שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  צילום: עידו ארז , מוטי קמחי, shutterstock

  המשק צריך לחזור לשגרה. גם לניתוחים הפלסטיים

  נייר עמדה של יו"ר איגוד הפלסטיקאים בו הוא מציע לחשוב על חזרה לשגרת טיפולים מחודשת עורר תגובה עלומה וזועמת מצד משרד הבריאות. פרופ' איל וינקלר שם את הדברים בפרופורציה הנחוצה

  לפני מספר ימים המליץ איגוד הפלסטיקאים לחבריו לשקול חזרה לפעילות רגילה מיד אחרי פסח. הודעה זו באה כחודש לאחר שהיו"ר פנה ביוזמה עצמאית לחבריו והמליץ כחלק מההתכוננות למגיפה לחדול מפעילות ניתוחית וטיפולים קוסמטיים. להודעה החדשה של יו"ר האיגוד, כמו גם להודעתו הקודמת, אין שום משמעות חוקית מחייבת. זו לא יותר מתכתובת פנימית בין חברי האיגוד.

   

  אלא שבניגוד להודעה הראשונה, מיד עם פרסום הודעתו השנייה החל זרם התגובות של "בעלי עניין" בכירים ואנונימיים, שמצאו תירוץ לנגח את המנתחים הפלסטיים. טוב עשה יו"ר הר"י שמסר את התגובה היחידה הרלבנטית: כולנו פועלים ונפעל בהתאם להנחיות הממשלה. אנו מחויבים להנחיות משרד הבריאות וכל יתר העוסקים בהנחיות לציבור.

   

  ניתוחים פלסטיים נשים מבוגרות ()
  למה חשוב להחזיר לשגרה את הניתוחים הפלסטיים?

   

  חשוב להדגיש, בכל מהלך משבר הקורונה לא ניתנה שום הנחייה מטעם איש במשרד הבריאות לאיש מהרופאים הפרטיים או בתי החולים הפרטיים לחדול מפעילות רפואית. כצפוי, באופן טבעי ובהתאם להנחיות הסגר והשבתת המשק, נפסקו מרבית הניתוחים ה"לא דחופים", קרי, הפעילות האלקטיבית של כל ענפי הרפואה, הרפואה הפנימית, הבדיקות, הניתוחים  - בכל התחומים; אורתופדיה, כירורגיה כללית ועוד. הצטמצמו גם צינתורי הלב וגם הכירורגיה הקוסמטית חדלה לחלוטין, וטוב שכך. הסגר מנע כנראה הדבקה המונית שעלולה היתה להמיט אסון.

   

  לפי מיטב הבנתי, הטיפול של משרד הבריאות ויתר משרדי הממשלה במגיפה בישראל הצליח. כמדינה, ראוי שנפרגן לעצמנו. צר לי מאד על הפגיעה הבולטת בחיי דור ההורים שלנו. הסבתות והסבים שנפגעו במגיפה היו צריכים, כנראה ובדיעבד, להיות מוגנים יותר. הראשונים לעמוד בחזית היו צוותי הרפואה. הרופאים ועמם גם השוטרים והחיילים ובעצם כולנו, כל מי שישב בביתו שבועות ארוכים.

   

  המשק צריך לעבור לשלב הבא

  הודעת איגוד הפלסטיקאים האחרונה מדברת על ההמלצה במתאר של חזרה לשגרה, בעיקר השבת מקומות העבודה והמשק לפעילות. במתאר של חזרה לעבודה תסתיים איפוא ההפוגה שכפתה המגיפה על כולנו (מטופלים, רופאים ואלפי העובדים בתעשייה הכירורגיה הקוסמטית). המשק כולו יכול וצריך לעבור לשלב הבא.

   

  נזכיר, שמקצוע הרפואה מטבעו הוא מקצוע המקפיד כשגרה על חיטוי, לבישת מסכות וכפפות, הקפדה על רחצה וסטריליות בחדרי הבדיקה ונקיטת אמצעי מנע נגד זיהום בכל שלבי הטיפול. רופאים פלסטיקאים-מומחים ומרפאות מסודרות ומוקפדות אשר שומרות תמיד ואף יקפידו ביתר שאת על הנוהלים המחמירים, יכולות, לפי ההנחיות, לשוב לפעילות ללא חשש.

   

  אבל, הודעת איגוד הפלסטיקאים (להזכירכם - הודעה שאין בה כל תוקף חוקי או אחר) העירה כצפוי את ההתנפלות. ציצי בשעת חירום? זעקה הכותרת.

   

  ראשית, הרשו לי לשוב להזכיר ולהסביר במה עוסקים מנתחים פלסטיים. אנחנו אמנם מוזכרים בכתבות "החזרה לשגרה" תחת אותה קטגוריה יחד עם המספרות והקוסמטיקאיות, שחלילה לי מלזלזל בעבודתם החשובה והמשמעותית; הם חלק חשוב ומוערך בתעשיית היופי.

   

  לא רק הגדלה או הקטנת חזה

  אבל, ויש אבל גדול. הכירורגיה הפלסטית היא מקצוע כירורגי המחייב התמחות ארוכת שנים. הרבה לפני הגדלות או הקטנות שדיים, הפלסטיקה עוסקת בטיפול קריטי בכוויות, בטיפול משחזר לסרטן השד, בניתוחים מורכבים למלנומה וגידולי עור ממאירים. אנו מגישים טיפול חרום לחיילי צה"ל הנפצעים בזמן פעילות, לנפגעים בתאונות דרכים ועוד ועוד.

   

  אכן כן, במסגרת המומחיות שלנו אנו גם מקטינים שדיים ענקיים שלא ניתן לשאתם על הצוואר הכואב, אנו מהדקים דופן בטן נפולה הגורמת לסבל ולחולי ועוד.

   

  בעיננו, הרופאים והמטופלים שלנו, הכירורגיה הפלסטית והקוסמטית היא מקצוע רפואי לגיטימי חיוני לא פחות מניתוחי לב, אף אוזן גרון ועוד. בתקופת הקורונה נמשכה ללא הרף עבודתנו החיונית, מצילת החיים, בבתי החולים הציבוריים והפרטיים ללא הפסקה. גם המנתחים הפלסטיים היו חלק מהמאמץ של כל רופאי ישראל להישאר עם המטופלים "בקו חזית הווירוס" מבלי לחדול.

  לפי הנחיית משרד הבריאות בימי המגיפה הראשונים, בוצעו ללא הפסקה כל ניתוחי החירום בכוויות, הסרת גידולים, שחזורי שד ועוד.

   

  לפי אותה הנחיה - כל הניתוחים האלקטיביים בישראל נדחו. זה כמובן גרם לכך שמאות אלפי נשים וגברים הצטברו לתור עצום של צינתורים, בדיקות מעיים, הדמיות ועוד. גם אלפי נשים הנזקקות להקטנות שדיים רפואיות, לניתוחי תיקון דופן בטן, כמו גם אלו הממתינים לניתוחי קטרקט, והחלפת פרק ירך ועוד רבים שנדחו, ישמחו כעת לשוב לשגרה.

   

  גם המנתחים הפלסטיים, בהתאם להנחיות משרד הבריאות, ישובו ללא כל היסוס ובגאווה מקצועית לעבודתנו. אנו נעתר לבקשת מטופלינו ונחזיר גם את הניתוחים הקוסמטיים וטיפולי היופי לשגרה, בהדרגה ובהתאם להנחיות. לטעמי, הכירורגיה הקוסמטית וטיפולי ההזרקות הניתנים על ידי המנתחים הפלסטיים, הם חלק חשוב, משמעותי ולגיטימי לאיכות החיים שלנו, לשלווה הנפשית ולתחושת האושר והנורמליזציה של כולנו. אנחנו, כמו גם מטופלינו וכמו יתר העולם, כולנו רוצים לשוב לעבודה, לספורט וגם להזרקות הבוטוקס, לחומרי המילוי למכון היופי ולמספרה. ככה זה.

   

  זה מנהגו של עולם. נשים רבות רוצות לחזור לשגרת הטיפוח שלהן ויש להן הזכות על גופן, זכות הכוללת, כן, גם טיפולים וניתוחים קוסמטיים. רבים מתנגדים, רבים תומכים - אבל זה איננו דיון הרלוונטי לקורונה.

   

  צר לי על רופאי השיניים העוסקים באמת בריפוי שיניים. הם ייאלצו להמתין עוד קצת. הם נמצאים בסיכון עצום להדביק ולהידבק, לכן, חזרתם לעבודה תאלץ להידחות. אישית אני מחכה לרופא השיניים ולשיננית שלי בקוצר רוח.

   

  האושר שאחרי הניתוח אינו שונה

  אני מזמין את כל מי שחושב שכירורגיה קוסמטית אינו מקצוע רפואי לגיטימי - שיתכבד ויעשה גילוי נאות ויצהיר בפתח דבריו שבעיניו ניתוח או טיפול קוסמטי אינם נחוצים, לא היו נחוצים אף פעם וגם לא נחוצים עכשיו. ברור לכול שהסיכון בניתוח אף "רפואי" או ניתוח "עפעף" רפואי זהים לסיכון בניתוח הקוסמטי ואינם שונים אלו מאלה, לא בימי שגרה ולא בימי קורונה. כך גם לגבי הסיכון להדבקה, או לשחיקת מאגרי התרופות בביצוע הקטנת שדיים רפואית (שתתבצע עם החזרה לשגרה), לבין הגדלת שדיים קוסמטית. פגשתי בחיי אלפי מנותחות שעברו ניתוחי הקטנה, הגדלה ושיחזור של שדיים. מרביתן היו מאושרות, לא פחות, אם לא יותר, ממנותחות בקע, כיס מרה וניתוחי גב.

   

  אז מה ההבדל? ההבדל הוא בגישה הבסיסית לנחיצות הניתוח. מי שחושב בימי שגרה שניתוח קוסמטי אינו לגיטימי - זכותו. אבל אין לו זכות להתנפל על המנתחים הפלסטיים עכשיו, בימי קורונה.

   

  כיצד אם כן תתבצע החזרה לפעילות? ראשית, עבודתנו תתבצע לפי הנחיות משרד הבריאות. כמנתח פלסטי, אבקש מהמטופלים להצהיר על כך שאינם חולים, ושהקפידו על כל הנחיות הבידוד. אנו נכניס לחדר ההמתנה מטופלים עוטי מסיכות בלבד, לבדם, ללא ליווי של בני משפחה. נקפיד ונרווח את התור, כך שבחדר ההמתנה המאוורר יהיו מינימום של מטופלים. אנו נמדוד חום לכל מי שיבוא אלינו, ונדרוש חיטוי ידיים של המטופל בטרם כניסה לטיפול.

   

  לסיכום, חשוב להחזיר את המשק בהדרגה לפעילות ולאפשר לשירותים שיכולים לעמוד בהנחיות משרד הבריאות לשוב לעבודה לאט לאט. בין שירותים אלה - גם מרפאות הפרטיות . הטיפולים הפלסטיים הכוללים שחזורים, טיפול בסרטן, בטראומה ובכוויות וגם הניתוחים והטיפולים הקוסמטיים אינם נופלים בחשיבותם ובתרומתם הרפואית מכל הניתוחים האחרים, ולכן יש חשיבות בחידושם המהיר.

   

  פרופ' אייל וינקלר, מנהל מערך הכירוגיה הפלסטית בבי"ח מעייני הישועה; לשעבר יו"ר איגוד הפלסטיקאים בישראל 

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום יוסי זליגר
  פרופ' אייל וינקלר
  צילום יוסי זליגר
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים