שתף קטע נבחר

צילום: shutterstock, עמית שאבי, ירון ברנר

קשיים במו"מ: פג המנדט של גנץ, הכנסת תכריע

פערים במו"מ בין הצדדים בסוגיות מערכת המשפט והרוטציה. גנץ אמר למקורביו: "לא באתי לממשלת חירום לאומית כדי להתעסק עם בג"ץ, אלא כדי לשמור על הדמוקרטיה". הצדדים ייפגשו פעם נוספת

בנימין נתניהו בני גנץ (צילום: אלכס קולומויסקי אמיר כהן)
מחלוקת בסוגיית מערכת המשפט והרוטציה. גנץ ונתניהו(צילום: אלכס קולומויסקי אמיר כהן)

 

המנדט פקע: הלילה בחצות (בין רביעי לחמישי) פקע המנדט שקיבל יו"ר כחול לבן ויו"ר הכנסת, בני גנץ, להרכבת הממשלה. צוותי המשא ומתן של הליכוד וכחול לבן נפגשו אמש "במטרה להקים ממשלת חירום לאומית", אך לא הגיעו להסכמות בסוגיות משפטיות וכן בנושא הרוטציה. כעת עוברת ההכרעה לכנסת וכל ח"כ שישיג 61 חתימות יוכל לנסות להרכיב ממשלה, או לחתום על הסכם אחדות.

 

בשיחות עם מקורביו אמר גנץ: "אני לא באתי למו"מ לממשלת חירום לאומית כדי להתעסק עם בג"ץ אלא כדי לשמור על הדמוקרטיה. אני לא מוכן לעקוף את בג"ץ ולא מוכן להביך את בג"ץ". בהודעה משותפת לליכוד ולכחול לבן, נמסר כי הצדדים ייפגשו היום פעם נוספת במטרה להגיע להסכמה.

 

גורם המעורה במשא ומתן סיפר אתמול כי הליכוד רצה בעצם שינוי חקיקה בחוק יסוד הממשלה. על פי הדרישה, יתווסף לסעיף 23 בחוק יסוד: הממשלה - סעיף (ד') שקובע כי בית המשפט לא ידון בהפסקת כהונתו של שר בממשלה אלא אם כן הוסמך לכך בחוק. כלומר, שינוי של הלכת דרעי-פנחסי שלא מאפשרת לשר לכהן עם כתב אישום.

 

בכיר בכחול לבן אמר אמש ל-ynet, במקביל לשיחות, כי "המאבק הגדול כרגע הוא לא על ההסכם עצמו אלא על 'מסמך אבי ליכט' שנועד למעשה להבטיח את קיום הרוטציה וכניסתו של גנץ לתפקיד ראש הממשלה". לדבריו, "הליכוד החליטו ברגע האחרון להתנגד למסמך ובמקום שהוא יגן על גנץ - הם רוצים הסכם עוקף בג"ץ לביבי". 

   

 
בשעה שבליכוד ייחסו לכחול לבן חשדנות מוגזמת שטרפדה את ההסכם, בכחול לבן יש מי שקיבלו את הרושם שנתניהו חתר להסכם עוקף בג"ץ ומנסים לנטרל את זה. על אף הניסיון לסיים את הסכם האחדות כמה שיותר מהר, הפערים בין הצדדים בסוגיות המהותיות של מערכת המשפט והרוטציה לא נפתרו, וזאת למרות שעות ארוכות של דיונים.

 

בעניין הוועדה למינוי שופטים, המחלוקת עמדה בעינה היות שבליכוד דרשו שלושה נציגים בוועדה. בעוד שמטעם כחול לבן יכהן על פי חוק שר המשפטים אבי ניסנקורן, הוסכם כי השר הנוסף יהיה מהליכוד ומלבד זה נציג נוסף יכהן מטעם האופוזיציה. הוויכוח שנותר הוא על זהות חבר הכנסת הנוסף שהליכוד רוצה שיהיה ממפלגתו. 

 

אחד הנושאים שנותרו פתוחים והעסיקו מאוד את הצדדים נגע למנגנון הרוטציה המסובך שנבנה. עם תחילת המו"מ ובשלבי האמצע הגיע עו"ד אבי ליכט, לשעבר המשנה ליועמ"ש, עם מסמך חקיקה שנועד להגן על יו"ר כחול לבן בני גנץ כשהוא קובע מנגנונים שיבטיחו את קיום הרוטציה בתום 18 חודשים מכהונתו של נתניהו. אלא שכעת חלק מהמנגנונים לא היו מקובלים על הליכוד והתקיים ויכוח ארוך לפרטים הקטנים כיצד ליישם אותם.

 

כך לדוגמה, במסמך ליכט נקבע כי במקרה שבו בג"ץ יפסול את נתניהו מלהרכיב ממשלה בגלל כתב האישום, הסכם האחדות יחשב בטל והאירוע הפוליטי יחזור לכנסת. כך גם במקרה שבג"ץ יתערב בסוגיית ממלא המקום אחרי הרוטציה ויפסול את נתניהו מלכהן כממלא מקום בגלל כתב האישום נגדו. 

 
 

בליכוד לעומת זאת, דרשו שבמצב כזה הכנסת תפוזר מיד והמערכת הפוליטית תלך לבחירות. הסעיף הזה העלה שאלות קשות ולא רק הוא. בליכוד טענו שיש לא מעט שטחים אפורים בהסכם ושאלות שהם עוררו, כמו מה יקרה אם לא יעבור תקציב, (לפי מסמך אבי ליכט של כחול לבן - המועמד השני נכנס לתפקידו) וכיצד ניתן יהיה להגדיר מראש מי אשם בפירוק השותפות, משום שלפי ההסכם אם מישהו מהצדדים מפרק את ההסכם, השני נכנס אוטומטית לתפקיד ראש הממשלה. בליכוד חתרו למצב שבו בכל רגע שנתניהו נפקד - מכל סיבה - המערכת הפוליטית תלך לבחירות.

 

אחד ממקורביו של גנץ אמר אמש כי "מסמך אבי ליכט נועד להגן על הכניסה של גנץ לתפקיד ראש הממשלה. יש שם נקודות שנועדו לעגן את הרוטציה, כמו - אם הליכוד מפזר את הכנסת אז גנץ נכנס באופן אוטומטי לתפקיד ראש הממשלה. ולכן יש גם השבעה כפולה של ראש ממשלה. זה מסמך שנועד להבטיח שהרוטציה תתקיים, והם רוצים שבמקום שהמסמך יגן על גנץ – הוא יגן על ביבי. אז או שביבי בתבהלה מבג"ץ, או שהוא באמת לא רוצה הסכם".

 

בכחול לבן טענו אתמול כי נתניהו החליט להכניס "עז" להסכם. "זה סעיף שלא נועד להבטיח את הרוטציה אלא למנוע את הרוטציה", אמרו בסביבת גנץ. "הם מנסים להפוך את הנספח של אבי ליכט כך שיבטיח את המשך כהונתו של נתניהו אם פוסלים אותו בעוד שנה וחצי. הם רוצים הסכם עוקף בג"ץ לביבי".

 

מקורבי גנץ הוסיפו: "אנחנו יכולים להתפשר על הרבה דברים, אבל לא נתפשר בעניין המשפטי. הוא רוצה שאם לא יאפשרו לביבי לכהן כמ"מ ראש הממשלה אז הסכם הרוטציה מבוטל והולכים לבחירות. דבר כזה לא יהיה".

   

זמן קצר לפני מועד פקיעת המנדט, גורמים בצוות המו"מ של כחול לבן ציינו כי "אם תהיה הצדקה, וזה יהיה בהסכמת שני הצדדים, נבקש הלילה מהנשיא ארכה להחזקת המנדט". הגורמים הדגישו: "אבל זה יהיה רק אם תהיה התקדמות משמעותית במו"מ, כפי שאמר הנשיא בעצמו". כאמור, המנדט פקע מבלי שהתבקשה ארכה.

 

שלשום, לפני כניסת החג השני, נתניהו וגנץ שוחחו במשך קרוב לשש שעות. בהודעה משותפת שפורסמה לאחר השיחה צוין כי מטרת הפגישה שהתקיימה אמש היא "להגיע להסכמה להקמת ממשלת חירום לאומית". הפגישה שלשום נערכה במעון ראש הממשלה בירושלים, שם המתין נתניהו ונציגיו לגנץ ואנשיו.


פורסם לראשונה 15/04/2020 21:52

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP, רויטרס
גנץ ונתניהו
צילום: AFP, רויטרס
מומלצים