שתף קטע נבחר

צילום: AFP, MCT

כל ההקלות, כל ההגבלות: הרשימה המלאה

אחרי שעות של דיונים טלפוניים בממשלה אושרו ההקלות: אלו החנויות שייפתחו, עד 19 אנשים יוכלו להתפלל יחדיו בחוץ, אפשר יהיה לעשות ספורט בזוגות, ולמרחק של 500 מטר. קנס של 200 שקל יוטל על מי שלא ישים מסכה פעמיים. השאלות והתשובות בעקבות הקלות הקורונה

 

 

הממשלה אישרה כמה דקות לפני השעה 07:00 הבוקר (יום א') בדיון טלפוני שארך שעות את ההקלות במגבלות החלות על הציבור במסגרת המאבק בנגיף הקורונה. כעת שוב מותר להתפלל במניין בשטחים פתוחים, הפעילות הספורטיבית חזרה - אבל הלימודים בבתי הספר ובגני הילדים עדיין לא יתחדשו. חנויות חשמל וספרים ייפתחו, אבל חנויות ההלבשה וההנעלה לא. בסעיף חבישת המסכה הוחמרו התקנות, וכעת עומד בצידן קנס של 200 שקל למי שלא יעטה אותן אחרי אזהרה. ביחס לתקנות שפרסם משרד הבריאות אמש חלו שני שינויים: מספר המתפללים בחוץ הועלה ל-19 ואושרה תפילה של עד 500 מטר מחוץ למקום העבודה. לבקשת השר יעקב ליצמן, הותרה שהייה של עד שלושה גברים במקוואות.

אינפו הגבלת הקלות קורונה ()

50 ()
אכיפת ההגבלות בתל אביב

מה נשאר מההגבלות הקודמות?

גם אחרי ההקלות יש לא מעט הגבלות שנשארו. כך למשל, עדיין מותר לצאת למרחק של מאה מטרים בלבד מהבית כדי להתרענן, בכל יציאה מהבית חובה לעטות מסכות על הפה והאף, והלימודים עדיין לא חודשו במלואם. מי שייתפס ללא מסכה על פניו צפוי לקבל אזהרה בפעם הראשונה, ולאחר מכן קנס של 200 שקל.

 

כל האישורים ליציאה מהבית שהיו תקפים עד עכשיו - תקפים גם כעת, למעט כמה מקרים נוספים שהתווספו.

 

האם מותר להתפלל במניין? מה עם ספורט?

לפי ההקלות החדשות, מותר לקיים פעילות ספורט של שני אנשים קבועים או אנשים שגרים יחד באותו הבית. עוד נאמר כי ניתן לבצע את הפעילויות במרחק של עד 500 מטרים מהבית.

 

הקלה נוספת שניתנה היא האפשרות לקיים תפילות בשטח פתוח. בתפילות ישתתפו עד 19 אנשים, בתנאי שהם עוטים מסכות ושומרים על מרחק של שני מטרים האחד מן השני. לצורך תפילה ניתן יהיה להתרחק ממקום העבודה למרחק של 500 מטר.

  (הקרן למורשת הכותל המערבי)
מתפללים בכותל. מותר להתפלל במניין בשטח פתוח(הקרן למורשת הכותל המערבי)

 

מה עם הלימודים?

לפי שעה מערכת החינוך נשארת סגורה, למעט כמה חריגים. החינוך המיוחד ישוב ביום שלישי לפעילות בקבוצות של עד שלושה תלמידים ובהפרדה מלאה בין קבוצה לקבוצה, שכוללת לפחות רבע שעה הפסקה ביניהן.

 

כמו כן, תתאפשר אפשרות לשלוש משפחות להתאחד ולשמור על ילדיהן יחד, או בתורנות של ההורים או על ידי מטפל במיוחד עבורם. שלוש משפחות יוכלו להתארגן לשמירה על שלושה ילדים עם מטפל קבוע.

Средняя школа в Рамат-Гане. Фото: Ар ()
עדיין לא חוזרים ללימודים. מותר לשמור שלוש משפחות יחד על הילדים

אילו חנויות ייפתחו?

ההקלות החדשות מתירות פתיחת חנויות שאינן מוכרות מזון, אך גם כאן מדובר ברשימה מוגבלת. בין החנויות שייפתחו: חנויות למוצרי חשמל, ציוד תקשורת, ציוד תחזוקה לבית, רהיטים ואביזרים לבית, חנויות ספרים וציוד משרדי, חנויות למוצרי ספורט ואופניים, מכבסות ומתפרות.

 

עם זאת, חנויות הלבשה והנעלה וחנויות צעצועים לא ייפתחו נכון לעכשיו, זאת מכיוון שלדברי מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד "מקדם ההדבקה שם גבוה". איסור הפתיחה יחול על חנויות שנמצאות בקניונים, במרכזי קניות פתוחים ובמרכזים שבהם יש יותר מ-15 חנויות. כמו כן לא תותר הפעלת מרפאות לטיפולים אסתטיים שאינם נדרשים לצורך בריאותי חיוני.

 

זו רשימת החנויות שתותר פתיחתן: 1. ציוד מידע ותקשורת; 2. ציוד אודיו ווידאו; 3. מחשבים, ציוד היקפי, תוכנה וציוד תקשורת; 4. טקסטיל; 5. כלים ממתכת, צבעים וזכוכית; 6. שטיחים, מרבדים וחיפויי קיר ורצפה; 7. רהיטים. 8; מוצרי חשמל וגז ביתיים; 9. כלי בית ומוצרים אחרים לבית, למעט צעצועים ומשחקים; 10. חפצי תרבות ופנאי; 11. ספרים, עיתונים, ציוד משרדי וצורכי כתיבה; 12. ציוד ספורט ואופניים; 13. כלי נגינה; 14. מוזיקה וסרטים על גבי מדיה; 15. אביזרים רפואיים; 16. מכבסה; 17. מתפרה; 18. סנדלרייה.

 אינפו חנויות פתוחות קורונה הקלות ()

מרכזי קניות ריקים (צילום: רויטרס)
הקניונים יישארו סגורים(צילום: רויטרס)

 

מה ההנחיות לחנויות שייפתחו?

כל החנויות שייפתחו יצטרכו לעמוד בהנחיות משרד הבריאות. בין היתר ישנה הגבלה של ארבעה אנשים לכל קופה רושמת בחנות (או שני אנשים אם מדובר על חנות שקטנה מ-100 מ"ר), מעקב מלא ודיווח אחר הנכנסים לחנות, סימון מרחק של שני מטרים בין לקוחות בקופה, שמירה על היגיינה וחיטוי כל הזמן, מחיצה פיזית בין המוכר לקונה. כמו כן, בעת תשלום בכרטיס אשראי לא תתאפשר חתימה על הקבלה.

 

החנויות שייפתחו יצטרכו גם למדוד את החום של הלקוחות וכן לתעד ולרשום את כל פרטי הלקוחות שנכנסים לחנות. אם אחד מעובדי החנות יחלה – משרד הבריאות יסגור את החנות לציבור (למעט חנויות מזון ותרופות).

 

ניתן יהיה לבצע משלוחים מכל החנויות, ואיסוף עצמי מכל החנויות הפתוחות על פי התקנות.

התו הסגול תו סגול סחר רגולציה עצמית משרד האוצר ()

משלוחים עדיין יתאפשרו מכל החנויות, ללא הגבלות נוספות על אלה שהיו עד עכשיו.

 

אילו הגבלות יש על מקומות העבודה?

במסגרת ההקלות הוחלט להעלות את אחוז העובדים שיכולים להתייצב במשרדים ל-30%. עם זאת, מקומות עבודה שיעמדו בתנאים של "התו הסגול" יוכלו להגדיל את כמות העובדים שמגיעים למשרד. בין התנאים לקבלת התו הסגול: מינוי ממונה קורונה לשמירה על הכללים, חובת המעסיק לתשאל את העובדים למצבם הרפואי ואיסור על הכנסת אדם עם חום גוף של יותר מ-38 מעלות, ולא תתקיים קבלת קהל.

התו הסגול תו סגול תעשייה שירותים רגולציה עצמית משרד האוצר ()

"לא נאפשר יותר משמונה אנשים בחלל אחד ונבקש שאנשים יעבדו בצוותים קבועים", אמר מנכ"ל משרד האוצר. "אנחנו מדברים על משמרות קבועות ככל האפשר ורוצים את אותם האנשים עם אותו הציוד באותם החדרים".

 

משרדי הבריאות והאוצר הציגו את הגבלת מספר העובדים שיכולים לשהות באותו החדר. בחדרים שגודלם עד 20 מ"ר ניתן לשהות רק שני עובדים, או יותר אם יש מחיצה בין עובד לעובד. בחדרים גדולים יותר ניתן להיות עד חמישה עובדים, או מספר גדול יותר אם ישנה מחיצה.

 

כמו כן, ניתן יהיה לקיים פגישות מקצועיות, בתנאי שיש עד שמונה עובדים בחדר. אכילה או שתייה תתבצע ככל הניתן בחדר הקבוע של העובד ולא בפינות קפה או מטבחונים. עובדים חולים לא יורשו להגיע לעבודה, ובני 67 ומעלה ימשיכו בעבודה מהבית. ישנה המלצה לאנשים עם מחלות רקע לא להגיע לעבודה אלא להמשיך בעבודה מהבית. אם יתגלו חולים במקום העבודה - הוא ייסגר. "אנחנו אומרים למקומות העבודה - אנחנו סומכים עליכם. אם יתגלה חולה נצטרך לסגור את מקום העבודה", אמר מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב.

 

מה עם התחבורה הציבורית?

ראש הממשלה אמר שבעקבות הגדלת מספר העובדים גם התחבורה הציבורית תתרחב, אך עדיין לא הוסבר כיצד זה יהיה בפועל. בשלב זה לא ברור אם רכבת ישראל תיכלל בהגדלת השירות המסתמנת, אך גם אם כן - לפי גורמים ברכבת תידרש היערכות של כמה ימים כדי להניע את רשת הרכבות שהושבתה לחלוטין.

 

מקור בענף התחבורה הציבורית אמר ל-ynet כי חברות האוטובוסים קיבלו הנחיה להכין תוכנית תפעולית לחזרה למתכונת שהייתה לפני הקיצוץ האחרון, כלומר של 40%-50% מהקווים. עדיים לא ברור כמה נהגים יוחזרו מחל"ת ומי ישלם את הפיצוי על הפסקת השירותים.

תחבורה ציבורית בבני ברק (צילום: עמית הובר)
החברות מתכוננות להגדלת הפעילות(צילום: עמית הובר)

לפי המקור, במסגרת חידוש השירות יותקנו תקנות חדשות שלפיהן העלייה לאוטובוס תתאפשר רק עם מסכות, יוגבל מספר הנוסעים, הישיבה תותר רק ליד החלון ויודבקו מדבקות על רצפת האוטובוס שיסמנו היכן מותר לעמוד.

 

בינתיים, במשרד התחבורה מדגישים שהתחבורה הציבורית עדיין תפעל היום רק בהיקף של 25% מהקווים. הרכבת הקלה בירושלים ממשיכה לפעול בתדירות של רכבת אחת בכל שש דקות. בשבועות האחרונים הורחב שירות התחבורה השיתופית החכמה, ושירות bubble בגוש דן משרת כעת את תל אביב, רמת גן, גבעתיים, חולון, בת ים, אזור, פתח תקווה וגבעת שמואל.

 

ההגבלה על פעילות המוניות נותרה גם היא - נוסע אחד, או שניים אם מדובר בליווי לטיפול רפואי, במושב האחורי ובתנאי שחלונות הרכב פתוחים.

 

מה עם ימי הזיכרון והעצמאות? ומה עם רמדאן?

ראש הממשלה התייחס בדבריו לצום רמדאן שצפוי להתחיל השבוע. "אני מבקש מכם לסעוד בארוחות רמדאן רק עם המשפחה הגרעינית. אני מבקש מכם שמרו על הכלל ועל חיי יקיריכם". גם מנכ"ל משרד הבריאות התייחס לרמדאן: "רמדאן הוא חשוב, אבל אנחנו מבקשים מכם לחגוג בחוג המשפחה. שילמנו מחיר כבד על החגיגות בפורים".

 

נתניהו התייחס גם ליום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה וליום העצמאות שיחולו בשבוע הבא: "אירועי הזיכרון הפעם לא יהיו עם הקהל, וכך גם אירועי יום העצמאות. החגיגות יהיו בבתים ובמרפסות, אבל גם ברגעים הללו נניף בגאון את דגל המדינה".


פורסם לראשונה 19/04/2020 06:53

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
אכיפת ההגבלות בתל אביב
צילום: מוטי קמחי
מומלצים