסרטים וקורא מכתבים ששלחה לו ארוסתו ההרה, קארי סימונדס, שבעצמה פיתחה תסמינים של הנגיף.

 

עם השיפור במצבו של ראש הממשלה הבריטי, בממלכה תוהים כעת מתי ישוב לעבודתו. את מקומו ממלא כעת שר החוץ דומיניק ראב. ברשת BBC דיווחו כי בדאונינג 10, מעונו של ראש הממשלה הבריטי, נמנעים כרגע מפרסום תאריך מדויק שבו יעזוב ג'ונסון את בית החולים.

 

הכתב הפוליטי של הרשת, בן רייט, ציין כי לא נראה שהדבר יקרה בזמן המיידי. "ראש הממשלה צפוי לנוח ולהשתקם בשבועות הקרובים ושר החוץ דומיניק ראב ימשיך למלא את מקומו – ויהיה אחראי כאשר השרים יערכו בחינה של צעדי הסגר", דיווח אותו כתב בריטי.

בית החולים סיינט תומאס במרכז לונדון בריטניה שם מאושפז בוריס ג'ונסון (צילום: MCT)
בית החולים סיינט תומאס בלונדון שבו מאושפז ג'ונסון(צילום: MCT)

אמש, במסיבת העיתונאים היומית של הממשלה בנושא תגובתה למשבר הקורונה, אמרה שרת הפנים פריטי פאטל כי ג'ונסון צריך "זמן ומרחב לנוח, להחלים ולהשתקם". אותה מסיבת עיתונאים אגב, שנערכה באופן וירטואלי, זכתה לתשומת לב רבה יותר בתקשורת הבריטית בשל דבריה של פאטל בנוגע למחסור שממנו סובלים הצוותים הרפואיים בממלכה.

 

אחרי ששר הבריאות מאט האנקוק חשף אתמול שעד כה 19 מאנשי מערכת הבריאות הבריטית (NHS) מתו אחרי שחלו בקורונה, נשאלה שרת הפנים פאטל – שהובילה אתמול את מסיבת העיתונאים הממשלתית – האם היא מוכנה להתנצל על המחסור בציוד מגן, שעליו ממשיכים לדווח הצוותים הרפואיים בבריטניה.

 

"אני מצטערת אם אנשים חשים שהיו כשלים", היא השיבה, והוסיפה: "עם זאת, אנחנו נמצאים עכשיו במגפה גלובלית חסרת תקדים. זה בלתי נמנע שהביקוש לציוד מגן יעלה באופן אקספוננציאלי. הביקוש והלחץ הולכים להיות גבוהים מאוד. וכמובן שאנחנו מנסים לטפל בזה כממשלה".

פריטי פאטל שרת הפנים של בריטניה תדרוך על נגיף קורונה ב-11.4.20 (צילום:רויטרס)
התנצלות חלקית? פריטי פאטל, שרת הפנים הבריטית(צילום:רויטרס)

בלייבור תקפו את פאטל וטענו כי מדובר בהתנצלות חלקית בלבד. "זו לא הייתה התנצלות, נכון? זו הייתה אחת מההתנצלויות החלקיות הללו שבהן אנשים משתמשים במילה 'מצטער' כדי לתת את הרושם שאתה מתנצל, אבל אתה לא באמת מתנצל", אמר לרשת סקיי ניוז שר הבריאות בממשלת הצללים של הלייבור, ג'ונת'ן אשוורת'.

 

בהקשר זה יצוין כי אמש דרשה קבוצת מחוקקים בפרלמנט הבריטי לחדש באופן מיידי את פעילותו – באופן וירטואלי – על מנת לאפשר פיקוח של הפרלמנט על התגובה הממשלתית למשבר. פעילות הפרלמנט הושעתה ב-25 במרץ, מחשש שהמחוקקים ידביקו אחד את השני במושבים הצפופים שלו.

 

יו"ר הלייבור החדש, קיר סטארמר, אמר כי מפלגת האופוזיציה שלו תומכת אמנם בצעדים רבים שבהם נקטה ממשלת ג'ונסון, אך לדבריו יש לה כמה שאלות ש"דורשות מענה" – בין היתר בנוגע לאסטרטגיית היציאה של בריטניה מהסגר ולקצב הבדיקות שנערכות לאבחון הנגיף.

 

במקביל, אתמול פרסמה המלכה אליזבת השנייה נאום לרגל חג הפסחא, שאותו מציין היום העולם הנוצרי. לפי התקשורת הבריטית, זוהי הברכה הראשונה אי-פעם שמפרסמת המלכה לרגל הפסחא. הברכה המוקלטת פורסמה זמן קצר אחרי נאום נדיר נוסף שלה לאומה, שבו עודדה את הבריטים והבטיחה שיחד יוכלו לנצח את הנגיף.

מאום של מלכת בריטניה אליזבת השנייה על משבר הקורונה (צילום: רויטרס)
האור יגבר על החושך. המלכה אליזבת(צילום: רויטרס)

 

 

בנאום הנוכחי שלה הבטיחה המלכה בת ה-93 ש"נגיף הקורונה לא יגבר עלינו". המלכה, שעומדת בראש הכנסייה האנגליקנית, אמרה: "השנה הזו, חג הפסחא יהיה שונה עבור רבים מאיתנו, אך בעזרת שמירה על מרחק אנחנו שומרים אחד על השני. הפסחא לא מבוטל. למעשה, אנו זקוקים לפסחא יותר מתמיד".

 

המלכה הוסיפה שהפסחא הוא זמן "להתגבר על החושך". היא ציינה את מסורת הדלקת הנרות הנהוגה ביום זה, וציינה שהדלקת נרות היא מנהג ש"מדבר" לכל הדתות – וגם למי שאין לו דת. "לא משנה כמה המוות יכול להיות חשוך – במיוחד עבור אלו שסובלים מאבל – האור והחיים חזקים יותר", היא אמרה.

 

כשמספרי המתים המדווחים מיום ליום במדינות כמו איטליה וספרד יורדים לאחרונה, בריטניה מסתמנת בימים האחרונים כמוקד ההתפרצות החמור ביותר כעת באירופה. אמש עדכנו רשויות הבריאות בה כי עוד 917 בני אדם מתו מהנגיף, ובכך עלה מספר המתים הכולל בממלכה ל-9,875. מדובר במספר נמוך רק במעט ממספר המתים שם שלשום – 980. מספר הנדבקים הכללי עלה ל-78,991 בני אדם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP, 10 DOWNING STREET
ג'ונסון. צריך עוד זמן לנוח
צילום: AFP, 10 DOWNING STREET
מומלצים