שתף קטע נבחר

כולנו אחד - מחוות מחממות לב בזמן הקורונה

הדפסת מסיכות, חלוקת מזון, סיוע לתלמידים, ברכות לצוותים הרפואיים, שמירת קשר עם דיירי הבניין, ואפילו תרומת אוכל לכלבים - כי גם בזמן משבר חושבים קהילה. צפו

עמותת יוצאי שלדג הקימה מערך התנדבות ארצי לסיוע במשבר הקורונה. המערך מאגד תחתיו עמותות נוספות של בוגרי יחידות מיוחדות בצה"ל, ומפעיל מאות מתנדבים בכל הארץ. את המערך מנהלים רכזים מנוסים בוגרי יחידת שלדג הפועלים בימים רגילים בהתנדבות בתחומים חברתיים.

 

הפעילות מחולקת על פי אזורים גיאוגרפים. המתנדבים מתקשרים לקשישים הסגורים בבתיהם כדי לדרוש בשלומם ולהפיג את בדידותם, מבצעים עבורם שליחויות של מזון ותרופות, ועוזרים בתיקונים דחופים בבתיהם על פי צורך.

 

צפו בפעילות הקומנדו חברתי של עמותת יוצאי שלדג:

 

ירושלים של זהב

 ד"ר ענבל גושן ממרכז אדמונד ולילי ספרא למדעי המוח (מרכז ELSC באוניברסיטה העברית), החליטה לסייע לתלמידי התיכונים הירושלמים להיערך לבחינות הבגרות שאמורות להתקיים במועדן. היא שלחה מכתבים לראשי פקולטות, מחלקות וחוגים ולסטודנטים רבים לתארים מתקדמים (מאסטר ודוקטורט) באוניברסיטה העברית, בבקשה לסייע לה לגבש צוות מתנדבים שיחנוך באופן מקוון תלמידי תיכון הזקוקים לעזרה.

 

בתוך שבוע נרשמו מעל ל-170 סטודנטים מכל החוגים באוניברסיטה, שיחנכו תלמידים בתחומים מגוונים כגון פיסיקה, מתמטיקה, ביולוגיה, אנגלית, לשון והבעה, ערבית, מדעי המחשב, היסטוריה ותנ"ך.

 

ועוד בבירה - "סיטיפס" - הרכבת הקלה בירושלים ממשיכה לפעול כסדרה לטובת העובדים החיוניים במשק וביניהם הצוותים הרפואיים בעיר הזקוקים לתחבורה ציבורית למקום עבודתם.

 

החברה קוראת לילדים לצייר ציורי תודה לאנשי הצוות הרפואי שייתלו ב-23 תחנות הרכבת הקלה ברחבי העיר ואף יופיעו בחוברות הוקרה שיחולקו לצוותים בבתי החולים בעיר. כדי להשתתף בפעילות יש לצלם את הציורים ולשלוח אותם למייל: citypass2020@gmail.com .

 

צעירים עם מסכה מודפסת (צילום: מחשבה טובה)
מסכה מודפסת לחלוקה לצוותים רפואיים בבתי חולים במזרח ירושלים (צילום: מחשבה טובה)

 

עמותת 'מחשבה טובה' נענתה לקול קורא של עיריית ירושלים, ונרתמה להדפיס מאות מסכות מיגון בעזרת מדפסות תלת מימד, מבתיהם של עובדי העמותה. עד כה העבירו 450 מסכות שיצרו לצוותים הרפואיים בארבעה בתי חולים במזרח ירושלים: אלמקאסד, אוגוסטה ויקטוריה, הסהר האדום וסן ג'וזף.

 

בנוסף, העמותה משמישה מחשבים ומעניקה אותם לקשישים ומשפחות מאוכלוסיות מוחלשות שאין להם דרך לתקשר. והקימה פלטפורמה מיוחדת לבני הגיל השלישי בה היא מלמדת צעד צעד און ליין וטלפונית שימוש בכלים כמו זום, ווטסאפ ,הזמנת מוצרים און ליין, התייעצות מקוונת עם רופא וכו'. יש גם תכנים ושיעורי יוגה, חשיבה, סדנאות הרצאות וכו'. מאות משתתפים בפעילות מדי יום ונרשמת התלהבות רבה מצידם.

 

צו שמונה למען עסקים

לא רחוק משם, במודיעין, יוזמה חדשה קוראת לתושבים לרכוש היום מהעסקים בעיר, ולקבל את המוצר כשהעניינים יחזרו למסלולם אחרי הקורונה. המטרה: הצלת העסקים הקורסים לפני שיהיה מאוחר מדי.

 

במסגרת היוזמה "צו 8 למען העסקים בעיר", בעלי העסקים מציעים שוברים מוזלים ברכישה מראש באמצעות פייבוקס או בטלפון - ישירות מול הלקוחות וינפיק להם אסמכתא המאפשרת להם להגיע בעתיד, ולקבל את מה שרכשו. זו יכולה להיות תספורת, ארוחה זוגית, כרטיסיית אימונים לסטודיו וכו'. "זאת מלחמה, לא רק על הפרנסה של בעלי העסקים", מסבירים יוזמי הרעיון, "אלא גם על איך תראה העיר הזאת ביום שאחרי הקורונה".

 

אוהב להיות בבית

"תוצרת בית" היא תנועה שמעודדת לאנשים לגלות ערבות הדדית במרחב המצומצם בו הם יכולים להימצא כרגע. הארגון פתח קבוצות ווטסאפ וטלגרם בהן מועברים רעיונות לפעיליות.  בין הפרויקטים שנולדו כתוצאה מיזמות בקבוצה: אפיית חלות לשכנים, השארת דפי צביעה בכניסה לבניין, השארת סלסלת עוגיות לשכנים בכניסה לבניין, תליית שלטים בלובי ובחלונות הבית ועוד. לקבוצה ניתן להצטרף דרך עמוד הפייסבוק או בעמוד האינסטגרם tozeret.haaretz.

 

 

מצפון תיפתח הטובה

חניכי ומדריכי קן "הנוער העובד והלומד" בכפר אבו סנאן קיימו מבצע לחלוקת מצרכי מזון לקשישים ולאוכלוסיות נוספות בכפר, בשיתוף עם המועצה המקומית.  "יצאתי עם החברים מהקן לחלק מזון. חשוב לי לעזור לקשישים בכפר, ובמיוחד לסבתא שלי, שלא יכולה לצאת לסופר ולקנות מצרכים בימים אלו", מספרת רזאן חיר (19), "קיבלתי תגובות יפות על התרומה של הפרויקט לכפר, וכמובן הרבה מחמאות והוקרת תודה".  גם חניכי התנועה בכפר הדרוזי מסעדה שברמת הגולן, התנדבו במרכז המידע והסיוע של המועצה, ונתנו מענה לשאלות ופניות של תושבי הכפר.

 

מתנדבות מהנוער העובד והלומד באבו סנאן (צילום: הנוער העובד והלומד)
מתנדבות מהנוער העובד והלומד מהישוב מסעדה(צילום: הנוער העובד והלומד)

 

כדי לשמור את הקשר עם המטופלים המבוגרים, הסגורים בבית בימי הקורונה, החלו בקופת חולים כללית במחוז חיפה והגליל המערבי, בפרויקט ביקורי בית. אחות מתאמת עם המטופל את מועד הגעתה ומבצעת מעקבי לחץ הדם, דופק, בצקות ברגליים ובדיקות דם במידת הצורך.

 

בשיחה המקדימה בודקת האחות אם חסרות למטופל תרופות, ואם הוא מעוניין שתביא לו אותן איתה. מדובר בביקור יזום על ידי צוות כללית, לא כביקור בית דחוף, והוא נועד לוודא שגם בימים בהם אין באפשרות המטופל להגיע למעקב, הוא יתבצע בביתו כדי למנוע החמרה והדרדרות.

 

 

רופאה ליד מכונית בדרך לביקור בית  (צילום: דוברות כללית)
אחות בדרך לביקור בית (צילום: דוברות כללית)

 

יוזמה משותפת לעיריית חיפה ולחברה הכלכלית לחיפה: בכל הזמנת משלוח ממסעדה בעיר, מועברים 10% מסכום ההזמנה לטובת הצוותים הרפואיים בחיפה. בסוף כל יום, ממירה כל מסעדה המשתתפת בפרויקט את הסכום שנצבר למנות טעימות ושולחת אותן, לאות תודה, לאחד מבתי החולים בעיר או למתחם הדרייב-אין בו מקיימים בדיקות לגילוי קורונה. בין בתי העסק המשתתפים ביוזמה: ״בלאק בורגר בר״, ״קניבר״, ״ויוינו״, ״רפאלו״, ״צפרירים 1״, ״בליקר בייקרי״, ״ברדא״, ״סטלה״ ועוד. מאות מנות כבר נתרמו לצוותים הרפואיים, ביותר מ-10,000 שקל מדי יום.

 

צוותים רפואיים מקבלים מזון ממסעדות (צילום: הקריה הרפואית רמב
צוותים רפואיים מקבלים מזון ממסעדות(צילום: הקריה הרפואית רמב"ם)

 

KLA ישראל, היושבת במגדל העמק, מספקת מדי יום, מתחילת המשבר, מאות ארוחות חמות לתושבים נזקקים בעיר. החברה תרמה גם עשרות מחשבים למשפחות קשות יום, והרימה תרומה כספית לבית חולים העמק כדי לעזור בקניית ציוד רפואי לטיפול בחולי קורונה.

 

גם אורבוטק, חברת הבת של KLA העולמית, היושבת ביבנה, מעניקה אלפי ארוחות חמות לניצולי שואה ולמשפחות נזקקות, באמצעות עמותת לקט ישראל, מאות סלי מזון למשפחות נזקקות, תרומה של מיטות אשפוז לבית החולים אסף הרופא, ערכות כונן לצוות מד"א ולפטופים לבני נוער מנותקי-קשר ביבנה.

 

דור העתיד

נוער מ
ברדסים שתפרו נוער מ"עתיד". צילום: עתיד ג'וליס

 

מפעל לימודי לתפירה של רשת החינוך "עתיד" בג'וליס, הוכרז על ידי מערכת הביטחון כמפעל חיוני והחל לעבוד מסביב לשעון בתפירת מסיכות ייעודיות לצוות הרפואי בבית החולים "זיו" בצפת. במקום נערכים לתפירת כ-2,000 מסיכות ברדס ייחודיות לצוות הרפואי המטפל בחולי הקורונה.

 

אור רודולף ומורי לסטר אלמלם ילדים שהדפיסו מסכות  (צילום: דוברות המועצה האיזורית גליל עליון)
אור רודולף ומורי לסטר אלמלם מבית הספר "עינות ירדן"(צילום: דוברות המועצה האיזורית גליל עליון)
 

 

תלמיד כיתה ז' מבית הספר "עינות ירדן" (בשיתוף "גליליום") בגליל העליון - מייצרים במסגרת שנת בר המצווה שלהם, מסכות הגנה לצוותים רפואיים באמצעות מדפסת תלת ממד הפועלת בבית הספר. המדפסת נתרמה ע"י מגבית קנדה, באמצעות פרויקט "גליליום", וניתן לייצר באמצעותה שתי מסיכות במקביל כשזמן ההדפסה כשעתיים. עד כה הודפסו 28 מסכות, חולקו לקופת חולים קרית שמונה 12 יחידות ולמשטרה 10, בדרך משלוחים נוספים.  

 

שיף מירום מנכ
שיף מירום מנכ"ל חברת ביופט ורוני שלום מנכ"ל עמותת S.O.S חיות(צילום: רוני פרידמן)

נקנח בחברים על ארבע - "ביופט", החברה הגדולה בישראל לייצור ולשיווק מזון וציוד לחיות מחמד, תרמה לעמותת S.O.S חיות 6 טון מזון כלבים של המותג "אקאנה" כדע לספק מזון לכל משפחות האומנה והכלבים שנשארו לבד בחג. טונות המזון מתווספים לתרומה הרגילה שהחברה מעבירה בשוטף לעמותה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מחשבה טובה
עובדי עמותת "מחשבה טובה" בחלוקת מסיכות שהדפיסו
צילום: מחשבה טובה
רוח טובה
יד שרה
כיתבו לנו
מומלצים