שתף קטע נבחר

"קרובים להסכם": נתניהו וגנץ נועדו הלילה וייפגשו שוב הבוקר

בתום פגישה במעון ראש הממשלה מסרו נתניהו וגנץ כי "חלה התקדמות משמעותית" במגעים להקמת ממשלת חירום לאומית. דקה לפני פקיעת המנדט של גנץ פנו השניים לנשיא וקיבלו ארכה בת יומיים. גורמים בימינה: "נתניהו מכר את הימין"

ראש הממשלה בנימין נתניהו ויו"ר כחול לבן בני גנץ השיגו הלילה (בין שני לשלישי) התקדמות משמעותית במאמצים להרכבת ממשלה. השניים הודיעו שייפגשו שוב בשעה 09:00 הבוקר, ובינתיים קיבלו ארכה מנשיא המדינה ראובן ריבלין עד ליום רביעי בחצות. בעקבות ההתפתחויות פרשה ימינה מגוש הימין שליווה את נתניהו בשלוש מערכות הבחירות האחרונות.

בנימין נתניהו בני גנץ (צילום: לע
בנימין נתניהו ובני גנץ(צילום: לע"מ)

בהודעה משותפת לצדדים, נמסר כי "בפגישה בין ראש הממשלה נתניהו ויו"ר כחול לבן גנץ חלה התקדמות משמעותית במגעים להקמת ממשלת חירום לאומית. הצדדים קבעו להיפגש שוב בבוקר בנוכחות צוותי המשא ומתן".

 

כאמור, הנשיא ריבלין האריך את המנדט להרכבת ממשלה שהוטל על גנץ עד ליום רביעי הקרוב. נתניהו וגנץ פנו לריבלין בבקשה משותפת בשעה 23:59, לאור ההתקדמות במשא ומתן והרצון שלא לגרור את ההכרעה לכנסת. לפי בית הנשיא, "הבקשה נמסרה כפי שדרש הנשיא, על דעת שני הצדדים ומתוך הבנה כי אלה קרובים מאוד להסכם ביניהם. על פי בקשה זו הוארך פרק הזמן כך שמועד פקיעתו יהיה יום רביעי, כ"א בניסן, 15 באפריל, בחצות". ריבלין סירב בעבר לבקשת גנץ להאריך את המנדט, והתכוון להעבירו לכנסת מכיוון שלנתניהו לא היו 61 ממליצים - אולם בעקבות ההתפתחות והפנייה המשותפת, שינה את החלטתו.

 

נתניהו הסמיך את שר החוץ ישראל כץ לנהל במקומו את ישיבת הממשלה בעניין הסגר בחג השני כדי שיוכל להתפנות לפגישה עם גנץ.

  

 

 

מוקדם יותר אתמול התייחס גנץ למאמצים להרכבת ממשלה: "עשינו כל מה שניתן כדי לשרת את אזרחי ישראל ולמנוע בחירות רביעיות, במציאות קשה כפי שאנחנו מתמודדים ונתמודד איתה. נתניהו והליכוד יודעים שאנחנו שותפים הגונים והם יודעים שישנם נושאים שבהם לא נתפשר, ובראשם שמירה על שלטון החוק והגנה על הדמוקרטיה הישראלית".

 

לדברי גנץ, "לפני כמה ימים הגענו נתניהו ואני לסיכום הגון. בסיכום הזה הליכוד התפשר על חלק מרצונותיו וכן, גם אנחנו התפשרנו על חלק מרצונותינו. סיכום שקובע חלוקה הוגנת ושם את טובת המדינה לפני הצרכים האישיים והפוליטיים של כל אחד מהשותפים הפוטנציאליים. אני אומר לכם בידיים נקיות, הגענו לסיכומים ואני מקווה ועומד על כך שנממש אותם לטובת אזרחי ישראל. אין לנו דרך אחרת, זהו צו השעה".

 

גנץ התייחס למשבר הקורונה שגרם להקמת ממשלת החירום הלאומית: "נתניהו הבין שאין לו יכולת למשול לבד והוא זקוק לסיוע שלי בהתמודדות ובניהול המשבר. מצב החירום אילץ אותי להתפשר על הכוונה שלא לשבת עמו בממשלה אחת. מצב החירום שנכפה על העולם כולו ועל מדינת ישראל לא מאפשר לאף מנהיג לעצום עיניים, לאטום אוזניים ולהתעסק באגו של עצמו".

Yamina members celebrate exit poll results, March 2020 general elections  ()
"נתניהו מכר את הימין". ראשי ימינה לאחר הבחירות
 

גם נתניהו התייחס אמש למאמצים שנעשו להרכבת הממשלה: "אנחנו משקיעים מאמצים גדולים להקים ממשלת אחדות, עוד הערב אם אפשר. נקווה שנצליח בכך. וגם אם הדבר לא יקרה עד חצות, נעשה הכל וננסה לסיים את זה - נעשה כל מאמץ להוסיף באחדות, שהמדינה כל כך זקוקה לה בימים אלה".

 

אחר כך קרא בציוץ בטוויטר לבני גנץ להגיע למעונו ולקדם הקמת ממשלת אחדות: "בני, אני מחכה לך במעון ראש הממשלה בירושלים - בוא ניפגש ונחתום עוד הערב על הקמת ממשלת חירום לאומית שתציל חיים ותפעל למען אזרחי ישראל". במקביל לקריאה הזו נמשך במשך כל שעות הערב אתמול המשא ומתן בין צוותי הליכוד וכחול לבן.

 

גורמים בימינה הגיבו על ההתפתחויות האחרונות: "נתניהו מכר את הימין בשביל להציל את עצמו אבל הוא יגלה מהר מאוד ששותפיו החדשים שמחזיקים בתיק המשפטים יזרקו אותו מהר מאוד מבלפור. כשכחול לבן יזרקו אותו מבלפור, אנחנו לא נהיה שם".

 

בליכוד הגיבו לכך: "האמירות שנשמעות ממפלגת ימינה משוללות יסוד ונועדו לנסות ולטרפד ממשלת חירום לאומית לטובת תפקידים לבכירי ימינה. ראש הממשלה עומד איתן על העקרונות של המחנה הלאומי, כפי שנהג תמיד, ובראשם החלת הריבונות".

 

יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן תקף גם הוא את נתניהו ואת גנץ: "לא שמענו על קיום דיון אמיתי ומעמיק באשר לשינויים דרמטיים להבראת מערכת הבריאות, על הטיפול באבטלה וסיוע לעצמאים ולמגזר העסקי. במקום מופעי הראווה, ההאשמות והטפות המוסר ההדדיות תנו דוגמה אישית. תקימו ממשלה רזה עם מינימום של שרים, תקצצו את שכר הבכירים כולל שכרם של ראש הממשלה, שרים, ח"כים והפקידות הבכירה ותוציאו את הסעיף המדבר על בניית מעון שרד למ"מ ראש הממשלה מההסכם ביניכם".


פורסם לראשונה 13/04/2020 22:45

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים