שתף קטע נבחר

צילום: AFP, MCT

דאגה בדיר אל-אסד ובענה: "אנשים נדבקו ולא יודעים איך"

תושבים משני היישובים בגליל הנמצאים מהיום בסגר קיבלו בהבנה את הצעד המחמיר, שבמסגרתו נחסמו הכניסות והיציאות ומשטרה מסיירת בשכונות: "קשה, אבל הבריאות יותר חשובה. זה לא הזמן לזלזל". החשש לקראת הרמדאן: דווקא כשהמדינה משתחררת - יישובים ערביים נסגרים

 

 

היום (שבת) הוחל סגר על היישובים דיר אל-אסד ובענה שבגליל, בעקבות החשש להתפרצות נגיף הקורונה, ומאז הבוקר נמצאים במקום כוחות משטרה רבים, שפרסו מחסומים בכניסות, מסיירים בשכונות ומבקשים מהתושבים לשמור על הוראות משרד הבריאות.

 

משבר הקורונה - עדכונים נוספים:

 

 

תושבים ששוחחו עם ynet הביעו הבנה כלפי הצעד המחמיר, לצד חשש מפני התפשטות המגפה. "כולנו חוששים שהנגיף ימשיך להתפשט וזה לא הזמן לזלזל במצב", אמר אחמד אסדי מדיר אל-אסד אמר. "כולם צריכים לכבד את ההוראות ואסור לצאת מהבתים. אני מועסק במקום עבודה שמוגדר חיוני, אבל החלטתי לא ללכת כי הבריאות יותר חשובה".

 

על פי נתוני משרד הבריאות שפורסמו הבוקר, נמשכת מגמת ההדבקה בדיר אל-אסד: ביישוב התגלו עד כה 72 נדבקים, 27 מהם ביממה האחרונה. ב-24 השעות האחרונות התקבלו עוד 515 תוצאות של בדיקות קורונה – כ-5% מהן נמצאו חיוביות. המשמעות היא שאחד מכל 172 תושבים בדיר אל-אסד נדבק בקורונה.הסגר בדיר אל אסד בעקבות נגיף הקורונה (צילום: שמיר אלבז)
מחסום ביציאה מדיר אל-אסד, הבוקר(צילום: שמיר אלבז)

: הסגר בדיר אל אסד בעקבות נגיף הקורונה (צילום: דוברות המשטרה )
דיר אל-אסד. "הבריאות יותר חשובה"(צילום: דוברות המשטרה )

הסגר בדיר אל אסד בעקבות נגיף הקורונה (צילום: דוברות המשטרה )
(צילום: דוברות המשטרה )

בנוסף לאיסור כניסה ויציאה, התושבים בדיר אל-אסד ובבענה נדרשים להימנע ממגע ולשמור מרחק זה מזה, לא להתרחק מהבתים יותר מ-100 מטר למעט קניית מזון או תרופות, להימנע מכל התקהלות ולהקפיד על לבישת מסכות במרחב הציבורי.

 

במקביל, תושבים בכרמיאל הביעו חשש מפני התפשטות של המחלה באמצעות תושבי שני הכפרים שיגיעו לקבלת טיפול רפואי וקניות בעיר. מנגד, קיים חשש כי השחרור מהסגר בכרמיאל יתעכב, שכן עובדים רבים - בעיקר בענפי המסחר - הינם תושבי הכפרים הנתונים דיא אל-אסד ובענה.

 

מחמד סואעד מבענה סיפר: "אף שההחלטה על הסגר הגיעה לכאורה בהפתעה לראשי הרשויות, בשבילי זה היה צפוי. חייבים להישמע להוראות כדי להשתלט על המצב. אחרת התוצאות יהיו קשות".

 

מחמד סואעד, תושב בענה ()
מחמד סואעד, תושב בענה

תושבת אחרת מבענה הוסיפה: "מאז שהודיעו לנו על החמרת המצב אנחנו נמצאים בבתים. נכון, זה קשה לי ולילדים, אבל אנחנו חייבים. גם כשאנחנו שומרים על ההוראות עדיין יש פחד. יש אנשים שנדבקו ולא יודעים איך. אני מקווה שזה יסתיים במהירות, כי הסגר הוא כמו כלא".

 

 

 

בתוך כך, היום נודע כי תושב דיר אל-אסד שנדבק בנגיף היה בכפר כאבול לצד 15 תושבים נוספים שהתקהלו. ראש המועצה סאלח ריאן אמר: "אספנו את כל האנשים שהשתתפו בהתקהלות וביקשנו מהמשטרה לעזור בעניין בכדי שיהיו בבידוד. שלא יהיה אצלנו מצב כמו בדיר אל-אסד ובענה".

 

עלייה במספר הנדבקים נרשמה בימים האחרונים לא רק בגליל, אלא גם ביישובים ערביים אחרים ברחבי הארץ, כולל בפזורה הבדואית בדרום. יו"ר אגודת הרופאים הערבים בנגב, ד"ר נעים אבו פריחה, מתח ביקורת על אלו שמזלזלים בהוראות: "רוב האוכלוסייה הערבית נשמעת להוראות של משרד הבריאות, אבל יש חלק קטן שלא מקיים את ההנחיות וזה יגרום נזק. ביממה האחרונה קיבלתי תמונות של אנשים שיצאו לטייל או השתתפו במסיבות ותפילות.

 

 

"אנחנו מנסים לשפר את המצב ולדבר איתם בכלים שבידינו בכדי למנוע התקהלויות כאלו, אבל אין ספק שאנו עומדים מול אתגר מאוד גדול לקראת התחלת חודש הרמדאן בשבוע הבא: דווקא כשהמדינה נפתחת, אנחנו מבקשים מהאוכלוסייה להסתגר".

 

על פי משטרת מחוז צפון, הסגר על דיר אל-אסד ובענה כולל שמונה מחסומים בדרכי הגישה ליישובים, והם מאוישים בשוטרים שימנעו תנועה לא הכרחית. "בנוסף פועלים שוטרים בכוחות מתוגברים בתוך תחומי היישוב על מנת לסייע לתושבים ולאכוף את ההנחיות. השוטרים וכוחות מד"א מעודדים תושבים שאובחנו כחיוביים לנגיף לצאת למלונות 'קורונה' למנוחה והחלמה. הפינוי למלונות מבוצע על ידי מד"א באופן בטוח".

 

 

ד"ר ת׳אבת אבו ראס ואמנון בארי-סוליציאנו, מנכ"לים שותפים של "יוזמות אברהם", אמרו בעקבות ההכרזה על דיר אל אסד כאזור מוגבל: "הקורונה הגיעה באיחור של שבועיים לחברה הערבית, שנמצאת בסכנה לתחלואה גבוהה. לקראת הרמדאן אסור לדבר על חזרה לשגרה ויש אף להגביר את האכיפה כעת. במהלך הרמדאן יש להטיל מגבלות בשעות הערב והלילה, תוך תיאום עם ההנהגה והרשויות המקומיות".

 

מיוזמות אברהם נשלח נייר עמדה לוועדת הקורונה בכנסת, בקריאה להמשיך ואף להגביר את המגבלות בחברה הערבית בתקופה הקרובה. ההמלצות הן לסגר לילי ממוקד במוקדי ההתפרצות, הגדלת כמות הבדיקות וניטור מצב התחלואה, התחלה מיידית של אכיפה נוקשה יותר של התקנות, הסברה וקמפיינים ממשלתיים להעלאת המודעות לקיום מנהגי החג בהתאם להנחיות החדשות, מניעת תפילות המוניות, הגבלות על מסחר ומסעדות לצד הקלות בנקאיות ונגישות לאשראי.

 

מספר הנדבקים המאומתים בנגיף הקורונה בישראל עלה הבוקר ל-13,107 ומספר המתים עומד על 158 - עלייה של עשרה מאז אתמול בבוקר. 167 מהחולים מאושפזים במצב קשה - ירידה של 15 ביממה. 118 מונשמים כעת - ירידה של עשרה. 252 נדבקים חדשים נוספו מאז אתמול בבוקר. 3,247 החלימו עד כה מהנגיף, ומספר החולים שעדיין נושאים את הנגיף כעת עומד על 9,860.

 

קצב העלייה במספר החולים המאומתים הוא קטן ויציב, ועומד על כ-4% ליום ב-12 הימים האחרונים. קצב ההכפלה של מספר הנדבקים המאומתים הוא כל 16 יום - בניגוד לקצב הכפלה של כל שלושה ימים לפני כשלושה שבועות. הבוקר הלכה לעולמה מטופלת בת 89 שהגיעה לבית החולים איכילוב מהמרכז השיקומי "בית בלב" בבת ים, ומטופל בן 77 שהיה חולה דיאליזה נפטר בבית החולים פורייה.

 

בהכנת הידיעה השתתף אחיה ראב"ד
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שמיר אלבז
מחסום בדיר אל-אסד
צילום: שמיר אלבז
מומלצים