שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  צילום: AFP, MCT

  אושרה: בדיקת רוק לאבחון קורונה – בלי מטוש ובלי פראמדיק

  מינהל המזון והתרופות האמריקני אישר לשימוש בדיקה חדשה המאתרת את נגיף הקורונה בדגימת רוק, ללא צורך במטושים וללא צורך באיש צוות רפואי המבצע את הבדיקה. הבדיקה תאפשר להגביר את קצב הנבדקים שרק נדרשים להשאיר דגימה במבחנה זעירה

  התקדמות נוספת במאמצים להגדלת מספר הנבדקים לקורונה: מינהל המזון והתרופות האמריקני, ה-FDA, אישר את שיווקה של בדיקת קורונה חדשה באמצעות דגימת רוק, הפוטרת מהצורך להשתמש במטושים וחוסכת גם צוותים רפואיים הנדרשים לביצוע הבדיקות.

   

  את הערכה החדשה פיתחו חוקרי אוניברסיטת רטגרס בארה"ב. היא תהיה זמינה תחילה בבתי חולים ובמרפאות שונות, אולם לא מן הנמנע שבעתיד יוכלו מטופלים לבצע אותה בעצמם ולמסור את הדגימה בנקודות איסוף.

   

  התפרצות הקורונה - סיקור נרחב ב-ynet

   

  ההבדלים בין הבדיקה הקיימת לבין הבדיקה באמצעות רוק

  בגישה הנוכחית לבדיקת COVID-19, איש צוות רפואי, לרוב פראמדיק או חובש מד"א נוטל דגימה מהאף או מהגרון באמצעות מטוש, כשהוא ממוגן. לאחר הדגימה נדרש איש הצוות הרפואי להחליף כפפות, ולעתים גם מסכה. כשיעד הבדיקות בישראל עומד על כ-10 אלף ליממה, מדובר בחשש למחסור חמור באספקת הציוד הרפואי, כמו גם צורך במאות צוותי רפואה בודקים.

   

   ( )
  בדיקה באמצעות רוק. אין צורך באיש צוות רפואי

   

  בבדיקה החדשה מקבל החולה החשוד מבחנה קטנה לתוכה הוא נדרש לירוק מספר פעמים. לאחר מכן נדרש הנבדק למסור את המבחנה בחזרה לאיש הצוות הרפואי לצורך העברה למעבדה. השיטה החדשה פוטרת מאיש צוות רפואי להתקרב אל החולה, ותאפשר לקבל דגימות רבות במקביל מכמה נבדקים.

   

  גם בשיטה הנוכחית נבדקת נוכחות המטען הגנטי של נגיף הקורונה באמצעות מכשירי PCR. בדיקות מעבדה גילו שהשיטה החדשה זהה לדיוק של דגימות המטוש. לעת עתה, מינהל התרופות האמריקני אישר לבצע את הבדיקה רק במרפאות או בתי חולים, וכי מטופלים שקיבלו תוצאה שלילית, נדרשים לאשר את התוצאה באמצעות שיטת הבדיקה הישנה. זאת עד לאיסוף תוצאות נוסף מכמות נרחבת של מטופלים, שתאושש את רמת הדיוק של השיטה החדשה.

   

  ובינתיים בישראל, היעד כפי שהבטיח ראש הממשלה בנימין נתניהו של 50 אלף בדיקות, עוד רחוק מאוד: בימים האחרונים בוצעו פחות מ-10 אלף בדיקות ביממה. מכון ויצמן צורף למעבדות הבדיקה, והבטיח כי ניתן לבצע שם אלפי בדיקות ביממה. במעבדות אוניברסיטת תל אביב שאושרו על ידי משרד הבריאות, ממתינים בינתיים ל"אור ירוק" לתחילת הדגימות.

   

  בימים האחרונים חלה צניחה נוספת במספר הבדיקות היומי. משרד הבריאות טען כי מדובר בהחלפת ריאגנטים, והכשרת צוותי מעבדות, וכי מספר הבדיקות היומי צפוי לעלות בימים הקרובים.

   

  צפו: פראמדיקית מד"א מספרת על החיים בצל דגימות הקורונה

    

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים