שתף קטע נבחר

צילום: shutterstock, עמית שאבי, ירון ברנר

הנדל והאוזר התחייבו לריבלין: "לא נצטרף לממשלת 61 בראשות נתניהו"

זו הסיבה שגרמה לריבלין לא להטיל את המנדט על נתניהו: ח"כ הנדל הבהיר למנכ"ל בית הנשיא כי הוא וח"כ האוזר לא יאפשרו לנתניהו להקים ממשלה צרה. ראשי העבודה פרץ ושמולי העבירו מסרים דומים. לרה"מ 59 תומכים

יועז הנדל צבי האוזר (צילום: אבי מועלם, יריב כץ)
חברי הכנסת הנדל והאוזר(צילום: אבי מועלם, יריב כץ)

האם נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין בחן אפשרות שראש הממשלה בנימין נתניהו יוכל להרכיב את הממשלה הבאה עם תמיכה של 61 חברי כנסת לוּ תקרוס האופציה להקמת ממשלת אחדות?

 

כעת מתברר כי לקראת ההחלטה שבה הודיע היום (א') הנשיא על העברת המנדט לכנסת במקרה שעד מחר בחצות לא ייחתם הסכם בין הליכוד לכחול לבן על ממשלת אחדות, ביקשו בבית הנשיא להבין אם לנתניהו יכולים להיות 61 ממליצים ומתוקף כך אם יש ביכולתו להקים ממשלה צרה לבד.

 

ח"כ יועז הנדל (דרך ארץ) שוחח הבוקר עם מנכ"ל בית הנשיא הראל טובי, ואמר לו כי הוא וח"כ צביקה האוזר (אף הוא מסיעת דרך ארץ שהתפצלה מכחול לבן) לא יהיו הח"כים שייתנו לנתניהו את הקולות להרכיב ממשלה.

 

ההתחייבות של הנדל בפני מנכ"ל בית הנשיא הבהירה לריבלין כי לנתניהו אין אופציה להרכיב ממשלה צרה, ולכן הוא החליט לא להעביר אליו את המנדט עם תום הימים שניתנו ליו"ר כחול לבן ח"כ בני גנץ כדי לנסות להרכיב ממשלה בעצמו.

 

גורמים פוליטיים אמרו הערב כי "יועז הנדל ענה לכל מי ששאל אותו האם יש סיכוי שיצטרף לממשלת נתניהו באופן הכי ברור: הוא נתן התחייבות לנשיא".

 

במקביל, גם יו"ר מפלגת העבודה ח"כ עמיר פרץ וח"כ איציק שמולי העבירו מסרים דומים, ואמרו כי בכל מקרה לא יצטרפו לממשלת נתניהו אם כחול לבן לא תהיה חלק מאותה ממשלה.

 

21 ימים למציאת מועמד מוסכם

הבוקר הודיע כאמור הנשיא ריבלין ליו"ר כחול לבן גנץ כי בנסיבות הקיימות לא תתאפשר הארכה של תקופת מלאכת הרכבת הממשלה שניתנה לו וכי תקופה זו תפקע מחר בחצות.

 

הנשיא ציין כי קיבל החלטה זו לאחר ששוחח גם עם יו"ר הליכוד נתניהו, שלא אישר כי השניים קרובים לחתימה על הסכם שיוביל לממשלת אחדות. לפי ריבלין, והיה ולא יחתמו השניים על הסכם עד מחר בחצות, ולא תשתנה תמונת הממליצים, ישוב המנדט לכנסת ותחל תקופת 21 הימים שבהם יוכלו חברי הכנסת לגבש רוב להמלצה על מועמד מוסכם. למועמד המוסכם יינתנו 14 יום להרכיב ממשלה.

 

לפי הודעת הנשיא, אם בזמן שנותר עד תום התקופה הראשונה שניתנה לגנץ להרכבת ממשלה, ישתנו הנסיבות ויבואו הצדדים אל הנשיא בבקשה להארכת התקופה על מנת לסייע בידם להגיע להסכם, ישקול זאת הנשיא שנית. במקרה שלא יימצא פתרון תוך 21 יום, ישראל תלך לבחירות רביעיות תוך מעט יותר משנה.

 

יו"ר גשר, ח"כ אורלי לוי-אבקסיס שהתפצלה אחרי הבחירות ממפלגת העבודה ומרצ, קראה בצהריים להעביר את המנדט להקמת ממשלה לנתניהו. "פנייתו של גנץ לנשיא המדינה להארכת המנדט היא הודאה בחוסר יכולתו להרכיב ממשלה", ציינה לוי-אבקסיס, שעם הכרזתה הפכה להיות הממליצה ה-59 על נתניהו. אחרי הבחירות המליצו על גנץ 61 חברי כנסת.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי מועלם, יריב כץ
חברי הכנסת האוזר והנדל
צילום: אבי מועלם, יריב כץ
מומלצים