שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  צילום: AFP, MCT

  הפורשים כעת לפנסיה יאבדו 10% מקצבתם

  לפי המכון הישראלי לדמוקרטיה, קצבת הפנסיה של הפורשים החודש נמוכה בכ-300 שקל מזו שלפני חודשיים. עורכי המחקר: המדינה צריכה לזמן מוגבל לפצות את הפורשים בחודשים הקרובים שקצבתם נחתכה ברגע האחרון

   

   

  מחקר של המכון הישראלי לדמוקרטיה מצא כי מי שיפרשו בחודש הקרוב לפנסיה, יקבלו קצבה שתהיה נמוכה ב-10% לעומת הקצבה שהיו מקבלים אילו היו פורשים לפני חודשיים. את הניתוח ערכו פרופ' איתן ששינסקי ורחל זקן מהמרכז לממשל וכלכלה במכון הישראלי לדמוקרטיה.

   

  מתגייסים למען הקהילה: חברות וארגונים תורמים ומסייעים בצל המשבר

  שירות התעסוקה: עלייה בשיעור המפוטרים לעומת היוצאים לחל"ת

  יצרניות הנפט סיכמו על קיצוץ היסטורי בתפוקה

   

  לפי הנתונים, קצבתם החודשית של מי שחסכו במשך 25 שנה ושכרם היה ממוצע תפחת בכ-300 שקל. קרנות הפנסיה החדשות שהחלו לפעול בשנת 1995 מהוות את עיקר החיסכון הפנסיוני של מבוטחים רבים, שאינם נהנים מפנסיה תקציבית.

   

  ששינסקי וזקן העריכו מה גובה החיסכון של עובד עם שכר ממוצע במשק, תחת ההנחה שהחל לחסוך בקרנות הפנסיה החדשות, שהוקמו ב-1995, ובהנחה שהתשואה השנתית היא 3.74% (התשואה שבה משתמש האוצר לחישובים אקטואריים) ושרק 73.8% משכר השכירים מבוטחים לחיסכון הפנסיוני. לפי החישוב, החיסכון בסוף 2019 עמד על 464.7 אלף שקל.

   

  קופה פנסיונית (צילום: Shutterstock)
  קצבה נמוכה יותר לפורשים עכשיו(צילום: Shutterstock)

   

  משבר הקורונה פוגע בפנסיות ()

   

  פיצוי לפורשים

  ששינסקי וזקן מעריכים כי היקף הפגיעה בחיסכון עומד על 10%, שהם 46,400 שקל. זאת לפי תיק השקעות סולידי שבו שיעור החשיפה למניות הוא 18% ואג"ח מיועדות על 27%. הירידות בשוק ההון בעקבות הקורונה מובילות לירידה בחסכונות הפנסיה. לפי חישוב של קצבה במשך 200 חודשים, שהם כ-16.5 שנים, הקצבה החודשית הממוצעת היתה אמורה לעמוד על 2,323 שקל בחודש ובפועל תעמוד על 2,091 שקל בחודש.

    

  ששינסקי וזקן סבורים כי לנוכח המצב החריג, המדינה צריכה לזמן מוגבל לפצות את הפורשים בחודשים הקרובים שקצבתם נחתכה ברגע האחרון. השניים העריכו כי מספר הפורשים המקסימלי ב־2020 יעמוד על כ-10,000 איש, עם הפסד שנתי ממוצע של כ-3,000 שקל. העלות לפיצוי תהיה בין 200 מיליון שקל ל-5,000 פורשים, ל-400 מיליון שקל לתרחיש עם 10,000 פורשים.

    

  הפגיעה הצפויה שהייתה אמורה להיות עבור החוסכים בקרנות הוותיקות, לאחר שהממשלה נמנעה להעלות את גיל הפרישה לנשים, נדחתה בצל המצב לשנה הבאה, מה שרק יעמיק את הקיצוץ שיספגו העמיתים. לדברי ששינסקי וזקן, "נפצה את מי שייצא לפנסיה בארבעת החודשים הקרובים. אנשים לא צריכים שהפנסיה שלהם תהיה תלויה במצב המאקרו. אנו נמצאים בעיצומו של אירוע שממדיו מתגלים בהדרגה, כאשר מגפת הקורונה מלמדת אותנו שיש משבר ויש מגה משבר.

   

  הם הוסיפו כי "בעבר, לאחר שנת 2008, העניקה הממשלה רשת ביטחון לפנסיה התקציבית, לקרנות הוותיקות ולקופות הגמל המבטיחות תשואה שאמנם לא יושמה בפועל מאחר ששוק ההון תיקן את עצמו. ואולם עם פרוץ מגפת הקורונה והירידות הדרמטיות בשוק ההון, בעוד הלוחות נצבעים באדום וההפסדים האישיים כואבים מתמיד, אין לדעת עד מתי יימשכו מגמות אלו, בעיקר לאור צעדי המדיניות המכוונים לירידה משמעותית בפעילות הכלכלית של המשק".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  פרישה לפנסיה
  צילום: shutterstock
  מומלצים