שתף קטע נבחר

צילום: shutterstock, עמית שאבי, ירון ברנר

ח"כ פורר לגנץ: "יש חוקים שיכולים לפתור את הפלונטר"

יו"ר סיעת ישראל ביתנו פנה באולפן ynet ליו"ר כחול לבן לאחר העברת המנדט לכנסת: "אין לו הרבה זמן, רק בדרך הזו תקום ממשלה". הוא גם מתח ביקורת על ניהול משבר הקורונה: "כל אחד מושך לכיוון אחר, אין קפטן". ח"כ מרב מיכאלי: "נאבקת שלא ניכנס לממשלה"

 

 

יו"ר סיעת ישראל ביתנו, ח"כ עודד פורר, התייחס היום (ה') בריאיון באולפן ynet למשא ומתן התקוע בין הליכוד לכחול לבן. אחרי החזרת המנדט לכנסת פנה פורר ליו"ר כחול לבן בני גנץ: "יש לך את ההזדמנות לעשות מעשה שדרכו אפשר יהיה להגיע לממשלה". לדבריו, "חזרנו לאותה נקודה שבה היינו לפני שלושה שבועות, יש חמישה חוקים שהנחנו שנוגעים להרכבת ממשלה ויכולים לפתור את הפלונטר".

 

פורר טען כי "גנץ טעה כשהלך למשא ומתן בתחילת הדרך וטעה שפירק את כחול לבן. קודם כל הוא היה צריך להעביר את החוקים. לצערי, זה היה ברור שנגיע לנקודה הזו".

 

בני גנץ אביגדור ליברמן (צילום: מוטי קמחי )
"דורש ממנו לאפשר להניח את הצעות החוק". גנץ וליברמן(צילום: מוטי קמחי )

 

- אתם נותנים לגנץ פטיש?

"הרי גנץ אמר בתחילת הדרך – 'אני אהיה יושב ראש כנסת בשביל שאוכל להשתמש בפטיש הזה ולא מאיר כהן'. אנחנו אומרים לו – 'אוקיי, תשתמש בפטיש. יש לך את החוקים האלה על סדר היום. אתה יכול להעלות אותם לוועדת כנסת ולהתחיל להריץ אותם', חלק נכבד מהחוקים אפשר להעביר היום בקריאה טרומית".

 

- אתה אומר בעצם שמול נתניהו אפשר לעבוד רק עם כוח?

"היה ברור לחלוטין אחרי שלוש מערכות בחירות, שאם רוצים להרכיב ממשלה, צריך לנקוט פה באמצעים כאלה ששמים חרב על הצוואר לכל מי שלא רוצה ומונע הרכבת ממשלה. מי שקצת מבין פוליטיקה היה ברור לו שנגיע למקום הזה. גם אם הממשלה הזו הייתה קמה, היא ממש לא הייתה ממשלת אחדות".

 

- יש לכם מגעים עם גנץ? שכנעתם אותו ללכת למהלכים בכנסת?

"היינו בקשר איתו עד שהוא החליט לפנות לדרך אחרת. אבל אנחנו עדיין אומרים לו, יש את החוקים על השולחן, צא לדרך. אי אפשר למרוח את זה יותר, הוא צריך להבין שאין לו גם הרבה זמן, יש לנו בשבוע הבא את יום השואה, יום הזיכרון ויום העצמאות. אי אפשר להתחיל לשחק עם זה, היום צריך להעביר את החוקים בקריאה טרומית, להתחיל לגלגל אותם בתחילת השבוע הבא. בדרך הזאת תקום ממשלה".

 

יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, התייחס הבוקר בחשבון הפייסבוק שלו לחוקים שעליהם דיבר פורר. "לאחר הפיאסקו שליווה אותנו בימים האחרונים, שהסתיים ללא הקמת ממשלה (בינתיים), אני דורש מבני גנץ לאפשר להניח על שולחן הכנסת את 5 הצעות החוק של ישראל ביתנו", הוא כתב. "3 שבועות הם די והותר על מנת להעביר את 5 החוקים הנ"ל בשלוש קריאות. כבר היו לא מעט מקרים בעבר בהם הכנסת העבירה חוקים בשלוש קריאות ביום אחד. עכשיו הכל תלוי ביו"ר הכנסת בני גנץ".

 

פורר הוא גם יו"ר ועדת הכספים בכנסת. הוא התייחס למשבר הכלכלי שיצר נגיף הקורונה. "חייבים להתחיל לעבוד ומהצד השני להזרים כסף ואשראי לעסקים הקטנים, לעצמאים וגם לעסקים הגדולים", הוא אמר. הוא טוען: "כרגע הממשלה חותמת על תעודת הפטירה של המשק הישראלי. אנחנו נמצאים במצב חירום, הממשלה משחקת במשחק מסוכן ומשחררת כל פעם קצת, קצת לעסקים הקטנים, קצת לעצמאים".

ועדת הכספים  (צילום: שלו שלום)
"אין קפטן במשבר". פורר בוועדת הכספים (צילום: שלו שלום)
 

- אתה יו"ר ועדת כספים, מה אתה מתכוון לעשות בנידון?

"ביום שני קיימתי שיחת ועידה עם כל ראשי המשק והחשב הכללי. שאלתי אותו 'כמה הלוואות נתתם בקרן שאישרנו לכם?'. הוא אמר שביקשו 40 אלף. שאלתי כמה נתנו, הוא סירב לתת מספר. בסוף, לנציג של איגוד הבנקים נפלט המספר – הם נתנו 400. כלומר, מתוך 40 אלף אושר אחוז אחד, מתוך קרן של מיליארדי שקלים, הם חילקו אולי 150-100 מיליון שקל, זו בושה וחרפה".

 

לדבריו, הכסף לא מגיע לאנשים כי הממשלה לא משחררת אותו. "הממשלה מנוהלת בצורה כזו שכל אחד מושך את השמיכה לכיוון אחר, ואין קפטן. מגיע ראש אגף תקציבים אומר תוכנית א', מגיע מנכ"ל האוצר אומר תוכנית ב', מגיע החשב הכללי אומר תוכנית ג', מגיע מנכ"ל משרד הבריאות אומר תוכנית ד'. כל אחד מושך לכיוונו, עושה את התוכנית שהוא רוצה – אין הכרעה וככה זה נראה".

 

- אנחנו בדרך לקטסטרופה כלכלית לדעתך?

"עדיין אפשר לעצור את זה, אבל בדרך שהממשלה מנהלת את זה, שראש הממשלה מנהל את זה ושר האוצר, מתוך מיליון מובטלים ודורשי עבודה שרובם נמצאים היום בחל"ת, ל-30-40% לא יהיה לאן לחזור".

 

ח"כ מיכאלי: "נאבקת שהעבודה לא תיכנס לממשלה"

חברת הכנסת מרב מיכאלי (העבודה) התראיינה גם היא לאולפן ynet והתייחסה לחילוקי הדעות במפלגתה בנוגע לכניסה לממשלה תחת ראש הממשלה בנימין נתניהו. "אני נאבקת בשביל שהדבר הזה לא יקרה בשום פנים ואופן. הנזק למפלגת העבודה כבר נגרם. בסקרים האחרונים למרבה הזוועה, לראשונה בתולדותיה המפלגה מתחת לאחוז החסימה וזה נובע מדבר אחד בלבד - הפרת ההבטחה הכל-כך מפורשת לציבור שלא יישבו עם נתניהו. יש רוב עצום במפלגה שמתנגד".

"העבודה מתחת לאחוז החסימה בגלל הפרת ההבטחה". מיכאלי (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
"העבודה מתחת לאחוז החסימה בגלל הפרת ההבטחה". מיכאלי(צילום: אוהד צויגנברג)
 

- יכול להיות שתצטרכו ללכת לאיחוד עם כחול לבן בלי קשר לממשלה

"זה שמפלגת העבודה נמצאת במצב קשה, אין חולקת על זה. אבל מצבה של כחול לבן קשה יותר, עם כל הכבוד, מפלגת העבודה נמצאת כאן מלפני קום המדינה והדנ"א שלה שלוב בדנ"א של מדינת ישראל. כחול לבן זו מן המצאה. בלי עמוד שדרה מלכתחילה שרבות ורבים רצו להאמין שהיא תהיה אלטרנטיבה ובאמת תעמוד בהבטחה שלה להחליף את נתניהו.

 

"זה התרסק מהר ובקול רם בהרבה ממה שהפסימיות והפסימיים ביותר ציפו. לא יכול להיות שמפלגת העבודה עכשיו תיקח את הנכסים שיש לה, את השורשים, המורשת והנכסים הפיזיים, ותיתן אותם לכישלון הגדול ביותר בתולדות הפוליטיקה הישראלית. העבודה צריכה לקום על רגליה, מתוך ההבנה שכל מיני מפלגות טרנדיות שקמות חדשות לבקרים לא מסוגלות להביא את הסחורה. העבודה יותר מדי פעמים נתנה את הקולות שלה לנתניהו ולימין, צריך פשוט להתחיל לבנות את האלטרנטיבה".

 

- תדרשי להתמודד על ראשות המפלגה?

"בוא נגיע לגשר, אני רוצה לוודא שיהיה על ראשות מה להתמודד בכלל. קודם כל צריך לוודא שמפלגת העבודה קיימת, שלא מוחקים אותה – לא בכניסה לממשלת נתניהו ולא בחיבור עם הכישלון שנקרא כחול לבן, ואז נוכל לדבר. ההכרעה בציבור קיימת, כבר שלוש פעמים הציבור הכריע שהוא לא רוצה את נתניהו. הבעיה היא שאין לנו הנהגה פוליטית שמסוגלת לממש את ההכרעה הזאת של הציבור".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים