שתף קטע נבחר
צילום: AFP, MCT

ממצאים חדשים: נגיף הקורונה יכול להגיע למרחק של עד 4 מטרים, ונשאר על סוליות הנעליים

חוקרים בסין מצאו כי נגיפי הקורונה נמצאים כמעט בכל מקום, כולל על הרצפה וסוליות הנעליים, ועלולים להגיע גם עד מרחק 4 מטרים. מחקר קודם כבר מצא שהנגיפים עלולים לנוע עד למרחק של 8 מטרים

מאז פרוץ מגפת הקורונה התבקשנו לשמור על מרחק של 2 מטרים זה מזה, אבל ממצאים חדשים מגלים שנגיף הקורונה עף למרחקים ארוכים הרבה יותר, ורובץ לא רק על חפצים אלא גם על הרצפה ועל סוליות הנעליים. הממצאים פורסמו בכתב העת למחלות זיהומיות מתפרצות.Emerging Infectious Diseases (המתפרסם בחסות CDC).

 

התפרצות הקורונה - סיקור נרחב ב-ynet

 

המחקר בוצע ביחידות לטיפול נמרץ של בית החולים הואושנשן שבעיר ווהאן, שם פרצה המגפה לראשונה. החוקרים נטלו משטחי קורונה מהאוויר, מחפצים, מהרצפה וגם מבגדי ונעלי הצוות שבמקום. בזמן המחקר אושפזו ביחידה לטיפול נמרץ 15 חולי קורונה במצב קשה ו-24 חולים במצב בינוני.

 

3082 ()
שרידי הווירוס נמצאו גם על רצפת בית החולים

 

החוקרים מצאו כי באזור החולים הקשים, נמצאו נגיפי קורונה ב-70% מדגימות הרצפה. כאשר נכנסו ליחידה לטיפול נמרץ אנשי צוות, הם פיזרו את הנגיפים על הרצפה, כך ש-100% מהדגימות החוזרות מהרצפה היו חיוביות לקורונה. החוקרים דגמו גם את סוליות הנעליים של אנשי הצוות, ומצאו נגיפי קורונה במחצית מהדגימות שנלקחו.

 

נגיפי קורונה נמצאו גם במשטחים וחפצים בהם נגעו אנשי הצוות: השיעור הגבוה ביותר של נגיפי קורונה היה בדגימות מעכברי מחשב, פחי זבל, מעקה בטיחות של מיטות החולים וידיות דלתות. נגיפי קורונה נמצאו גם על כפפות אנשי הצוות וקצות שרוולי הבגד. קורונה נמצאה גם בדגימות שעל מסכות הפה.

 

המרחק אליו נישא הווירוס

החוקרים המשיכו לבדוק את התפשטות הווירוס באוויר. החוקרים מצאו כי בניגוד לפרסומים קודמים, נגיפי הקורונה אכן נמצאים באוויר, אם כי רסיסי הרוק שעליהם הם נישאים – נוחתים בסופו של דבר לרצפה ומזהמים אותה. החוקרים מצאו עוד כי רסיסי רוק, שעליהם נגיפי קורונה עשויים להגיע עד מרחק של ארבעה מטרים מהחולה, מרחק כפול מההמלצות של ארגוני הבריאות בעולם.

 

בעקבות הממצאים, המליצו החוקרים להקפיד על חיטוי סוליות הנעליים, חיטוי מסכות פנים לפני השלכתם לאשפה וחיטוי של הרצפה והאביזרים שעלולים לבוא במגע עם חולה קורונה. החוקרים עוד ציינו, כי בשל ההקפדה החמורה על אמצעי החיטוי ביחידות לטיפול נמרץ שנבדקו, אף איש צוות רפואי לא נדבק בקורונה עד ל-30 במרץ השנה.

 

מחקר שפורסם בחודש שעבר, מצא שנגיפי קורונה עשויים לנוע עד למרחק של 8 מטרים. עם זאת, ד"ר אנתוני פאוצ'י, יועץ הבית הלבן למאבק בקורונה, אמר בתגובה לפרסום כי מדובר בממצאים "מטעים", וכי הפצת הנגיף למרחק כה רב דורשת עיטוש או שיעול רבי עוצמה באופן חריג.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
הנגיף נשאר גם על הנעליים
צילום: רויטרס
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים