שתף קטע נבחר

צילום: AFP, MCT

"הרבנות הראשית חייבת לו את תקומתה": הרב הראשי לשעבר נפטר מנגיף הקורונה

רבים ביכו את לכתו של הרב אליהו בקשי דורון, ששימש כרב הראשי לישראל בין השנים 1993-2003, ונפטר מנגיף הקורונה: "בקיאותו המופלגת במקורות ישראל התמזגה עם מידותיו הנאצלות. הוא ניחן בנועם הליכות וקיבל במאור פנים כל אדם", ספד לו ראש הממשלה, בנימין נתניהו

 

 

פטירתו אמש (יום א' בלילה) של מי שהיה הרב הראשי לישראל, אליהו בקשי דורון, מנגיף הקורונה - עוררה תגובות אבל רבות. "הרב בקשי דורון היה תלמיד חכם עצום עם אחריות עמוקה לכלל ישראל", ספד לו נשיא המדינה, ראובן (רובי) ריבלין. "רב, אב ומורה דרך לקהילות ישראל בארץ ובתפוצות, שהֵשִׁיב לֵב אָבוֹת עַל בָּנִים וְלֵב בָּנִים עַל אֲבוֹתָם, וקירב לבבות ישראל".

 

< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות . היכנסו >> 

 

הוא הוסיף: "אני זוכר בגעגוע דיונים רבים שנערכו עמו בכנסת ומחוצה לה כרב ראשי, ואת דאגתו הכנה לכל אדם ואדם כמו גם את מאמציו לסייע לנשים עגונות ומסורבות גט", ושלח את תנחומיו "אחרי אובדנו הקשה של ענק רוח".

 

"הרב בקשי דורון היה חוליה חשובה בשרשרת מסירת התורה של חכמי ספרד", ספד לו ראש הממשלה, בנימין נתניהו, והוסיף כי בקיאותו המופלגת במקורות ישראל התמזגה עם מידותיו הנאצלות. הוא ניחן בנועם הליכות וקיבל במאור פנים כל אדם".

 

נתניהו אמר כי הרב שימש "כמורה דרך לכלל קהילות ישראל, בארץ ובעולם. פגשתי בו פעמים רבות ותמיד התרשמתי מאישיותו החמה. בעבורו תורת ישראל נחשבה כתורת חיים. תמצית דרכו הייתה תבונה, סובלנות ואהבת העם והמדינה".

 

קראו עוד בערוץ היהדות:

 

הרב בן ציון בקשי דורון, בנו של הרב, סיפר כי "מה שזוכרים מאבא זו הענווה הגדולה. הוא היה זמין לכל יהודי ודן כל אדם לכף זכות". עוד ספד: "הייתה לו מסירות לציבור. הוא לא השתייך למגזר מסוים, הלב הגדול שלו הכיל את כל מדינת ישראל - והוא היה איש של עם ישראל".

 

הרב בקשי דורון אושפז בבית החולים "שערי צדק" ביום שלישי בשבוע שעבר, לאחר שהתברר כי חלה בנגיף. בימים האחרונים היה מאושפז בבית החולים. בן 79 היה בפטירתו. הלווייתו תיערך הבוקר (ב') בשעה עשר וחצי, בהר המנוחות בגבעת שאול, בחלקה של קדישא הספרדית, בנוכחות מצומצמת של ילדיו ורבנים בכירים. בהודעה שיצאה נמסר כי המשטרה והמשפחה פנו לציבור בבקשה שלא להגיע להלוויה, ולשמור על כל כללי משרד הבריאות.  

 

הרב אליהו בקשי דורון ז
הרב אליהו בקשי דורון ז"ל(צילום: יעקב כהן)

 

יו"ר כנסת וראש "כחול לבן", בני גנץ, ביקש לשלוח "תנחומים מעומק הלב למשפחתו, ליקיריו ולתלמידיו של הראשון לציון, הרב הראשי לשעבר אליהו בקשי דורון". הוא אמר כי "ומרשתו וחוכמתו ימשיכו לחיות דרך תלמידיו ודרך ההולכים בדרכו".

 

"אבד אחד מגדולי הפוסקים שבדור"

שר הביטחון, נפתלי בנט, אמר הערב כי "הרב הראשי לשעבר היה איש חסד ונתינה, שפעל רבות לקירוב לבבות בעם ישראל. מוסדות 'בנין אב' ו'דבי אליהו' שהקים מסמלים את מורשתו, מורשת של אהבת העם והתורה". עוד ביקש "לשלוח תנחומים למשפחה בשעה קשה זו. עם ישראל כולו מחבק אתכם".

 

הרב אליהו בקשי דורון ז
הרב בבחירות האחרונות(צילום: יעקב כהן)

 

שר הפנים, אריה דרעי, ספד לו ואמר כי "הרב בקשי דורון היה תלמיד חכם ענק, מורה דרך לרבים בעם ישראל ופטירתו היא מכה גדולה. כאב גדול מאוד, ואבדה גדולה לעם ישראל". גם השר לשירותי דת, הרב יצחק וקנין, אמר כי ''עולם התורה וההלכה איבד הערב את אחד מגדולי הפוסקים שבדור".

 

''זכיתי להכירו באופן אישי ולהתייעץ איתו כשכיהן כרב ראשי ואב"ד בחיפה", אמר. "הרב היה מגדלור שמשך אליו רבים שבאו להתייעץ עימו ולשמוע ממנו דעת תורה. דרכו ההלכתית באה לידי ביטוי בספרי ההלכה שלו, שו"ת 'בנין אב'".

 

שר החינוך, הרב רפי פרץ, אמר כי "עם ישראל התייתם" עם פטירת הרב בקשי דורון, שהיה "מגדולי התורה בדורות האחרונים, מורה לרבים, מסור לתורה ולעם ישראל באופן יוצא דופן, הנהיג רבנות שורשית וקשובה, מכילה ומאירת פנים".

 

יו"ר האיחוד הלאומי, שר התחבורה בצלאל סמוטריץ', ספד אף הוא לרב. "זה כאב עצום על תלמיד חכם, איש תורה וחסד, מנהיג. מחובר לכל חלקי העם שהוביל בתפקידיו עמידה איתנה על כבודה של תורה", אמר.

 

"הוא הוביל את מהפיכת הכשרות ברבנות"

הראשון לציון, הרב הראשי יצחק יוסף, אמר כי "עולם הרבנות, התורה וההלכה איבד את אחד מעמודי התווך שלו. אוי לו לדור שאיבד כלי חמדתו, אוי לה לספינה שאבד קרבניטה". הרב שממלא את אותו התפקיד שמילא הרב בקשי-דורון, אמר כי "הרב המשיך את שושלת הראשונים לציון לדורותיהם, זך השכל והרעיון. זכינו להכירו עוד כאשר כיהן כראש הקיבוץ בישיבת 'פורת יוסף' והרביץ תורה בתלמידים שהשתוקקו לקבל תורה מפיהו".

 

הרב אליהו בקשי דורון ז
הרב אליהו בקשי דורון ז"ל(צילום: יעקב כהן)

 

הוא סיפר כי "שיעוריו בישיבה היו מלאים בפלפול חד, ובספריו הרבים חתר לשלב את השיטות - השיטה הליטאית שבה למד בישיבת חברון, עם השיטה ההלכתית הספרדית כפי שלמד ממרן אבי מורי (הרב עובדיה). היה מפורסם בכוח ההיתר כפי מסורת גדולי ספרד ולאמיתה של תורה".

 

הרב יוסף סיפר כי אביו הוא זה שמינה את הרב בקשי דורון לרב העיר בת ים ולאחר מכן חיפה, ולאחר שנבחר כרב הראשי הספרדי לישראל, "הוביל את מהפיכת הכשרות ברבנות הראשית, הנהיג וסידר את כלל מחלקות הרבנות מהמסד ועד הטפחות", כדבריו. "הרבנות הראשית לישראל חייבת לו את תקומתה המחודשת בעשרות השנים האחרונות. תנחומיי למשפחתו יחד עם כל בית ישראל אשר אבלים את לכתו".

 

"הרב שהיה בעל ייסורים גדול כל חייו"

הרב הראשי לישראל ונשיא בית הדין הגדול, דוד לאו, הביע צער עמוק על פטירת הרב, שמילא את תפקיד נשיא בית הדין הרבני הגדול, "ועמד בראשות מוסדות תורה שברבים בהם צמחו תלמידי חכמים מופלגים", כדבריו. "הוא עמד לימין רבני ודייני ישראל בעצה ותושייה. הסתלקותו הערב מותירה חלל גדול בעולם היהודי".

 

הרב אליהו בקשי דורון ז
חנוכה. הרב בקשי דורון ז"ל(צילום: יעקב כהן)

 

הרב הראשי לאו הוסיף כי "נמשיך עם כל בית ישראל להעתיר בתפילה לבורא עולם שישלח רפואה שלמה לכל החולים, ויסיר מאיתנו את המגיפה הקשה הזו".

 

נשיא מועצת חכמי התורה ומנהיגה של תנועת ש"ס, הרב שלום כהן, קיבל "בצער גדול את הבשורה המרה על פטירתו של הראשון לציון". הוא כינה אותו "בעל ייסורים כל חייו. זו אבידה גדולה לדור כולו".

 

הרב בקשי דורון, שהיה בשנים האחרונות תושב ירושלים, כיהן כרב הראשי הספרדי לישראל בשנים 1993-2003, עם אשפוזו נמסר כי סבל ממחלות רקע. הוא עמד בראש מוסדות "בניין אב" ברמת שלמה ו"דבי אליהו" בבית וגן בירושלים.

 

הרב נולד בשנת 1941. הוא למד, בין היתר, בישיבת חברון היקרתית. בתפקידו הראשון כיהן כרב שכונות בבת ים ובשנת 1972 מונה לרבה הראשי של העיר. בשנת 1975 מונה לרב הראשי של חיפה, תפקיד שבו כיהן כשני עשורים. ב-1993 הוא התמונה ל"ראשון לציון" - הרב הראשי הספרדי לישראל - וכיהן לצדו של הרב ישראל מאיר לאו. מניין הנספים המגיפה הגיע אמש ל-105 בני אדם.

 

"העיר ירושלים תנציח את זיכרו הגדול"

ראש העיר ירושלים, משה ליאון, ספד לרב שאותו הגדיר כ"אחד מענקי הרוח שפעלו בעולם היהודי", ביגון עמוק, כדבריו. "הוא היה איש של חסד, איש של נתינה ורבות עוד יסופר על פועלו לטובת הציבור. זכיתי להיכרות קרובה ומעמיקה עימו, להנות מעצותיו ולהתברך מפיו הקדוש פעמים רבות". הוא הצהיר כי "העיר ירושלים שבה פעל, למד וגידל את משפחתו, תנציח את זיכרו הגדול בתקופה הקרובה". גם ח"כ ניר ברקת ("הליכוד"), מי שהיה ראש עיריית ירושלים, אמר כי "פועלו ומורשתו הרוחנית יהיו איתנו לעד".

 

ח"כ מיכאל מלכיאלי (ש"ס) אמר כי הוא "חש הערב עצב נורא". לדבריו, "הרב היה דמות מרתקת אשר שילבה ידענות אדירה של תורה, ספריו בהלכה נמצאים ברבים מהיכלי התורה, אבל גם בפן הפרטי, בשנים האחרונות הגעתי להתייעץ ולהתברך בביתו פעמים רבות". הוא הוסיף כי "הרב היה במשך שנים אחד מרבניה המשפיעים של תנועת ש"ס והשר דרעי היה נועץ בו רבות... איבדנו אדם גדול שהיה בנוסף לכל גם גאון במידות. החיוך והעצה שלו תחסר לי ולרבבות שומעי לקחו לאורך עשורים רבים".

 

ב"עתים" הביעו צער על פטירתו של הרב, ש"הוביל דרך של מתינות שהאמינה בכבוד הבריות והתרחקה מכפייה", כפי שספד לו יו"ר הארגון, הרב שאול פרבר. "בין היתר, היה מעמודי התווך של מערך הגיור, וחתר למציאת פתרונות בתחום הנישואים. החוכמה והענווה שלו יחסרו מאוד,.

 

"תנועת נאמני תורה ועבודה" הוציאה הודעת ניחומים וצער על מי שלדבריהם, "סלל בפסיקתו דרכים חדשות בניסיון למצוא פתרונות לסוגיות מורכבות בנושאי דת ומדינה. דמותו העניינית ומעוררת ההשראה תחסר בעולם הפסיקה ההלכתית".

 

ד"ר עליזה לביא אמרה כי "הרב אליהו בקשי דורון היה תלמיד חכם מובהק, שידיו רב לו בכל חדרי התורה. פוסק אמיץ שפסיקותיו נשענו גם על ידע הלכתי רב ומעמיק, וגם על היכרות קרובה של החברה הישראלית על מאפיינה ומצוקותיה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יעקב כהן
הרב אליהו בקשי דורון ז"ל
צילום: יעקב כהן
מומלצים