שתף קטע נבחר

צילום: דוברות הדסה עין כרם, AFP

ר"מ בריטניה פונה לבית חולים: "אמצעי זהירות"

עשרה ימים לאחר שאובחן כחולה קורונה, בוריס ג'ונסון פונה לבדיקות בעצת רופאו האישי, כיוון שהוא עדיין סובל מתסמינים. מוקדם יותר נאמה המלכה אליזבת לאומה, וקראה לנחישות ומשמעת עצמית כפי שגילה הדור שלה במלחמת העולם ה-2. היא הפצירה בבריטים להישאר בבית: "עוד ניפגש שוב"

 

 

ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון פונה אמש (א') לבית חולים בממלכה, עשרה ימים לאחר שאובחן כחולה קורונה. כך הודיעו בדאונינג 10, בלי לציין לאן הוא פונה בדיוק, והדגישו כי ג'ונסון פונה לבית החולים לצורך בדיקות בעצת רופאו האישי. הודגש כי מדובר ב"אמצעי זהירות" בלבד, כיוון שג'ונסון עדיין סובל מתסמינים של הנגיף.

 

משבר הקורונה – עוד מהעולם:

חשש בארה"ב: "השבוע הקרוב – הקשה והעצוב ביותר"

למרות הסגר: האירופים יצאו לתפוס שמש

האיש שמצייר באור מצדיע לנלחמים בקורונה

דרינק בסוף יום בידוד, זה חיוני? 

 

"ראש הממשלה מודה לאנשי שירותי הבריאות על העבודה הנפלאה והקשה שלהם, וקורא לציבור להמשיך לשמור על ההנחיות של הממשלה להישאר בבית, להגן על הצוותים הרפואיים ולהציל חיים", מסרו בדאונינג 10.

בוריס ג'ונסון ראש ממשלת בריטניה חולה קורונה (צילום: AFP)
פונה לבדיקות בבית החולים. ג'ונסון מנהל את ענייני הממלכה מהבידוד(צילום: AFP)

ברשת BBC דיווחו שג'ונסון צפוי להישאר הלילה בבית החולים שאליו פונה. לפי הדיווח, שר החוץ דומיניק ראב ינהל את ישיבת הממשלה הבוקר, מתוקף תואר הכבוד שניתן לו, "מזכיר המדינה הראשון". דוברו של ג'ונסון הדגיש כי הוא ממשיך לנהל את ענייני הממלכה וכי הוא שומר על קשר עם השרים השונים ופקידי הממשלה.

 

ג'ונסון בן ה-55, נזכיר, הודיע ב-26 במרץ על התוצאות החיוביות של הבדיקה שנערכה לו לאבחון הנגיף, ומסר אז כי הוא סובל מחום גבוה. ביום שישי עדכן כי הוא מרגיש טוב יותר, אך שהוא עדיין סובל מחום. עד עכשיו הוא שהה בבידוד במעונו בדאונינג 10, ומשם המשיך לנהל את ענייני הממלכה בעזרת שיחות וידאו, כשהארוחות שלו מונחות לו מתחת לדלת.

 

על ג'ונסון, יש לציין, נמתחה לא מעט ביקורת על אופן התנהלותו במשבר הקורונה. בראשית הדרך, בשעה שמדינות אחרות באירופה כבר דיווחו על המוני נדבקים ומתים והורו לתושביהן להישאר בבתים, העדיפה ממשלת בריטניה בהנהגתו להסתפק בהגבלות קלות בלבד, ורק בהמשך נקטה צעדים חמורים כמו במדינות האחרות.

בוריס ג'ונסון ובת זוגו קארי סימונדס במערב לונדון הלילה (צילום: AFP)
היא מחלימה. גם הארוסה ההרה קרי סיימונדס חלתה בקורונה(צילום: AFP)

כמו ברוב המדינות שהוכו על-ידי הנגיף, כעת סגורים בבריטניה כל המוסדות הלא חיוניים, כגון ברים, מסעדות, חדרי כושר ומקומות עבודה שונים. בממלכה נדבקו עד כה 47,806 בני אדם. מהנגיף מתו בה 4,934 בני אדם – 621 מהם ביממה החולפת (ירידה לעומת השיא היומי שנרשם שלשום, 708).

 

לאחר שהודיע כי נדבק בעצמו בנגיף, בממלכה ובעולם שידרו שוב ושוב קטע מנאום של ג'ונסון בתחילת חודש מרץ, שבועות ספורים לפני שאובחן כחולה, ובו אמר כי בביקור שערך בבית חולים שבו טופלו גם חולי קורונה הוא לחץ ידיים "לכולם".

 

אתמול חשפה קרי סיימונדס, ארוסתו בת ה-32 של ג'ונסון, שגם היא נדבקה בנגיף הקורונה. סיימונדס, שנמצאת בהיריון, כתבה בטוויטר שבשבוע האחרון היא מרותקת למיטה בעקבות תסמינים של הנגיף וכי כעת היא מחלימה.

 

המלכה לבריטים: "יחד ננצח את הנגיף"

ההודעה על פינויו של ג'ונסון לבית החולים הגיעה שעות אחדות לאחר שנאומה הנדיר של המלכה אליזבת השנייה שודר לאומה הבריטית בערוצי הטלוויזיה. המלכה בת ה-93 הזכירה את הנחישות שגילה הדור שלה בתקופת מלחמת העולם השנייה, והבטיחה שגם את המאבק בנגיף הקורונה ניתן יהיה לנצח.

 

 

בנאום הטלוויזיוני המיוחד, החמישי בלבד בכל 68 שנות כהונתה של המלכה (שלא במסגרת ברכתה המסורתית לחג המולד), היא הבטיחה שהבריטים יוכלו לעבור את המשבר הקשה שעובר עליהם.

 

"יחד אנו מתמודדים עם המחלה הזו, ואני רוצה להבטיח לכם שאם נישאר מאוחדים ונחושים, אנחנו נתגבר על זה", אמרה המלכה בנאום שצולם בטירת וינדזור בתנאים ייחודיים על מנת לשמור על בריאותה: היא והצלם היו היחידים בחדר הגדול שבו הוא צולם, והצלם עטה מסכה וחבש כפפות.

 

"אמנם התמודדנו בעבר עם אתגרים, אך האתגר הזה שונה. הפעם אנו מצטרפים לכל האומות ברחבי העולם במאמץ משותף, תוך שימוש ביתרונות הגדולים שמעניקים לנו המדע והחמלה והרצון לריפוי האינסטנקטיביים שלנו. אנו נצליח – וההצלחה הזו תהיה שייכת לכל אחד ואחד מאיתנו", הוסיפה המלכה.

מאום של מלכת בריטניה אליזבת השנייה על משבר הקורונה (צילום: רויטרס)
"עוד ניפגש שוב". המלכה בנאום הנדיר שלה לאומה(צילום: רויטרס)

מאום של מלכת בריטניה אליזבת השנייה על משבר הקורונה (צילום: רויטרס)
"הניצחון יהיה של כל אחד מאיתנו". ילדים בבריטניה צופים בנאום המלכה(צילום: רויטרס)

מאום של מלכת בריטניה אליזבת השנייה על משבר הקורונה (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

מאום של מלכת בריטניה אליזבת השנייה על משבר הקורונה (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

מאום של מלכת בריטניה אליזבת השנייה על משבר הקורונה (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

היא הודתה לאלו שנשמעים להנחיות ונשארים בביתם, ובכך מסייעים למאמץ לבלום את התפשטות הנגיף. היא הודתה גם לצוותים הרפואיים שעומדים בחזית המאבק בנגיף, ועל מה שכינתה עבודתם "חסרת האנוכיות".

 

המלכה ציינה כי נאומה הנוכחי מזכיר לה מעט את השידור הראשון אי-פעם שלה לאומה, ב-1940, אז היא ואחותה המנוחה מרגרט דיברו – בטירת וינדזור – עם ילדים שפונו מבתיהם בעקבות ההפצצות של גרמניה הנאצית.

 

היא הביעה תקווה שדור העתיד בממלכה יהיה גאה באופן שבו הדור הנוכחי התמודד עם האתגר שניצב מולו. "אלו שיגיעו אחרינו יאמרו שהבריטים היו חזקים כמונו", היא אמרה. "שהתכונות של משמעת עצמית, של נחישות שקטה ונעימת הליכות וערבות הדדית עדיין מאפיינות את הארץ הזו. הגאווה שלנו במי שאנחנו היא לא בעבר שלנו, היא מגדירה את ההווה שלנו ואת עתידנו", הוסיפה.

 

בנאומה התייחסה גם לריחוק החברתי והבדידות שעמם מתמודדים רבים בממלכה, וציטטה את מילות השיר "עוד ניפגש שוב" (We'll Meet Again) של ורה לין, שהפך לסמל של תקווה עבור הבריטים במלחמת העולם השנייה. "עלינו למצוא נחמה בכך שבעוד שאולי נצטרך להתמודד עם עוד דברים בעתיד, ימים טובים יותר ישובו", היא אמרה. "אנו נהיה שוב עם חברינו, נהיה שוב עם המשפחות שלנו, אנו עוד ניפגש שוב".


פורסם לראשונה 05/04/2020 23:17

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: MCT
"ממשיך לנהל את ענייני הממלכה". ג'ונסון
צילום: MCT
מומלצים